تغذیه

اسید آمینه چیست ؟

اسید آمینه

اسید آمینه ساختار تشکیل دهنده پروتئین هستند. پروتئین ها، به نوبه خود، برای بسیاری از ساختارها و عملکردها در بدن ما ضروری هستند.

بدن ما برای عملکرد بهتر، به ۲۰ نوع اسید آمینه مختلف نیاز دارد. این اسید آمینه ها با هم ترکیب شده و ترکیبب های پیچیده و تقریبا بی پایانی درست می کنند. پروتئین های تولید شده برای ساخت عضلات، استخوان ها، موها و ناخن ها استفاده می شوند، اما این فقط آغاز کار است. اسید آمینه ها، آنزیم هایی را تشکیل می دهند که باعث تسهیل در بسیاری از واکنش های بی شمار بدن ما می شوند. آنها مود مغذی و سایر مولکول های ضروری را از طریق خون و سراسر غشای سلولی، حمل می کنند. آنها سیگنال ها را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر بدن حمل می کنند. پادتن هایی که ما را در برابر بیماری ها محافظت می کنند نیز از جنس پروتئین ها هستند. نقش و وظایف پروتئین ها بی شمار هستند.

از این ۲۰ اسید آمینه مورد نیاز بدن، فقط ۱۱ مورد آن توسط بدن ساخته می شود. ۹ مورد دیگر را باید از طریق رژیم غذایی مان دریافت کنیم که اتفاقا خیلی هم ضروری هستند. این اسید آمینه ها، اسید آمینه های ضروری نامیده می شوند، چون برای عملکرد بدن، بسیار مهم و ضروری می باشند. مقدار مورد نیاز برای هر اسید آمینه، متفاوت است. برای مثال، طبق استانداردهای سازمان سلامت جهانی، یک شخص ۷۰ کیلوگرمی، روزانه به ۲۸۰ میلی گرم تریپتوفان و ۲۱۰۰ میلی گرم لیزین و ۲۷۳۰ میلی گرم لوسین نیاز دارد.

مطالب مرتبط   پروتئین وی | بهترین نوع پروتئین برای ورزشکارها و همه افراد

همانطور که شنیده اید، تخم مرغ تقریبا مقدار متعادلی از انواع اسید آمینه های ضروری بدن را دارد، همچنین پروتئین های حیوانی شامل گوشت قرمز، ماهی و لبنیات نیز حاوی اسید آمینه های کافی هستند. منابع گیاهی اسید آمینه ها شامل حبوبات، غلات؛ آجیل ها و دانه ها هستند، اما بیشتر آنها، به تنهایی مقدار متعادلی از اسید آمینه های ضروری را ندارند (به جز کوینا و همیشه بهار). بنابراین افرادی که به مواد غذایی گیاهی متکی هستند، میتوانند مقادیر مناسب اسید آمینه مورد نیاز بدنشان را با خوردن غذاهایی مانند لوبیاها و برنج که یک ترکیب کلاسیک است وارد بدنشان کنند.

اسید های آمینه ضروری شامل: هیستیدین، ایزولوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین هستند.

دیگر اسید آمینه هایی که ما نیاز داریم و بدن ما میتواند آنها را تولید کند* شامل: آلانین، آسپاراژین، آسپارتیک اسید، سیستئین، گلوتامیک اسید، گلوتامین، گلیسین، پرولین، سرین و تیروزین هستند.

در بعضی مواقع بدن بنا به دلایلی مانند بیماری، پیری و اختلالات دیگر، نمیتواند به نحو احسنت مواد مغذی و اسید آمینه مورد نیاز بدن را تولید کند.*

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *