به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
سلامت

گرفتگی رگ های قلب | علل و پیشگیری از آن

بیماری گرفتگی رگ های قلب یا تصلب شریان یا گرفتگی عروق خونی قلب به تنگی عروق کرونری قلب اشاره دارد که مسئول رساندن اکسیژن و خون به قلب هستند. این بیماری هر ساله جان افراد زیادی را در جهان می گیرد.

گرفتگی رگ های قلب معمولا زمانی اتفاق می افتد که کلسترول در دیواره های شریانی تجمع پیدا کرده و باعث ایجاد پلاک شود. به دلیل تجمع پلاک در دیواره، رگ های خون تنگ و تنگ تر شده که در نتیجه جریان خون به قلب کاهش پیدا می کند. گاهی اوقات لخته خون نیز مانع رسیدن جریان خون به ماهیچه قلب می شود.

گرفتگی رگ های قلب معمولا باعث درد قفسه سینه، تنگی نفس و یا حمله قلبی می شود. تنگی رگ های قلب، شایع ترین بیماری قلبی در ایالات متحده بوده که هر ساله، ۳۷۰ هزار نفر را به کام مرگ می فرستد.

حقایقی جالب درباره گرفتگی رگ های قلب

 • گرفتگی رگ های قلب در سال ۲۰۰۸ میلادی، باعث مرگ ۲۳.۶ درصدی مردم آمریکا شد.
 • طبق آمار مراکز کنترل بیماری و پیشگیری، هر ساله حدود ۷۳۵ هزار نفر حمله قلبی را تجربه می کنند.
 • علائم و نشانه های این بیماری و بیشتر بیماری های مربوط به قلب، درد در قفسه سینه، ناراحتی و تنگی نفس است.
 • مثال هایی از بیماری های تنگی قلب شامل حمله قلبی و درد قفسه سینه (آنژین) است.

گرفتگی رگ های قلب | تنگی عروق کرونری چیست؟

قلب ماهیچه ای است که در افراد بزرگسال، حدودا به اندازه مشت می باشد. خون از قلب به شش ها پمپاژ می شود، جایی که در آنجا اکسیژن را جمع آوری می کند. خونی که اکنون غنی از اکسیژن شده است، دوباره به قلب پمپاژ می شود و سپس از طریق شریان ها (سرخرگ) به تمامی اعضای بدن، پمپاژ می شود.

خون سپس از طریق رگ ها به قلب برگشته و دوباره به شش ها پمپ می شود. به این چرخه، جریان قلبی عروقی گفته می شود.

سرخرگ های کرونری قلب شبکه خونی را بر روی دیواره قلب تشکیل می دهند. آنها بر روی سطح قلب وجود دارند و وظیفه اکسیژن رسانی به قلب را بر عهده دارند. وقتی که رگ های کرونری تنگ شوند، حجم خون غنی از اکسیژنی که به قلب می رود، کاهش پیدا می کند، خصوصا طی فعالیت های ورزشی.

در ابتدا این کاهش جریان خون ممکن است منجربه علائم خاصی نشود، اما اگر رسوبات چربی یا پلاک ها باعث تنگی عروق کرونری شوند، علائم و نشانه هایی ظاهر خواهند شد.

دلیل گرفتگی رگ های قلب

اعتقاد بر این است که بیماری عروق کرونری به دلیل آسیب لایه داخلی عروق کرونری آغاز می شود.

این آسیب باعث ایجاد رسوبات پلاک چربی در محل آسیب می شود. این رسوبات شامل کلسترول و سایر مواد زائد سلولی هستند. تجمع این مواد، آترواسکلروز نامیده می شود.

آسیب ایجاد شده باعث می شود که، پلاکت ها در آن ناحیه تجمع کنند تا رگ خونی را ترمیم کنند. تجمه پلاکت ها میتواند منجر به مسدود شدن رگ خونی شده که در نتیجه جریان خون کاهش پیدا کرده و یا کلا از بین رفته و باعث حمله قلبی می شود.

در تصویر زیر میتوانید تمامی مراحل را ببینید.

میتوانید با استفاده از ماوس و یا استفاده از صفحه لمسی ، به راحتی عروق کرونری را مشاهده کرده و نحوه گرفتگی آن را نیز ببینید.

علائم گرفتگی رگ های قلب

آنژین

علائم زیر نشانه آنژین هستند.

درد قفسه سینه: افراد این درد را فشار، وزنه سنگین، سفتی، سوزش و یا درد در قفسه سینه توصیف می کنند. معمولا درد از استخوان های پشتی شروع می شود. درد اغلب به گردن، فک، بازو ها، شانه، گلو.، کمر و حتی به دندان نیز گسترش می یابد.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

علائم وابسته: دیگر علائم شامل  صرع، سوزش سر دل، ضعف، عرق زیاد، تهوع، گرفتگی ماهیچه ها و تنگی نفس هستند.

آنژین به چند نوع اصلی تقسیم می شود.

آنژین پایدار:  ناراحتی ممکن است مدت کوتاهی طول بکشد و ممکن است مانند گاز یا سوءهاضمه احساس شود. وقتی اتفاق می افتد که قلب سخت تر از حالت عادی کار کند، مانند وقتی که ورزش می کنید. معمولا الگوی منظمی دارد. میتواند ماه ها و یا سالها طول بکشد. استراحت و درمان دارویی علائم را کنترل می کند.

آنژین ناپایدار: به دلیل وجود لخته در عروق کرونری اتفاق می افتد. حتی در حال استراحت نیز، امکان آن وجود دارد. معمولا درد آن بیشتر زمان برده و با گذر زمان بدتر می شود.

آنژین متفاوت: این نوع در حالت استراحت اتفاق می افتد و معمولا شدید است. این نوع آنژین زمانی اتفاق می افتد که اسپاسم ( گرفتگی) در شریان وجود داشته باشد که باعث تنگ و باریک تر شدن رگ شده و باعث اختلال در خون رسانی به قلب شود. عواملی که باعث این موارد می شود شامل: استعمال دخانیات، استرس، دارو، سرماخوردگی و یا استفاده از کوکائین می باشد.

تنگی نفس

گرفتگی رگ های قلب میتواند منجر به نفس تنگی شود. اگر قلب و دیگر اعضای داخلی بدن، اکسیژن کمتری دریافت کنند، فرد ممکن است شروع به نفس نفس زدن کند.

حمله قلبی

حمله قلبی یا انفارکتوس میوکارد زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه قلب خون کافی و اکسیژن کافی نداشته باشد. به همین دلیل برای چند لحظه، عضله می میرد ( از کار می افتد) و حمله قلبی رخ می دهد.

معمولا حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که لخته خون ناشی از گسترش پلاک ها در قلب ایجاد شود. اگر لخته خون بزرگ باشد، جریان خون به قلب را متوقف خواهد کرد.

علائم حمله قلبی شامل موارد زیر هستند:

 • ناراحتی در قفسه سینه و احساس فشار در قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • رنگ پریدگی
 • احساس ترس از اینکه زندگی تان به پایان رسیده است
 • تهوع و استفراغ
 • تعریق

اولین علائم معمولا شامل درد قفسه سینه بوده که به گردن، فک، گوش، بازو، مچ دست و احتمالا شانه ها و شکم و کمر گسترش می یابد.

تغییر وضعیت، استراحت و یا دراز کشیدن هیچ تسکینی را به ارمغان نمی آورد. درد معمولا ثابت بوده ولی دوره های کوتاه مدت دارد. گاهی اوقات میتواند چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی است. چون می تواند باعث مرگ فرد و یا آسیب به قلب شود. اگر کسی علائم حمله قلبی داشت، حتما باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

گرفتگی رگ های قلب
نمای جلویی قلب سالم و قلب بیمار

پیشگیری از گرفتگی رگ های قلب

کنترل کلسترول، میتواند خطر گرفتگی رگ های قلبی را تا حد زیادی کاهش دهد. کاهش مصرف نوشیدنی های الکلی، فعالیت ورزشی، پرهیز از تنباکو و پیروی از رژیم غذایی سالم همراه با خوراکی های مفید برای قلب مانند خوراکی هایی که حاوی امگا ۳ می باشند و یا چربی های اشباع نشده مفید و همچنین کاهش قند و نمک میتواند کمک زیادی به پیشگیری از گرفتگی رگ های قلب کند.

افرادی که به گرفتگی رگ های قلبی و یا دیابت مبتلا هستند، باید زیر نظر پزشک باشند.

عوامل خطرزا

استعمال دخانیات میتواند، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. تنباکو میتواند:

 • باعث افزایش التهاب شده و در نتیجه باعث افزایش تجمع کلسترول در عروق کرونری شود.
 • زنی که در روز، ۲۰ سیگار دود می کند، ۶ برابر احتمال اینکه بیماری اش گسترش یابد در مقایسه با فرادی که سیگار نکشد، وجود دارد.
 • مردانی که ۳ بار در روز سیگار می کشدد، احتمال گسترش بیماری شان به نسبت مردانی که سیگار نمی کشند، بسیار بالا می رود.

فاکتورهای زیر نیز، خطر ابتلا به گرفتگی رگ های قلب را بالاتر می برد.

 • بالا رفتن سن
 • خط گسترش بیماری در مردان به نسبت زنان بیشتر است.
 • داشتن والدینی که این بیماری را دارند نیز احتمال ابتلا به آن را بالاتر می برد.
 • فشارخون کنترل نشده و فشار خون بالا نیز میتواند باعث تنگی عروق خونی و کاهش جریان خون شود.
 • کلسترول خون بالا احتمال ایجاد پلاک را افزایش می دهد و د نتیجه احتمال ابتلا به آترواسکلروز یا گرفتگی رگ های قلب بالاتر می رود.
 • نداشتن فعالیت ورزشی، همراه با تغذیه ناسالم و خوردن چربی ترانس و اشباع شده و فست فودها نیز خطر ابتلا به بیماری را بالاتر می برند.
 • استرس های عاطفی و روانی طولانی مدت باعث آسیب شریان ها می شود.

مولفه های دیگری نیز مانند سندروم متابولیک مانند دیابت نوع ۲ و چاقی نیز خطر ابتلا به بیماری گرفتگی رگ های قلب را افزایش می دهند.

بعضی از فاکتورها، به سبک زندگی مرتبط نیستند. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند:

 • سطح بالای هموسیستئین، که آمینو اسید تولید شده در بدن است. مطالعات نشان داده است که میتواند خطر ابتلا به این بیماری را بالاتر ببرد.
 • سطح بالای فیبرینوژن، پروتئین خونی که در روند لخته شدن خون دخیل است. سطوح بالای این پرتئین میتواند باعث تخلیه پلاکت ها شده و در نتیجه باعث ایجاد لخته و تنگی رگ های قلب شود.
 • همچنین مقدار بالای لیپوپروتئین نیز خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و عروق کرونری را افزایش می دهد.

تشخیص

معاینات پزشکی، تاریخچه پزشکی فرد و آزمایش های متعدد دیگری کمک خواهد کرد تا بیماری گرفتگی عروق کرونری تشخیص داده شود. این آزمایشات شامل موارد زیر هستند.

الکتروکاردیوگرام: این آزمایش فعالیت الکتریکی و ریتم قلب را ضبط می کند.

نمایشگر هولتر: یک دستگاه پوشیدنی بوده که بیمار به مدت ۲ روز یا بیشتر می پوشد. این دستگاه همه فعالیت های الکتریکی قلب شامل ضربان را نیز ضبط می کند.

اکوکاردیوگرام: یک اسکن اولتراسوند بوده که پمپاژ قلب را بررسی می کند. با استفاده از امواج صوتی، میتواند یک ویدئویی تصویری ارائه دهد.

آزمایش استرس: شاید برای این آزمایش از یک تردمیل و یا دارویی که باعث استرس قلب شود، استفاده شود.

آزمایش خون: این آزمایش برای اندازه گیری سطح کلسترول خون، به خصوص در افراد بالا ۴۰ سال مفید بوده که سابقه بیماری های قلبی عروقی و یا اضافه وزن دارند و همچنین به فشارخون بالا مبتلا بوده و یا افرادی که کم تحرک هستند میتواند باعث بالا بردن مقدار کلسترول در خون فرد شود.

دیگر آزمایش ها را پزشک تان در صورت نیاز برایتان در نظر خواهد گرفت.

حرف آخر

سبک زندگی سالم شامل: ورزش منظم، تغذیه سالم و زندگی به دور از استرس، کلید پیشگیری از بیماری های قلبی هستند. بنابراین، برای پیشگیری از بیماری های مربوط به قلب، نخست باید عادت هایتان را تغییر دهید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا