به کانال تلگرامی ما ملحق شوید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
متفرقه

فواید و مزایای ماساژ ورزشی

گزارش شده است که ماساژ ورزشی تاثیر بسیاری روی ورزشکاران دارد.ماساژ ورزشی میتواند برای قبل و بعد از تمرین، یا طی تمرین و یا برای توانبخشی به کار گرفته شود.ورزشکاران همه سطوح ممکن است از ماساژ ورزشی بهره مند شوند.اگر شما به دنبال راهی برای بهبود عملکرد ورزشی تان هستید، ممکن است ماساژ ورزشی انتخاب مناسبی برای تان باشد.در ادامه به بیان اثرات افزایش دهنده عمکلرد ماساژ ورزشی خواهیم پرداخت.

ماساژ ورزشی چیست ؟

ماساژ ورزشی مهارت اصولی میباشد که بر روی بافت های بدن و ماهیچه هایی مربوط به هر رشته ورزشی متمرکز است.پاوو نورمی، دونده مشهور، یکی از اولین ورزشکارانی بود که در المپیک ۱۹۲۴ پاریس از ماساژ ورزشی استفاده کرده بود و برنده ۵ مدال طلای آن رقابت ها شد. امروزه تقریبا رده پای ماساژ ورزشی را میتوان در هر گونه رشته ورزشی پیدا کرد.

بسیاری از حرکات و تکنیک ها در ماساژ ورزشی استفاده میشوند. برای مثال: ماساژ سوئدی،نوازش کردن،مالیدن،سایش،ضربه زدن ریتمیک،لرزش،کشش و غیره.این تکنیک ها و حرکات برای این استفاده میشوند تا به به بدن ورزشکار کمک کنند تا به بیشترین عملکرد و شرایط جسمانی برسد در حالیکه احتمال مصدومیت و درد در آنها کاهش یافته و به آنها کمک میکند تا زودتر بتوانند ریکاوری کنند.

مزایا و فواید ماساژ ورزشی

بسیاری از فواید ماساژ ورزشی بر پایه تجربه و مشاهدات گزارش شده اند.بعضی از آن فواید مانند ذهنی(روانی) و بعضی از آنها جسمی میباشند.عوارض جانبی ماساژ ورزشی را میتوان حساسیت و یا سفتی ماهیچه ها برای ۱ تا ۲ روز بعد از ماساژ ورزشی نام برد.

بعضی افراد نیز شاید پوست شان به روغن ماساژ، حساسیت نشان دهد.اما برای بیشتر موارد، ماساژ ورزشی عوارضی ندارد.بعضی از فواید گزارش شده شامل موارد زیر هستند:

  • افزایش جریان خون
  • افزایش دامنه حرکتی مفاصل
  • افزایش انعطاف
  • کمک به از بین بردن لاکتیک اسید(که در طی ورزش در ماهیچه ها تولید میشود)
  • افزایش حس خوب
  • کاهش تنش ماهیچه ای
  • کاهش تحریک پذیری عصبی
  • کاهش احتمال مصدومیت
  • کاهش زمان ریکاوری بین فعالیت ها
  • کاهش گرفتگی عضله ای

محققین چه میگویند

حالا که با فواید و مزایای ماساژ ورزشی آشنا شدید، اجازه بدید که گزارشات محققین را که این فواید را حمایت میکنند، بررسی کنیم.مطالعات محققین نشان داده است که ماساژ ورزشی میتواند ورزشکاران را سریعتر برای بعد از تمرین ریکاوری کرده و همچنین خستگی ناشی از فعالیت را نیز در آنان کمتر میکند.کاهش اضطراب،بهبود خلق و خوی، و احساس آرامش نیز یکی از فواید ماساژ ورزشی میباشد.در یک مطالعه محققین مشاهده شد که با ماساژ ورزشی حدود ۳۰% درد های عضلانی کاهش می یابد.

حالا بعضی از فواید ماساژ ورزشی را که توسط محققین حمایت نشده است، بررسی خواهیم کرد.توانایی اینکه با ماساژ ورزشی میتوانید از شر اسید لاکتیک تولیدی توسط ماهیچه ها خلاص شوید، هنوز توسط محققین حمایت نشده است.بسیاری از محققین نیز اینکه ماساژ ورزشی جریان خون را افزایش میدهد تایید نمی کنند.

همچنین محققین ریکاوری سریع بعد از ماساژ ورزشی را نیز حمایت نمیکنند.مطالعات نشان داده است که ریکاوری فعال(ورزش های با شدت کم بعد از فعالیت اصلی) یکی از بهترین روش ها برای کاهش اسیدلاکتیک بعد از ورزش بوده و همچنین سرعت ریکاوری را نیز افزایش می دهد.

خب پس همه این موارد به چه معنی است؟به نظر میرسد که تاثیرات مثبت ذهنی فواید ماساژ ورزشی توسط محققین حمایت میشود.مطالعات همچنین نشان داده است که ماساژ ورزشی تاثیر منفی روی عملکرد ورزشکار نداشته، اما تاثیر مثبت بر روی عملکرد جسمانی را نمیتوان با قاطعیت تایید کرد.تحقیقات بیشتری نیاز است برای اینکه بتوانیم تاثیرات جسمانی ماساژ ورزشی را تایید کنیم و اثرمتقابل ماساژ ورزشی بر روی ذهن و جسم را تایید کنیم.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

بنر پکیج صفر تا صد دونده

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا