به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
سلامت

تصاویر زانو

۱.آناتومی زانو

زانو

زانو یکی از مفاصلی می باشد که درصد آسیب آن زیاد است. تصاویری که در ادامه مطلب خواهید دید به شما کمک خواهد کرد تا هر چه بیشتر با زانو و دردهای رایج آن آشنا شوید.

مفصل زانو، ران را به ساق پا متصل می کند. استخوان ران(femur) با استخوان ساق پا(tibia) در مفصل زانو متصل می شود. کاسه زانو(patella) در جلو مفصل زانو قرار دارد. ۴ لیگامنت(رباط) اصلی استخوان ها را به هم متصل کرده و ثبات مفصل زانو را تثبیت می کند. در عکس بالا، پزشک به رباط صلیبی قدامی(جلویی) اشاره دارد که به آن ACL (مخفف anterior cruciate ligament) نیز گفته میشود که یکی از مهم ترین این لیگامنت ها می باشد.

نوشته های مشابه

۲.آناتومی زانو

زانو

داخل مفصل زانو یک پوشش صاف در انتهای استخوان ها به نام غضروف مفصلی وجود دارد. ما بین غضروف مفصلی یک بالشتک جذب کننده شوک به اسم غضروف مینیسک وجود دارد. وقتی که مردم در مورد غضروف زانو حرف می زنند، ممکن است در مورد غضروف مینیسک یا غضروف مفصلی صحبت کنند!.

۳.استخوان های نیم تنه پایین بدن

زانو

نیم تنه پایین بدن شامل استخوان های ران، ساق پا، پا و مچ پا می شود. بخشی را که بین لگن و زانو می باشد را ران گویند و همچنین بخشی که بین زانو و مچ پا می باشد را ساق پا می گویند. بعضی از افراد در مورد کلمات پا و نیم تنه پایین گیج می شوند، اما در آناتومی، به بخش بین زانو و مچ پا، درشت نی و نازک نی می گویند. نیمه تنه پایین بدن همه استخوان های پایین بدن را شامل می شود، اما پا اشاره به زانو به پایین دارد.

۴.اشعه ایکس جلویی

زانو

اشعه ایکس زانو یک آزمایش معمول مورد تایید برای ارزیابی مفصل زانو است. تصویر بالا، نمای جلویی از مفصل زانو می باشد که AP زانو نامیده می شود. AP از جلو به عقب است، به این معنی که تصویر از جلو به عقب مفصل زانو می باشد.

۵.اشعه ایکس جانبی

زانو

اشعه ایکس جانبی  برای دیدن مفصل زانو از جانب(کنار) می باشد. در حالیکه اشعه ایکس AP نمایی از جلو به عقب می باشد، اشعه ایکس جانبی نمایی را از جانب یا کنار زانو می دهد. اشعه ایکس جانبی برای دیدن کاسه مفصل زانو مناسب است، همچنین این تصویر برای دیدن کشکک زانو، و غضروف زانو و همچنین فضای پشت کاسه زانو مناسب است.

۶.آرتروز زانو

زانو

آرتروز زانو یکی از بیشترین دردهای رایج می باشد. وقتی که آرتروز زانو رخ می دهد، معمولا باعث ورم زانو و درد در این مفصل خواهد شد. انواع مختلفی از آرتروز زانو وجود دارند، که رایج ترین نوع آن استئوآرتریت (Osteoarthritis) نامیده می شود. افراد اغلب از اصطلاح ” سایش و پارگی ” برای توصیف استئوآرتریت استفاده می کنند، چون باعث سایش غضروف صاف در انتهای استخوان و پارگی غضروف مینیسک می شود.

۷.تعویض زانو

زانو

جراحی تعویض زانو برای جایگزینی بخش فرسوده زانو می باشد که با یک اتصال جدید که از فلز یا پلاستیک ساخته شده است، جایگزین می شود. تعویض زانو یکی از رایج ترین جراحی ها برای درمان آرتروز شدید می باشد.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

۸.آرتروسکوپی زانو

زانو

عمل جراحی آرتروسکوپی زانو به عنوان یک روش جراحی کمتر تهاجمی شناخته می شود که با وارد کردن یک دوربین کوچک به داخل مفصل زانو شروع می شود، و سپس به درمان نواحی آسیب دیده ماننده پارگی مینیسک، از دست رفتن غضروف، و آسیب های لیگامنت با ابزارهای مخصوص می پردازند. مزیت این تکنیک جراحی در مقایسه با دیگر جراحی ها می تواند این باشد که فرد می تواند سریعتر ریکاوری کرده و همچنین اثرات جانبی عمل جراحی نیز در مقایسه با دیگر عمل ها، خیلی کمتر است.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا