به کانال تلگرامی ما ملحق شوید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

انگیزه برای دویدن | ۹ راه برای اینکه برای دویدن با انگیزه باشیم

بسیاری از مردم برای دویدن انگیزه ندارند، و دنبال چرایی این مسئله نیز نیستند. اما داشتن انگیزه برای دویدن و یا هر ورزش دیگری، مهم ترین قدم برای شروع و تداوم هر رشته ورزشی است.

دویدن هر سال نسبت به سالهای قبل با استقبال بیشتر مردم روبرو شده و بنا به دلایلی بیشتر مورد پسند مردم است، دلایلی مانند اینکه: شما میتوانید به راحتی و با یک جفت کفش مناسب و تی شرت و شورت ورزشی، این ورزش مفرح و بسیار مقرون به صرفه  را شروع کنید، دلایل زیادی برای اینکه دویدن را شروع کنیم، وجود دارند: میتوانید بر روی پیاده رو ها بدوید، با توجه به محل زندگی مسیر بیرون شهری را برای دویدن انتخاب کنید و یا بر روی پیست دوومیدانی بدوید. دویدن یکی از بهترین چیزهایی است که میتوانید با انجام دادنش به روح و جسم ، انرژی تازه ای ببخشید.

اگر قبل از این تجربه دویدن را نداشته باشید، خاموش کردن تلویزیون و شروع این فعالیت با یک مربی کاربلد میتواند چالش برانگیز باشد.  نکات زیر میتواند انگیزه شما را برای ادامه و یا شروع دویدن افزایش دهد.

 هدف و مقصودتان از دویدن چیست ؟ 

اگر هدف و منظوری برای دویدن ندارید، شاید انگیزه ای هم برای ادامه و یا بیدارشدن زود از رختخواب نداشته باشید. شاید برای کاهش وزن، کاهش قندخون، سلامتی بیشتر، گذراندن وقت بیشتر در طبیعت، مبارزه با بی حالی ، و یا انجام دادن فعالیت در کنار دوست صمیمی میخواهید بدوید. مهم نیست که به چه دلیلی میدوید، فقط مطمئن باشید که چرا میدوید.

تعیین هدف

داشتن انگیزه برای دویدن در صورتی که هدفی قابل دسترس داشته باشید، شما را برای ادامه مسیر مصمم تر خواهد کرد. اگر میخواهید  دویدن را به تازگی شروع کنید، حتی المکان برای یک مسابقه محلی ثبت نام کنید. ثبت نام برای یک مسابقه میتواند به شما انگیزه بدهد – البته که یک دونده مبتدی نباید انتظار معجزه داشته باشد! – اما انگیزه رقابت با دیگران میتواند باعث افزایش انگیزه شما برای شروع یکی از بهترین رشته های ورزشی جهان شود. هدف شرکت در مسابقه صرفا برنده شدن نیست، با شرکت در مسابقه ، با جامعه دوومیدانی شهرتان و یا منطقه آشنا خواهید شد. لذتی که در گذشتن از خط پایان وجود دارد، به شما انگیزه تمرین بیشتر را میدهد، البته همیشه همه دونده ها نمیتوانند از خط پایان بگذرند، و نباید فقط این را مد نظر داشته باشید.

یافتن دوست همراه

دویدن خیلی آسان تر میشود اگر در کنار یک دوست باشد. دویدن یکی از بهترین روش ها برای پیداکردن دوست هایی با سلایق مشترک(دویدن)  و وقت گذرانی با آنها است. در یک باشگاه محلی ثبت نام کنید. حتما دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد و حمایت های زیادی را دریافت خواهید کرد.

یک برنامه تمرینی را دنبال کنید

بیشتر مبتدی ها یک اشتباه رایج را تکرار میکنند. آنها کفش هایشان را میپوشند و میدوند تا جایی که بدنشان توانایی داشته باشد. در عرض ۵ دقیقه، نفس شان به شماره می افتد، که به همین دلیل پیاده روی را شروع میکنند و قسم میخورند که دیگر اینکار را تکرار نکنند. دنبال کردن یک برنامه تمرینی مناسب  شرایط جسمی شما، میتواند دویدن را برایتان با برنامه تر و آسان تر کند، نسبت به وقتیکه بدون هیچ برنامه ای تا زمان خستگی بدوید. قطعا هر دونده ای از بدو شروع دویدنش نمیتواند ۲۵ کیلومتر و یا حتی ۵ کیلومتر را بدود و تعیین هدفی این چنین، اصلا درست نیست.

باید از هفته اول شروع دویدن به مرور زمان مسافت دویدن را با توجه به سطح  و شیب محل دویدن افزایش دهید. خواهید دید که بعد از چند ماه به راحتی میتوانید این مقدار را بدوید. با این روش انگیزه بیشتری هم برای ادامه دویدن خواهید داشت، چون به مرور زمان پیشرفت خواهید کرد و قدرت جسمی و روحی بدنتان نیز افزایش خواهد یافت. به یاد داشته باشید هیچ وقت خودتان را با دونده های حرفه ای یا یک دونده ای که سالها میدود، مقایسه نکنید. برای کسی که دویدن را تازه شروع میکند، دویدن میتواند یک شوک برای بدن وی باشد، با تمرین بیشتر، بدن سازگاری بیشتری با این تغییر بزرگ پیدا میکند. پس با بدن خود مهربان باشید، در غیر اینصورت، افزایش مسافت و یا سرعت دویدن بدون پیروی از اصول دویدن و علم تمرین، می تواند منجربه بروز مصدومیت و یا بیش تمرینی در دونده ها شود.

پیشرفت هایتان را ثبت کنید

هر موقع مسیری را دویدید، مسافت دویدن را ثبت کنید: اولین مسافت دویدن، اولین مسافت دویدن بدون پیاده روی. همه چیز را بنویسید – فقط زمان  و مسافت را ثبت نکنید، بلکه احساس خود را نیز هنگام دویدن در دفتری ثبت کنید. یک دفتر واقعی و یا یک بلاگ برای ثبت نوشته ها داشته باشید، کسی چه میداند شاید یک بلاگر معروف شوید!  برای ثبت مسیرها و جزئیات دویدن میتوانید از برنامه های مشهور گوشی های هوشمند استفاده کنید.

خودتان را تعلیم دهید

سعی کنید بیشتر و بیشتر در مور دویدن بدانید. مشترک مجله های دویدن شوید، بلاگ ها و یا وبسایت های مرتبط را بخوانید، در فروم های آنلاین شرکت کنید، با دوستان دونده بحث های مرتبط پیرامون دویدن داشته باشید. با اینکار ها علاقه تان به این رشته مهیج بیشتر خواهد شد، چون وقتی در مورد آن بیشتر میفهمید، برای ادامه دویدن بیشتر انگیزه خواهید داشت. میتوانید کتاب ها و فیلم های مرتبط با دویدن را نیز ببینید تا انگیزه تان را برای دویدن بیشتر کند.

به خودتان جایزه دهید

شما میدوید، چون خودتان را دوست دارید!، نه به این خاطر که میخواهید خودتان را عذاب دهید. آیا زمان و یا مسافت دویدن را بهبود بخشیده اید؟ خب این موفقیت را جشن بگیرید. این به این معنی نیست که یک جشن بگیرید و یا خودتان را به صرف یک غذای چرب و چیلی و یا خوردن شیرینی و پیتزا مهمان کنید! چیزی برای خودتان بخرید که میتواند یک سرگرمی برایتان باشد: خرید یک تی شرت مخصوص دویدن، یک جفت کفش دویدن، یک ساعت مخصوص دویدن و یا یک بطری آب.

از دویدن لذت ببرید

همه ما ترجیح میدهیم کارهایی را انجام دهیم که  از آن لذت میبریم. اگر از چیزی خوشتان بیاید، آن را انجام خواهید داد. در این باره فکر کنید که دویدن فقط یک فعالیت برای شما نیست، بلکه روشی است برای ارتقای سلامتی جسمانی و روانی خودتان!. هر وقت میدوید، چیزهای جدید را درباره خودتان یادخواهید گرفت، و این واقعا با ارزش است.

بخندید

شاید احمقانه به نظر برسد، ولی واقعا تاثیر دارد. وقتی که میخندید در حالیکه میدوید – به مغزتان میگویید که خوشحال هستید، و خوشحال هم خواهید شد!. با خندیدن و شاد بودن در عین دویدن به بقیه مردم این پیام را میفرستید که از انجام این ورزش لذت میبرید. بدنتان قوی تر خواهد شد، سالم تر از قبل خواهید بود، زندگیتان نیز از قبل بهتر خواهد شد. وقتیکه در عین انجام هر فعالیتی، شاد هستید، جسم و ذهن برای ادامه آن فعالیت انرژی بیشتری در اختیار خواهند داشت و از انجام آن فعالیت لذت خواهید برد. هنوز هم دلیلی برای خندیدن ندارید؟

داشتن انگیزه برای دویدن مانند هر ورزش دیگری ضروری است. اما نباید صرفا به این دلیل که می خواهید لاغر شوید، بدوید. هر چه بیشتر در مورد دویدن مطالعه داشته باشید و ویدئوهای آموزشی در مورد این ورزش عالی ببینید، انگیزه برای دویدن نیز در شما افزایش خواهد یافت و از نظر روانی و ذهنی نیز بهتر می توانید این ورزش را انجام دهید، و از آن لذت ببرید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

بنر پکیج صفر تا صد دونده

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا