تغذیه

تغذیه قبل از دویدن | قبل از دویدن چی بخوریم؟

تغذیه قبل از دویدن

یکی از رایج ترین سوالاتی که دونده های مبتدی دارند این است که آیا می توانند قبل از دویدن غذا یا مواد خوراکی بخورند. بیشتر دونده ها فکر میکنند که تغذیه قبل از دویدن می تواند باعث ایجاد درد پهلو و یا مشکلات گوارشی شود. از طرفی نگرانی بابت این دارند که اگر قبل از دویدن تغذیه ای نداشته باشند، امکان اینکه طی دویدن، احساس ضعف و گرسنگی کنند وجود خواهد داشت.

هنگامی که شروع به دویدن می کنید، نباید احساس گرسنگی داشته باشید.

شما نمی توانید قبل از شروع دویدن تان، چیزی بخورید، چون امکان اینکه درد پهلو و یا گرفتگی و مشکلات گوارشی، اذیت تان کند، وجود خواهد داشت. اما دویدن با معده خالی هم می تواند باعث شود که در حین دویدن احساس شدید خستگی و گرسنگی بکنید که اگر فعالیت شما شدید باشد، شاید باعث افت فشار و حتی بیهوشی شما نیز شود!. معمولا سعی کنید ۱.۵ تا ۲ ساعت قبل از دویدن تان هیچ چیزی نخورید. البته می توانید قبل از شروع به دویدن، یک خوراکی سبک مانند شکلات و یا خرما میل کنید.

چه چیزی می توانیم قبل از دویدن بخوریم | تغذیه قبل از دویدن

تغذیه قبل از دویدن خیلی مهم است، زیرا خوردن غذاهای نادرست قبل از دویدن، می تواند باعث ایجاد ناراحتی در شما شود. سعی کنید مواد خوراکی با کربوهیدرات بالا و چربی کم، و پروتئین دار میل نمایید. برای مثال می توان به این موارد اشاره کرد: نان کره شیرین حلقوی با کره بادام زمینی، بوقلمون با پنیر و نان غلات کامل(نان سبوس دار)، جو دوسر با توت فرنگی، موز، یا یک کاسه غلات همراه شیر. اگر معمولا صبح ها می دوید، می توانید مطلب غذاهای مفید صبحانه را مطالعه کنید. اگر معمولا در عصرها و ساعاتی بعد از ناهار می دوید، سعی کنید یک ساعت قبل از دویدن تان مواد خوراکی سالم را امتحان کنید.

از خوردن زیاد از حد غذا، و غذاهای چرب با فیبر بالا پرهیز کنید، چون احتمال اینکه باعث ایجاد ناراحتی های گوارشی شوند، وجود خواهد داشت. اگر سابقه ناراحتی و مشکلات گوارشی دارید، می توانید از این مواد خوراکی های سالم برای قبل و بعد از دویدن تان استفاده کنید.

بعد از چه مدت می توانیم بعد از غذا خوردن، بدویم | تغذیه قبل از دویدن

مانند بیشتر دونده ها، جواب این است که بستگی دارد.

اگر غذای سنگینی خورده اید، باید حداقل ۲ ساعت منتظر باشید و بعد شروع به دویدن کنید. خصوصا اگر غذاهایی که خورده اید، چرب و یا سرخ شده در روغن باشند و نیاز به زمان بیشتری برای هضم داشته باشند.(سعی کنید از خوردن غذاهای چرب، سرخ شده در روغن و غذاهای ناسالم قبل از دویدن پرهیز کنید).

اگر صبحانه و یا ناهار سبکی میل کرده اید، احتمالا دویدن بعد از یک ساعت برایتان خوب خواهد بود. اما دوباره این زمان بستگی به چیزی که خورده اید، دارد. همچنین باید بدانیم که، هر کسی سیستم گوارشی متفاوتی دارد، و کارکرد سیستم گوارشی نیز می تواند متفاوت باشد. برای مثال شاید کسی بتواند بعد از ۱ ساعت شروع به دویدن کند، ولی شاید یک شخص دیگری بعد از ۲ ساعت بتواند بدود، و یا شخصی به ماده خوراکی خاصی حساس باشد. کمی با آزمون و خطا می توانید بفهمید که چه زمانی بعد از دویدن، می تواند زمان مناسبی برایتان باشد. اما قاعده کلی این است، نباید با معده پر بدوید، و باید به بدنتان فرصت هضم غذا را بدهید. چون وقتی که غذا را میل کردید، مغز شما درگیر معده شده و خون رسانی به این ناحیه از بدن برای هضم غذا افزایش می یابد، بنابراین در این زمان که مغز درگیر هضم غذا است، نباید فعالیت های سنگینی مانند ورزش و دویدن را انجام دهید.

بعضی از دونده ها، خوراکی و غذایی را که می خورند یادداشت می کنند، تا بعدا بتوانند عملکردشان را متناسب با تغذیه شان بررسی کنند.

اگر تمایل دارید تا در صبح بدوید، و نمی خواهید صبح زود از خواب بیدار شوید، می توانید یک خوراکی کوچک و سبک قبل از دویدن میل کنید تا دویدن را با شکم خالی شروع نکرده باشید. شما می توانید از انواع مواد خوراکی زود هضم مانند موز، نان تست و هر مواد خوراکی سبک دیگری استفاده کنید. شما هنوز هم باید سعی کنید که ۳۰ دقیقه قبل از دویدن مواد خوراکی را خورده باشید، تا بدنتان اول صبحی به دلیل کمبود قند، دچار مشکل نشود.

همچنین از یاد نبرید که همراه خوراکی تان کمی آب نیز میل کنید. بیشتر دونده ها معمولا وقتی از خواب بیدار می شوند، کمبود آب دارند، بنابراین دونده هایی که صبح می دوند نیاز دارند تا قبل از دویدن، این کمبود آب را جبران کنند. البته سعی کنید در طول روز و قبل از خواب به اندازه ای آب بنوشید که رنگ ادرارتان به رنگ سفید در بیاید، تا مشکلی بابت کم آبی نداشته باشید. اگر می خواهید بیشتر از ۴۵ دقیقه بدوید، حتما بطری آب و خوراکی همراه خودتان داشته باشید.

هیچ چیزی تازه ای در روز مسابقه وجود ندارد

اگر قصد شرکت در یک مسابقه بزرگ را دارید، خیلی مهم است که انواع غذاها را برای تغذیه قبل از دویدن امتحان کنید، تا روز مسابقه بدانید که چه غذایی مناسب شماست و باید چه زمانی آن را میل کنید. هیچ چیزی جدیدی در روز مسابقه وجود ندارد. شما می توانید صبح روز مسابقه تان، همان غذاها و مواد خوراکی و زمان بندی را داشته باشید که در تمرینات تان داشته اید.

برخلاف شرایط آب و هوایی و شرایط محل مسابقه، تغذیه شما یکی از فاکتورهای مهمی است که می توانید بر روی آن کنترل کامل داشته باشید. با برنامه ریزی مناسب غذایی تان برای قبل از مسابقه، شما احساس اعتمادبنفس بیشتری خواهید کرد و همچنین بدنتان از نظر روحی و جسمانی، بهتر برای مسابقه آماده می شود.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

author-avatar

درباره سیروان آلی

از بچگی عاشق دویدن بودم و هستم و خواهم بود :). یکی از علاقه‌هام نوشتن درباره دویدن و ورزش هستش. میخوام با این وبسایت، به کسانیکه عاشق دویدن و سبک‌زندگی سالم هستن، ولی به منابع این رشته دسترسی ندارن، کمکی بکنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *