به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
مبتدیان

فواید دویدن | ۷۱ فایده دویدن که علم اثبات کرده است

دویدن از جمله رشته‌های پرطرفدار ورزشی در دنیا است که فواید بی‌نظیری دارد. فواید دویدن بی‌شمار هستند، و شامل فواید ذهنی-روانی و جسمی می‌شوند. بیشتر مردم فکر می‌کنند که دویدن فقط و فقط برای کاهش وزن مفید است. علاوه بر اینکه کاهش وزن و کاهش چربی بدن یکی از فواید دویدن هستند، دویدن مزایا و فواید بی‌نظیر و فوق‌العاده بسیار بیشتری دارد. به همین دلیل، و دلایلی که در ادامه خواهید خواند متوجه خواهید شد که چرا دویدن یکی از فوق‌العاده‌ترین رشته‌های ورزشی است.

فواید دویدن

شاید با خودتان بگویید، که ما اغراق می‌کنیم و دویدن آن‌چنان هم فایده‌ای ندارد و مانند رشته‌های ورزشی دیگر است، اما در ادامه می‌خواهیم به فوایدی اشاره کنیم که توسط مطالعات دانشمندان به اثبات رسیده‌اند. با ادامه مطلب همراه‌مان تا هر چه بیشتر با فواید دویدن آشنا شوید.

فواید دویدن بعد از ۳۰ دقیقه

لزومی ندارد، تا ماه ها منتظر باشید تا فواید دویدن را بر روی خودتان مشاهده کنید. شروع دویدن های روزانه، بعد از مدتی کوتاه، به شما مزایای دویدن را نشان خواهد داد.

فواید دویدن

احساس خواهید کرد که حالتان بهتر است:

۱

تحقیقات نشان داده است که ورزش فورا می تواند حالتان را خوب کند و به شما کمک کند تا روزتان را با انرژی زیاد شروع کنید.

۲

دویدن احتمالا بهترین روش برای مبارزه با بی حالی است. اگر احساس می کنید که غمگین هستید، ۲۰ دقیقه دویدن می تواند باعث بهبود حالتان شده و به عنوان یک ضدافسردگی عمل کرده و حالتان را خوب کند. دویدن عصب زایی یا نوروژنز را در هیپوکامپ افزایش می دهد که به عنوان ضد افسردگی عمل می کند. هیپوکامپ قسمتی از دستگاه کناره ای مغز بوده که محل یادگیری است. اولین ناحیه ای از مغز که در بیماران آلزایمری آسیب می بیند، هیپوکامپ است. دویدن باعث افزایش عصب زایی در این ناحیه شده که علاوه بر خاصیت ضد افسردگی، باعث بهبود کارایی فرد در یادگیری نیز می شود.

۳

مطالعه ای دیگر نیز نشان داده است که ورزش می تواند به عنوان یک ضد افسردگی عمل کند.

فواید دویدن

از نظر ذهنی آرام می شوید:

۴

برای مقابله با استرس روزانه و به چالش کشیدن تان عالی است. دویدن باعث می شود از بیش از حد فکر کردن دست برداشته و احساس آرامش بیشتری کنید. این به این خاطر است که دویدن، بلافاصله فعالیت قشر جلویی مغز را کاهش می دهد. همین امر باعث می شود که دویدن به ساده ترین و سالم ترین روش، باعث شود تا از دست روزمرگی خلاص شوید.

۵

دویدن همچنین به اختلال اضطراب و حملات دردآور نیز کمک خواهد کرد. دانشمندان از آزمایش چالش کربن دی اکسید برای تعیین ارتباط بین حساسیت اضطراب و فعالیت بدنی استفاده کردند. آنها دریافتند که فعالیت جسمانی بیشتر افراد به آنها کمک خواهد کرد حتی با حساسیت اضطرابی شان، وحشت و شرایط ترسناک شان کاهش پیدا کند.

فواید دویدن

۶

در عالم ملکوت خواهید بود (بدون هیچ دارویی) : دویدن می تواند حس و حالتان را مانند داروهای مخدر بهبود ببخشد، چون همان گیرنده ها را در بدن تحریک کرده و باعث لذت در بدنتان می شود. به این دلیل است که بسیاری از درمان های اعتیاد، شامل ورزش نیز می باشند.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

۷

دویدن همچنین باعث می شود که تولید اندوکانبانوئیدها در بدنتان افزایش یافته که منجر به شادی بیشتر و تمرکز بیشترتان خواهد شد.

۸

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند حس و حالتان و خلاقیت تان را بهبود بخشد. قطعا کسی که حال خوبی دارد و خلاقیت بیشتری نیز دارد، کارایی بیشتر و بهتری خواهد داشت!

فواید دویدن

همه سیستم های بدن تان عملکرد بهتری خواهند داشت:

تنها بهبود خلق و خوی تان و وضعیت روانی تان، جزو فواید دویدن نمی باشد. بلکه دویدن، باعث می شود که تمامی سیستم های بدنتان، عملکرد بهتری داشته باشند.

۹

از جمله مزایای دویدن می تواند به تنظیم کردن فشار خون اشاره کرد. تجزیه و تحلیلی از مطالعات مختلف نشان داد که ورزش های هوازی می توانند باعث درمان غیر دارویی افراد مبتلا به فشار خون بالا شوند.

۱۰

بهبود بخشیدن حساسیت به انسولین از دیگر فواید دویدن می باشد. قند خون تان فورا به سطوح پایین تری خواهد رسید، چون عضلات تان طی دویدن، باید از گلوکز برای تامین انرژی شان استفاده کنند.

۱۱

۳۰ دقیقه دویدن همراه با گرم کردن و حرکات کششی (کلا ۴۵ دقیقه ) می تواند متابولیسم تان را برای ۱۴ ساعت آینده افزایش دهد.

هنوز به فواید مهم دویدن اشاره نکرده ایم. همه فواید بالا، با دویدن ۳۰ دقیقه ای حاصل می شوند. با پیشرفت در برنامه دویدن تان، از فواید فوق العاده زیر بهره مند خواهید شد.

فواید دویدن بعد از ۲۴ ساعت

مهم نیست که دانشجو، تاجر و یا یک کارآفرین باشید، دویدن، بیشتر روزهایتان را خواهند ساخت! چگونه؟ ادامه مطلب را بخوانید.

فواید دویدن

خلاق تر خواهید شد:

۱۲

مطالعه ای نشان داد که کارکنانی که ورزش می کنند، در محل کارشان شاد تر و کارآمد تر هستند. این مطالعه نشان داد که در روزهایی که آنها ورزش نمی کنند، هیچ بهبودی در حالات خلقی و عملکردشان مشاهده نشد.

مطالعه بالا در مورد تاثیر ورزش در محل کار بود، اما ما می توانیم فرض کنیم که ورزش و دویدن به شما کمک خواهد کرد تا در همه لحظات زندگی تان، حالات خلقی بهتری داشته و عملکردتان نیز بهبود پیدا کند.

فواید دویدن

اعتمادبنفس بیشتری خواهد داشت:

۱۳

دویدن باعث میشود که در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید.۵۷ مطالعه نشان داده است که ورزش می تواند باعث افزایش اعتمادبنفس و همچنین بهبود تصویر بدنی افراد شود.

۱۴

دویدن همچنین به عنوان یک ابزار کارآمد برای بهبود عزت نفس بچه ها است. یک مطالعه نشان داد که، دویدن یا هر ورزشی، می تواند باعث افزایش عزت نفس در بچه ها و افراد جوان شود.

شاید با خودتان فکر کنید که با دویدن، دیگر نیازی به مطالعه کتابهای روانشناسی و یا دیدن ویدئوهای آموزشی نخواهید داشت. شاید دویدن بتواند تمامی نیاز شما را برطرف کند، چون دویدن باعث افزایش انرژی و اعتمادبنفس تان خواهد شد، ولی با همه این اوصاف، کسب دانش و آگاهی در هر زمینه ای نیاز هر انسان است.

فواید دویدن

باهوش تر خواهید شد:

۱۵

روند یادگیری تان سریعتر خواهد شد. محققین در یک مطالعه، به بررسی فعالیت های مختلف تفریحی و تاثیر آنها بر یک دوره یادگیری پرداختند. گروهی که از انها خواسته شده بود، بدوند، به نسبت گروه دیگر، عملکرد بهتری داشتند.

۱۶

از جمله فواید دویدن، شامل افزایش سطح کورتیزول در بدن است که برای نگهداری اطلاعات و به خاطرسپاری آنها لازم است. یک مطالعه دیگر نشان داد که ورزش هوازی، BDNF را که باعث افزایش عملکرد حافظه می شود، افزایش خواهد داد.

فواید دویدن

زندگی تان را بهتر کنترل خواهید کرد:

۱۷

ورزش های هوازی مانند دویدن، می توانند ناحیه ای از مغز را فعال کنند که مسئول اعمالی مانند: کنترل حواس، حافظه و یا شناخت است. از این رو، این امر به شما کمک خواهد کرد بدون از دست دادن تمرکز تان برای رسیدن به اهداف تان تلاش کنید.

۱۸

مطالعه ای دیگر در مورد دو گروه در شرایط استرس زا بود. گروهی که به لحاظ جسمانی توانا بودند (ورزشکارها) در برخورد با احساسات منفی بهتر عمل کرده و رفتار مثبتی داشتند.

فواید دویدن

حتی وقتی نمی دوید، نیز کالری مصرف خواهید کرد:

۱۹

دویدن به شما کمک می کند تا کالری های زیادی مصرف کنید. هر کسی این را می داند. اما نکته مهم این است که حتی وقتی نمی دوید، نیز کالری سوزی در بدنتان ادامه خواهد داشت. ۱۴ ساعت بعد از دویدن نیز، ۱۹۰ کالری دیگر در بدنتان سوزانده می شود.

فواید دویدن

مثل یک بچه می خوابید:

حالا که افکار مثبت و خلاقیت تان افزایش یافته است، چیز بیشتری نمیخواهید؟ خب وقت آن رسیده است که پاداش بزرگی نصیب تان شود.

۲۰

از جمله فواید دویدن، راحت تر و سریع تر خوابیدن است. همچنین کیفیت و زمان خوابتان نیز خیلی بهبود پیدا خواهد کرد.

فواید دویدن بعد از ۱ ماه

ما فقط در مورد فواید دویدن در کوتاه مدت بحث کردیم، اما فواید واقعی، بعد از اینکه منظم دویدید، نشان داده خواهند شد. بعد از یک ماه دویدن، موارد زیر در شما پدیدار خواهند شد.

فواید دویدن

یادگیرنده سریعتری خواهید شد:

۲۱

دویدن رشد ماده خاکستری مغز را تحریک می کند. فقط بعد از یک ماه شروع دویدن، هزاران سلول در مغز تولید می شوند. این به این معنی است که شما می توانید چیزهای جدید، را با سرعت بیشتر و آسان تر یاد بگیرید. همچنین تمرکزتان نیز بهبود پیدا می کند. شما بهتر میتوانید با تغییرات سازگار شده و با چالش های بیشتری، به نحو کارآمدتری برخورد کنید.

این به چه معنی است؟ برای دانش آموزان، به معنی عملکرد بهتر در درس است. برای تاجران و کارآفرینان به معنی سود بیشتر! برا کارمندان به معنی ترفیع رتبه و درجه در اداره.

فواید دویدن

برای دیگران الهام بخش خواهید شد:

۲۲

برای اعضای خانواده و دوستانتان، الهام بخش خواهید شد. به اشتراک گذاشتن برنامه ورزشی روزانه تان و تجربه در حین دویدن می تواند، برای دوستانتان و نزدیکانتان الهام بخش بوده و آنها را نیز برای ورزش تشویق کند.

مطالعات نشان داده است که دویدن مسافت بیشتر یک دوست، میتواند برای دیگران و دوستانش الهام بخش بوده تا مسافت و یا زمان بیشتری را بدوند.

فواید دویدن

عادت های بدتان را از بین می برید:

۲۳

از جمله فواید دویدن می توان به این مورد اشاره کرد که دویدن می تواند به شما کمک کند تا عادت ها و اعتیادهایتان به داروهای مخدر، سیگار کشیدن و نوشیدنی های الکلی را کنار بگذارید. بعد از چند هفته شروع به خوردن غذاهای سالم تر خواهید کرد تا علاوه بر اینکه فعالیت سالمی داشته باشید، تغذیه تان نیز سالم باشد.

تحقیقات انجام گرفته بر روی چند فرد معتاد به ماری جوانا نشان داد که گرایش به ماری جوانا در افراد بعد از چند جلسه دویدن روی تردمیل، کاهش پیدا کرده است در تحقیقی دیگر بر روی ۸ زن و ۴ مرد که به شاهدانه معتاد بودند، مشاهده شد که بعد از ۲ هفته دویدن ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ای بر روی تردمیل، حدود ۵۰ % میل به استفاده در آنها کاهش یافته بود.

حتی ممکن است، شروع به خوردن سبزیجات و میوه ها کنید.

فواید دویدن

انتخاب های هوشمندانه تری خواهید داشت:

۲۴

انتخاب هوشمندانه فقط شامل رژیم غذایی تان نمی شود. از جنبه های دیگر زندگی تان نیز شروع به انتخاب های عاقلانه تر و سالم تر خواهید کرد. کنترل تان روی خود، بهبود پیدا کرده و در نتیجه تصمیمات مبهم کمتری خواهید گرفت.

فواید دویدن

تمام طول روز احساس پر انرژی بودن را خواهید داشت:

۲۵

خستگی، یکی از ویژگی های ثابت زندگی تان نخواهد بود. در حین انجام کارهایتان، کمبود انرژی نخواهید داشت. در مطالعه ای اثبات شد که گروهی که ورزش می کردند احساس بهتری در مقایسه با گروهی که ورزش نمی کرددند، داشتند.

۲۶

یک آزمایش ۶ هفته ای از بزرگسالان جوان که احساس خستگی مداوم را گزارش کرده بودند، نشان داد که سطح انرژی آنها با ورزش افزایش یافته و خستگی شان نیز کاهش پیدا کرده است.

۲۷

یکی از مهم ترین فواید دویدن ، افزایش سطح انرژی تان و جایگزینی احساس خستگی با اشتیاق می باشد.

فواید دویدن

از نظر ذهنی قوی شده اید:

درصد ابتلا به بیماری های روانی هر روز در حال افزایش است، اما نیازی نیست که شما نگران باشید. دویدن باعث می شود که احتمال ابتلا به این بیماری ها کاهش یابد.

۲۸

تحقیقات نشان داده است که دویدن در فضای بیرون مانند جنگل، کوه و یا فضای سرسبز، به عنوان یک سپر طبیعی در برابر شرایط روانی عمل می کند. رقتن به باشگاه و یا خروج از خانه تان، نمی تواند این فواید را به همرا داشته باشد.

۲۹

به آسانی پریشان و ناراحت نمی شوید و ذهن تان نیز بیشتر اوقات از افکار ناراحت کننده دور خواهد بود. به همین دلیل تمرکز بر روی کاری که میخواهید انجام دهید، برایتان آسان تر خواهد شد. همین امر، موجب افزایش خلاقیت تان شده که در نتیجه کار بیشتری را در زمان کمتری انجام خواهید داد.

۳۰

اکنون، دویدن عادت های خواب تان را خیلی بهبود بخشیده است. ذهن و بدن شما استراحت مورد نیازش را دریافت خواهد کرد.. یک ذهن آرام، ذهن قدرتمندی است که عملکرد روانی خوبی را به همراه دارد.

فواید دویدن بعد از ۶ ماه

حالا بعد از ۶ ماه دویدن، دیگر مثل قبل، افزایش مسافت و سرعت برایتان سخت نخواهد بود. بدنتان، خود را با دویدن سازگار کرده است. طی این ۶ ماه از فواید دویدن که ۳۰ مورد بود، بهره مند شده اید، در ادامه به فواید دویدن که بعد از این کسب خواهید کرد، اشاره خواهیم کرد.

فواید دویدن

زندگی تان بهبود پیدا می کند:

۳۱

دویدن به طور قابل ملاحظه ای سطح تستسترون را در مردان بالا می برد، به ویژه اگر شامل تمرینات اینتروال شدید باشد. تستسترون مسئول افزایش میل جنسی در مردان می باشد.

۳۲

ورزش همچنین باعث افزایش تعداد اسپرم ها خوهد شد، در حالیکه تمرینات استقامتی مانند دویدن می تواند باعث بهبود پتانسیل تولید مثل نیز شود.

۳۳

فواید دویدن، تنها به مردان محدود نمی شود. تحقیقات نشان داد که ۲۰ دقیقه دویدن شدید می تواند موجب برانگیختگی جنسی فیزیولوژیکی در زنان شود.

۳۴

۳۴

در نظرسنجی انجام گرفته توسط بروکس در کتاب دویدن، ۶۶ درصد پاسخ دهندگان گفتند که زوج هایی که با هم می دوند، رابطه جنسی بیشتری دارند. بیشتر از نصف آنها نیز فکر می کرند که دوهای طولانی، باعث بهبود رابطه جنسی آنها شده است.

فواید دویدن

مرد بهتر و مهربان تری خواهید شد:

شاید عجیب به نظر برسد اما دویدن می تواند شما را در بیان احساسات و محبت تان، بهتر کند.

۳۵

یک مطالعه نشان داد که پسرانی که می دوند، علایم بهبود در رفتارهایشان و نگرش شان مشاهده می شود. این یک یافته جالب است، چون معمولا مردان، نمی توانند به خوبی احساسات شان را بیان کنند. گرچه مردان در مقایسه با زنان، احساسی تر هستند!.

سرکوب احساسات، خیلی برای سلامتی تان مفید نیست. به اضافه اینکه، بیان محبت و احساسات تان، کمک زیادی به دوستانتان و خانواده تان خواهد کرد.

فواید دویدن

قلبت تان سالم تر خواهد بود:

بیشتر از ۳۰ درصد افراد بزرگسال در آمریکا، کلسترول بد(LDL) دارند. خوشبختانه یکی دیگر از فواید دویدن این است که دونده ها، احتمال کمی دارد که این مشکل برایشان پیش بیاید.

۳۶

دویدن فقط ۷ تا ۱۴ مایل ( ۱۱ تا ۲۳ کیلومتر) در هفته، سطح کلسترول شما را در حد طبیعی نگه خواهد داشت.

۳۷

اگر یک دونده هستید و در هفته بیشتر از ۴ ساعت می دوید، به توصیه انجمن قلب آمریکا درباره فعالیت بدنی ۱۵۰ دقیقه ای در هفته برای کنترل فشار خون تان پایبند هستید.

۳۸

فاکتور دیگری که به سلامتی قلبی عرقی تان کمک می کند، پایین ماندن سطح پروتئین واکنشی سی (CRP) است. اگر سبک زندگی ساکنی داشته اید، و شروع به دویدن کرده اید، بعد از ۶ ماه دویدن، باعث کاهش ۳۰ درصدی پروتئین واکنشی سی خواهد شد. علاوه بر این، این امر موجب کاهش التهاب و بهبود بهره هوش تان(IQ) نیز می شود.

در مجموع، دویدن به طور مشخصی، باعث کاهش خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته قلبی و دیگر بیماری های قلبی می شود.

فواید دویدن

قند خونتان را کنترل خواهید کرد:

۳۹

در یک مطالعه مشاهده شد که حجم هموگلوبین A1C ، ۵۱ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. اگر تمرینات هوازی با تمرینات وزنه ترکیب شود، این نتیجه بهتر هم خواهد شد.

۴۰

اگر دیابت دارید، دویدن منظم می تواند خطر دیابت هایی که به حمله قلبی مرتبط هستند را تا ۲۰ درصد و خطر ابتلا به بیماری های چشم و صدمات کلیه را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

۴۱

بررسی دیگری در چندین مطالعه نشان داد که بیماران دیابتی می توانند قند خون و افسردگی شان را از طریق ورزش کنترل کنند.

فواید دویدن

سبک زندگی سالم تری خواهید داشت:

دویدن به تدریج رژیم غذایی و عادت های سبک زندگی تان را بهبود خواهد بخشید. می توانید از عادت های مخرب زندگی تان، مانند اعتیاد به نوشیدنی های الکلی دور شده و آنها را با عادت های سالم تری جایگزین نمایید.

۴۲

یک مطالعه مشخص کرد که گروهی که ورزش می کردند، توانستند تغییرات سالمی را در عادت های نوشیدنی شان ایجاد کنند. اما گروهی که ورزش نمی کردند، نتوانستند مانند گروه ورزشکاران، تغییرات زیادی در عادت هایشان ایجاد کنند.

شاید این رفتارها برایتان آشنا باشد، که معمولا توصیه های سالم زیادی دریافت می کنیم و می خوانیم، اما کاری برای انجام آنها نخواهیم کرد. دویدن می تواند شما را برای انجام این تغییرات کمک کند.

فواید دویدن

باهوش تر خواهید شد:

۴۳

دویدن به شما اجازه خواهد داد تا در بالاترین سطح از مغزتان استفاده کنید. حل مشکلات و تجزیه و تحلیل آنها، برای دونده ها آسان تر خواهد بود.

۴۴

مطالعه ای دیگر نشان می دهد که بهبود یادگیری از دیگر فواید دویدن می باشد.

۴۵

همچنین برای افراد دونده، تمرکز بر روی کارهای چالش برانگیز، آسان تر خواهد بود. انجام پروژه هایی که نیاز به دقت زیادی برای جزئیات دارند، برای شما راحت تر بوده و به آسانی خواهید توانست، آنها را مدیریت کنید.

۴۶

در کارتان نیز یک مدیر و رهبر بهتری خواهید شد. تصمیم گیری بخش مهم و حیاتی هر نقش و کاری است. ورزش روزانه می تواند به طور مشخصی، توانایی تان برای تصمیم گیری را بهبود بخشد. تحقیق ۹ ماهه که توسط شورای آمریکایی ورزش انجام شده است، نشان داد که ورزش می تواند باعث بهبود ۷۰درصدی توانایی تصمیم گیری های پیچیده شود.

در نهایت، دویدن به شما اجازه خواهد داد تا زمان بیشتری را با خودتان تنها باشید. در شغل و کسب و کارتان پیشرفت خواهید کرد. روابط تان نیز با دیگران بهبود خواهند یافت.

 

فواید دویدن بعد از ۱ سال

تقریبا یک سال از شروع دویدن تان گذشته است، و باید به خودتان افتخار کنید. این یک دستاورد بزرگ بوده و باید به خودتان پاداش بدهید.

فواید دویدن

تنومند و قویتر شده اید:

۴۷

دویدن منظم، منجر به تغییرات عصبی-عضلانی شده که در نهایت باعث بهبود کارایی دویدن تان خواهد شد. شما حالا می توانید با انرژی کمتری، مسافت بیشتری را بدوید. عضلات و تاندون هایتان با حجم ورزش تان سازگار شده و این به شما کمک خواهد کرد که عملکردتان در دیگر ورزش ها و فعالیت های جسمانی نیز بهبود پیدا کند.

۴۸

در هر سنی که باشید، زانوها و کمرتان قویتر خواهند شد. برخلاف باور عمومی، یکی از فواید دویدن، سلامتی بیشتر زانوهایتان خواهد بود.

۴۹

تخمین زده شده که ۸۰ درصد افراد در برهه ای از زندگی شان، از دردهای کمر رنج می برند. کمردرد یکی از رایج ترین دلایلی می باشد، که مردم برای آن به دکتر مراجعه می کنند. شما قادر خواهید بود که با دویدن، مشکلات کمتری را در این باره تجربه کنید. پیش از این اعتقاد بر این بود که ورزش تاثیری بر روی دیسک های بین مهراه ای ندارد. اما مطالعه ای اخیرا نشان داد که دویدن واقعا می تواند برای تقویت دیسک ها موثر باشد. البته ترکیب دویدن با ورزش های ویژه تقویت کمر نیز، می تواند تا حدودی درد کمر و یا کمردرد ناشی از دویدن را کاهش دهد.

۵۰

دویدن همچنین باعث تقویت ساق پا، ماهیچه های چهار سر ران و همسترینگ که از جمله مهم ترین ماهیچه ها در بدن هستند، خواهد شد.

فواید دویدن

روحیه تان خیلی خیلی بهتر خواهد شد:

۵۱

احساسات ذهنی مزاحم، نمی توانند برای مدت طولانی شما را تحت تاثیر قرار دهند. دویدن باعث می شود مواد شیمیایی در بدنتان تولید شده که برای مبارزه و از یاد بردن درد جسمانی تان موثر می باشد. به همین دلیل احساس خیلی خوبی خواهید داشت.

۵۲

فواید دویدن اگر با مدیتیشن و یوگا ترکیب شود، دو چندان خواهد شد. این امر به میزان قابل توجهی، باعث کاهش افسردگی می شود.

۵۳

دویدن همچنین باعث بهبود دستاوردهای دانشگاهی تان می شود. حتی اگر دانشجو هم نباشید، این می تواند برایتان مفید باشد. به عنوان یک کارمند یا هر شغل دیگری، با ثبت نام در دروه های حرفه و اخذ گواهینامه ، میتوانید در حرفه خود پیشرفت کنید.

۵۴

شیوه زندگی کم تحرک می تواند باعث ایجاد حس غمگینی و ناراحتی در شما شود. دویدن این چرخه ناراحتی را از بین برده و مانند یک معجون، اثر شفگت انگیزی بر روی ذهن و بدنتان خواهد گذاشت.

فواید دویدن

خوب به نظر خواهید رسید:

پیش از این گفتیم که دویدن باعث بهبود خوش رویی تان خواهد شد، اما این فقط به احساسات تان محدود نمی شود.

۵۵

: یکی از فواید دیگر دویدن، این است که خوب به نظر خواهید رسید. رنگ پوست تان شاداب تر شده و کمتر از گذشته، آکنه و جوش بر روی صورت تان ظاهر می شود.

فایده های دویدن بعد از ۱۰ سال

همانطور که سن تان بالا می رود، دویدن می تواند بسیاری از موارد را بریتان پوشش دهد.

فواید دویدن

اضافه وزن نخواهید داشت:

۵۶

بسیاری از افراد با رسیدن به سن ۴۰ سالگی، وزنشان بالا می رود. اضافه وزن می تواند باعث مبتلا شدن به بیماری هایی مانند دیابت ها، چاقی، و افسردگی و بیماری های قلبی عروقی و استخوانی شود. شما می توانید همه این موارد را با دویدن کنترل کنید.

۵۷

یکی دیگر از مشکلات رایج در دهه های ۴۰ و ۵۰، پوکی استخوان، آرتروز و داشتن استخوان های ضعیف است. علاوه بر اینکه ورزش تاثیری بسزایی در کاهش خطر ابتلا به بیماری های استخوانی دارد، تغذیه نیز یکی از عوامل مهم برای ابتلا به این بیماری ها می باشد. ۱ نفر از ۳ نفر زن در دهه های ۵۰ زندگی شان به پوکی استخوان، مبتلا می شوند. ورزش های با تحمل وزن بدن مانند دویدن، بدنسازی و …. می تواند باعث تقویت استخوان ها شده که در نتیجه درصد ابتلا به این بیماری ها را خیلی کاهش می دهد.

۵۸

خوشبختانه، زانو، پاها و کمرتان در مقایسه با بیشتر افراد، سالم تر خواهد بود. با دویدن قادر خواهید بود که سلامتی استخوان هایتان را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

۵۹

دویدن همچنین باعث تقویت ماهیچه های کمرتان نیز خواهد شد. این عضلات وظیفه حمایتی برای شکم و ستون فقرات را بر عهده دارند. همچینین یک کمر قوی باعث می شود که شکل بدنی تان هنگام راه رفتن مستقیم بوده و سالم تر نیز باشید.

دویدن و فواید آن

شما هنوز هم قویتر خواهید شد:

۶۰

دویدن به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان روده، سرطان پروستات، سرطان شش و سرطان سینه را کاهش خواهد کرد.

۶۱

سلامتی قلب تان بهتر خواهد شد، چون دویدن یا ورزش های هوازی یکی از بهترین روش ها برای سلامتی دستگاه قلبی عروقی بدن است.

۶۲

دویدن همچنین به شما کمک خواهد کرد تا از احساسات دردناک گذشته تان بهتر بتوانید رهایی یابید. یک مطالعه ای بر روی دونده های ماراتن نشان داد که بعد از ۶ ماه، آنها قادر خواهند بود تا دردهای جسمانی را فراموش کنند. همچنین خطر مرگ و میر زود رس نیز برای دونده ها به طور چشمگیری، کاهش می یابد.

شما فقط احساس جوانی نخواهید کرد. شما واقعا جوان خواهید بود.

مزایای دویدن بعد از ۲۵ سال

خیلی وقت است که دویدن را شروع کرده اید. فقط حدود ۲۰ درصد از بزرگسالان در آمریکا، فعالیت فیزیکی دارند. شما به این ۲۰ درصد تعلق دارید، باید به خودتان افتخار کنید.

فواید دویدن

جوانتر به نظر می رسید:

۶۳

بیشتر از سن تان جوان به نظر می رسید. این به خاطر فعالیت بدنی منظم است که پیری بیولوژیکی را به تاخیر می اندازد. تحقیقات نشان داده است که سطح بالای فعالیت جسمی می تواند تا ۹ سال پیری بیولوژیکی را به تاخیر بیاندازد.

۶۴

پوست اولین قسمتی از بدن است که با بالا رفتن سن، آثار پیری در آن مشخص می شود. دویدن به شما کمک خواهد کرد تا پوست سالم تر و جوانتری داشته باشید. مطالعه ای نشان داد که افراد ۴۰ سالی که منظم ورزش می کنند، پوست شان مانند افراد ۲۰ تا ۳۰ سال است.

۶۵

جدای از به تاخیر انداختن پیری بیولوژیکی، دویدن می تواند باعث افزایش سن تان نیز شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که میانگین ۳.۵ تا ۴.۵ سال امید به زندگی در بین افرادی که منظم ورزش می کنند، افزایش یافته است. این عدد در بین افرادی که سیگار می کشیدند و می دویدند، ۴.۱ سال بوده و در بین افرادی که غیر سیگاری بودند، ۳ سال بیشتر و در بین کسانی که از سرطان نجات پیدا کرده بودند، بیشتر از ۵.۳ سال، امید به زندگی افزایش پیدا کرده بود.

مزایای دویدن

طول عمرتان افزایش خواهد یافت:

۶۶

دانشمندان ۱۰۰۰ افراد بزرگسال را به مدت ۲۱ سال زیر نظر گرفتند.همه این افراد بیشتر از ۵۰ سال سن داشتند. بعد از ۲۱ سال، بیشتر از ۸۵ درصد از دونده ها زنده ماندند، در حالی که این نسبت در افراد غیر دونده به ۶۶ درصد می رسید.

۶۷

مطالعه دیگری اثبات کرد که دونده هایی که زندگی فعال شان را ادامه می دهند در مقایسه با افرادی که زندگی فعالی ندارند، کمتر از کار افتاده( ناتوان) می شوند. همچنین مرگ و میر در آنها به نصف کاهش پیدا می کند. بیشتر دونده های این مطالعه، بیشتر از ۴ ساعت در هفته می دویدند، هر چند این مدت زمان، بعد از ۲۱ سال کاهش پیدا کرد.

از یاد نبرید که طول عمر زیاد، فقط به خاطر دویدن نیست. این به خاطر تغییرات عادات و سبک زندگی تان نیز می باشد که شما از طریق یک رژیم ورزشی منظم در خودتان خلق کرده اید. قبلا در مورد اینکه دویدن چطور می تواند شما را برای تغییر عادت های اشتباه تغذیه، سیگارکشیدن، بهبود کیفیت خواب و سلامتی روانی کمک کند، بحث کردیم. همه این تغییرات به طول عمر کمک خواهد کرد.

به خاطر اینکه چند سال بیشتر عمر کنید، بیش از اندازه ندوید. دویدن بیش از حد و افراطی می تواند خطرناک باشد!.

۶۸

دانشمندان تعداد ۲۰ هزار نفر را به مدت ۳۵ سال زیر نظر گرفتند. بعد از ۳۵ سال، بیشتر از ۱۰ هزار نفر از آنها که ندویده بودند، مردند، فقط ۱۲۲ نفر از آنها که بطور منظم دویده بودند، در دوره زمانی یکسان مردند. این یک تحقیق فوق العاده مهم بود، و اهمیت این تحقیق در این بود که افرادی که به میزان شدید و افراطی دویده بودند، به همان میزان افرادی که ندویده بودند، مرگ و میر در آنها افزایش یافته بود.

فایده دویدن

به کامل ترین نحو زندگی خواهید کرد:

۶۹

دویدن فقط عدد سن تان را افزایش نخواهد داد. علاوه بر آن، افزایش و بهبود کیفیت زندگی تان یکی دیگر از فواید دویدن است. برای مثال، ۴۱ درصد خطر ابتلا به آب مروارید که یکی از دلایل اصلی کوری در افراد مسن است، در دونده ها کاهش می یابد.

۷۰

کم خونی و بیماری های مغزی یکی از رایج ترین مشکلات در بین افراد با سن بالا است. و دوباره باید بگوییم که با دویدن، خطر این بیماری ها حتی در دهه ۸۰ زندگی تان نیز کاهش می یابد.

۷۱

دویدن همچنین باعث میشود که سرعت زوال عقلتان خیلی کند شود. به این معنی که شما در کارهایی که به حافظه تان مربوط می شود یا توانایی در تغییر کارهایتان در سن بالا، مشکلی نخواهید داشت.

شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان می دهد که ۳۰ دقیقه دویدن فواید دویدن بی نظیری برای جسم و روان تان به همراه داشته و مزایایی فراتر از کاهش وزن و استقامت تان به همراه دارد. همین امر زندگی شما را به بهترین نحو بهبود خواهد بخشید. البته از یاد نبریم که به ارزان ترین روش ممکن و یکی از ساده ترین ورزش ها : دویدن عشق .است

هنوز هم برای شروع دویدن، بهانه دارید!!!!!!!!!!

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

‫۱۷ دیدگاه ها

 1. واقعا مطلب مفیدی بود. من امروز با این وبسایت آشنا شدم. واقعا جای همچین سایتی توی فضای وب فارسی خالی بود. مرسی و با قدرت ادامه بدین

  1. خوشحالیم که نظرتون رو جلب کرده عزیز. لطفا ما رو در اینستاگرام دنبال کنید و ناتیفکشن ها رو هم سابسکرایب کنید تا مطالب جدید رو از دست ندین

   1. سلام سیروان جان عالی بودواقعامطالب خوب ومفیدی بودوقتی این مطالب روخوندم حس واقعاخوبی داشتم ممنون

    1. سلام سیدعباس جان. خواهش میکنم. امیدوارم اگر دونده نیستین با شروع دویدن با این ورزش فوق العاده بیشتر آشنا بشین. اگر هم دونده هستین انگیزه تون بیشتر از قبل بشه.

 2. خوندن این مطلب به اندازه یه تمرین دویدن حال خوب بهم هدیه کرد …ممنونم که با ذوق و با انرژی مطلب های سایت رو انتخاب میکنین و مینویسین و این حجم از انرژی خوب رو به همه هدیه میدین??

  1. ممنون از لطف تون که باعث میشه با قدرت ادامه بدیم دوست عزیز.

   لطفا برای اینکه مطالب رو از دست ندین، کانال تلگرامی ما و پیج ایسنتاگرامی مون رو هم فالوو کنین.

   سپاس که با ما هستین

 3. سلام سیروان جان
  خیلی ممنون از سایت عالیت
  حرف نداره
  من که اول چند روز دویدم و بعد یه سرچ کردم و این سایت رو دیدم
  الان خیلی مصممتر شدم که یه دونده‌ی حسابی بشم
  اسمم یادت باشه، چون میخوام چند وقت دیگه گزارش کارم رو بهت بدم تا خوشحال بشی

 4. خیلی ممنون بابت مطالب مفیدی که در مورد دویدن گذاشتین
  من ۲ هفته ای میشه که دویدن رو شروع کردم با خوندن این مطالب خیلی انرژی گرفتم
  فقط یه سوال دویدن رو از هر سنی شروع کنی خوبه؟
  من الان که در آستانه ی ۳۸ سالگی هستم شروع کردم

  1. درود زینب عزیز. کلا شروع ورزش در هر سنی، مفید هستش. منتهی بهتره در صورتی که سابقه ژنتیکی و ارثی بیماری های قلبی، دیابتی و …. دارین، اول با پزشک مشورت کنین و شروع ورزش با اصول و علم همراه باشه تا از مصدومیت پیشگیری به عمل بیاد.

 5. سلام واقعا متشکرم از مطالب مفیدتون من الان یک هفتس دویدنو شروع کردم و در همین یک هفته دارم فوایدشو میبینم امیدوارم بتونم همین طوری با قدرت ادامه بدم و این حس خوبو علاوه بر خودم به دیگران هم منتقل کنم.???

 6. سیروان عزیز من خودم در سنندج جودو کار میکنم
  حالا نمیدانم اهل کجا هستید ولی اسمتان کردی هست و خیلی زیباست
  و من میدانم که دو در ورزش من تاثیر به سزایی دارد و سرعت عمل من رو بالا میبرد
  خب من قبلا دو کار میکردم
  ولی با دیدن این وبگاه شما بیشتر مشتاق دو شدم
  و این فرایند رو از شما میبینم
  و واقعا من هرچی فکر میکنم کلمه ای نمیابم که در قبال زحمت های شما تشکر کنم و به راستی کار شما بسیار شایان تر از کلمات هست
  و در آخر میتوانم بگم
  بژی کورد

 7. من خودم به مدت ۱ سال هست که دوومیدانی کار می کنم.اول از همه هدف از دویدن باید سلامتی باشد و در ادامه به فکر قهرمانی.دومین نکته مهم این هست که شما اگر از دوومیدانی حتی اگر پس از چند سال تمرین منصرف بشوید وقت خود را هدر نداده اید بلکه بدن خود را برای هر ورزش دیگر آماده کرده اید یعنی پس از دوومیدانی شما یک آمادگی نسبی برای هر ورزش دارید و از این نظر بسیار مفید است.به همین دلیل است که به دوومیدانی می گویند ورزش مادر

 8. سلام ۵۶ سالمه ۴۰ سال سیگار کشیدم و الان ۶ ماهه خیلی جدی میدوم اوائل خیلی سخت بود ولی نا امید نشدم و ادامه دادم الان تو طبیعت و تپه ها میدوم و مشکلی هم ندارم بدنم با این نوع تمرینات سازگار شده.اینو نوشتم برای دوستانی که سنشون بالا رفته بدونید که اگر مصمم باشید حتما نتیجه میگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا