به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
کفش

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن

به احتمال زیاد دغدغه اصلی یک دونده، انتخاب کفش مناسب برای دویدن هستش، و پرسیدن این سوالات که چطور باید کفش مناسب دویدن انتخاب کنم ؟ چه ملاک هایی برای انتخاب یک کفش مناسب دویدن وجود دارند؟ در ادامه به بیان راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن | چطور کفش مناسب دویدن انتخاب کنم ؟، خواهیم پرداخت.

۱.مطابق با سطحی که میخواهید، روی آن بدوید، کفش انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب کفش دویدن متناسب با سطح

این مورد، تاثیر قابل توجهی در مورد نوع کفشی که مناسب پایتان باشد، دارد. برای مثال، اگر شما در یک سطح صاف و تخت میدوید، که مخصوص دویدن طراحی شده است، نیازی نیست کفشی انتخاب کنید که چسبندگی داشته باشد. عموما:

 •   دوهای میدانی کفش های سبک وزن و با کشش کمتر احتیاج دارند.
 •  دویدن در فضای بیرون مانند کوه، جنگل و …. کفشی با حمایت بیشتر پا، و همچنین چسبندگی خوب که پا را در مسیرهای ناهموار پشتیبانی میکند، احتیاج دارد.

۲.نوع دویدن تان را مشخص کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب کفش، متناسب با نوع دویدن و رشته

خیلی مهم است که کفشی را انتخاب و بخرید که مخصوص دویدن باشد، نه برای ورزش های دیگر طراحی شده باشد. انواع مختلفی از کفش های ورزشی موجود میباشند، مانند کفش های پیاده روی، کفش های مخصوص تمرین،هرچند اینها برای فعالیت هایی مانند دوسرعت(sprint)، دوومیدانی(track)، کراس کانتری(cross country) نیستند. پس در وهله نخست باید با توجه به نوع رشته تان، کفش تان را انتخاب کنید.

۳.متناسب با نوع پایتان، کفش تان را انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب کفش مناسب دویدن، متناسب با نوع پا

بسیاری از مغازه های مخصوص کفش های دویدن، ابزارهایی دارند که میتوانند با تجزیه و تحلیل نحوه دویدن تان و راه رفتن تان ، کفش مناسب پایتان را پیشنهاد دهند.(شاید این مورد در ایران، در بعضی شهرها وجود نداشته باشد). بعضی از افراد پرونیشن(چرخش پا هنگام دویدن) پاهایشان، به داخل میباشد یا صاف میباشند و یا به بیرون، که باید با توجه به این موارد، کفش مناسب را انتخاب کنید. پرونیشن در واقع، شکل و وضعیت و همچنین چرخش پایتان هنگامی که میدوید، میباشد.

 • اگرچه انواع مختلفی از شکل پاها، وجود دارد، اما میتوان آنها را به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد:
 •  دونده هایی که پاهای آنها به شکل طبیعی روی زمین فرود می آیند، به به اصطلاح پرونیشن طبیعی دارند.
 •   دونده هایی که پاهای آنها به داخل پا روی زمین فرود می آیند، با ب هاصطلاح پرونیشن رو به داخل دارند.
 •   دونده هایی که پاهای آنها به بیرون پا روی زمین فرود می آیند.، یا به اصطلاح پرونیشن رو به بیرون دارند.
 • باید متناسب با نحوه راه رفتن تان، کفش مناسب تان را انتخاب کنید.

۴.وزن خود را بدانید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب کفش مناسب دویدن، متناسب با وزن بدنتان

 هرچه وزن شما بیشتر باشد، در نتیجه نیروی اثر بیشتری بین پایتان و زمین خواهد بود. این افزایش نیروی اثر ناشی از تماس پا با زمین، ممکن است نیاز به خرید کفش با حمایت اضافی داشته باشد، حتی اگر نوع پایتان از نوع پای طبیعی(پرونیشن طبیعی) باشد .

 • شاید در صورت وجود درد در پا و یا کمرتان، باید به دکتر مراجعه کرده و در مورد انتخاب کفش مناسب با آنها مشورت کنید.

۵.با پزشک تان در مورد آسیب های جسمی و صدمات، مشورت کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
مشورت با دکتر برای انتخاب کفش مناسب دویدن

ممکن است صدمه ای دیده باشید و باعث درد هنگام راه رفتن تان شود و یا آسیب جسمی که همان اثر را دارد. در هر دو مورد، باید با پزشک تان در مورد انتخاب یک کفش مناسب مشورت کنید، تا با در نظر گرفتن همه شرایط و انتخاب بهترین کفش، تجربه بهتری از دویدن را داشته باشید.

 

۶.به یک فروشگاه کفش مخصوص دویدن بروید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
رفتن به مغازه مخصوص کفش دوومیدانی

طراحی های مختلف میتواند احساس راحتی و همچنین تناسب آن را تغییر دهند. گاهی اوقات مواد استفاده شده در کفش ها میتواند باعث ایجاد احساس ناخوشایند، سفتی و یا سنگینی شوند. همیشه سعی کنید که هر دو جفت کفش چپ و راست را امتحان کنید.

 •  اگرچه خرید کفش بصورت آنلاین، میتواند مقرون به صرفه تر باشد، اما شما نمیتوانید آنها را بپوشید و تست کنید.
 •   کفش های نامناسب میتواند باعث ایجاد کمردرد، پادرد و حتی مصدومیت و همچنین احساس ناراحتی شوند.

۷.کفش هایتان را در بعدازظهر امتحان کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
خرید کفش دویدن در بعدازظهر

شاید این نظریه کمی خنده دار باشد، اما در طول روز، معمولا پاها، بیشترین اندازه خود را دارند، و بهترین زمان مناسب برای خرید کفش، بعدازظهرها میباشد. با خرید کفش در بعدازظهرها، امکان خرید کفش کوچک ، بسیار کم میشود. اما باید موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • معمولا کفش ها، بعداز مدتی فعالیت ، تغییر سایز داده و بزرگتر میشوند. اما هیچوقت نباید به این دلیل که کفش ها تغییر سایز میدهند، کفش های تنگ انتخاب کنید.

۸.هدف، انتخاب هوشمندانه کفش مناسب پایتان میباشد.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب هوشمندانه کفش مناسب دویدن

اگر با پوشیدن کفش، احساس درد میکنید و احساس ناخوشایندی دارید، این کفش مناسب شما نیست. در طی دویدن، این احساس ناراحتی که از کفش دارید، بیشتر نمود پیدا کرده و باعث میشود بیشتر احساس ناراحتی کرده و از دویدن تان لذت نبرید.

 •  وقتی که کفش هایتان را انتخاب کردید، حتما با آنها قدم بزنید. با این روش، بهتر میتوانید در مورد خرید آن کفش نظر دهید.

۹.فضای کوچکی برای پنجه تان در نظر بگیرید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
انتخاب کفش راحت و مناسب پا

فشاری که در هنگام دویدن به پا مخصوصا به پنجه پا وارد میشود ، باعث میشود که پنجه پا به دیواره کفش و جلو فشار بیاورد، شما باید همیشه در نظر بگیرید که پنجه تان کمی فضا داشته باشد. یک روش خوب برای تست کردن کفش، این میباشد که:

 •  پایتان را به جلو هل دهید.
 •  انگشتتان را در پشت پایتان قرار دهید، تا ببینید که آیا کمی فضا وجود دارد یا نه.
 •  ذکر این نکته ضروی میباشد که در وهله اول ، پنجه کفش، نباید پایتان را اذیت کند، و اگر مانند تصویر بالا، پنجه پایتان جمع شود، به هیچ وجه آن کفش را نتخاب نکنید.

۱۰.در مورد ویژگی های کفش مورنظرتان از فروشنده سوال بپرسید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
پرسش در مورد ویژگی های کفش

یک جفت کفش خوب مخصوص دویدن، معمولا میتوانند گران قیمت باشند، اما شما ممکن است از برخی ویژگی ها صرف نظر کنید تا هزینه خرید کفش را کاهش دهید. از فروشند برای کمک گرفتن در مورد ویژگی های این کفش ها کمک بخواهید، مانند:

 •  شکل یا پیکربندی داخل و لایه زیری کفش
 •  مواد استفاده شده در کفش و کیفیت آنها
 •  وزن کفش
 •  استفاده از تکنولوژی های جدید برای راحتی بیشتر مانند استفاده از بالشتک های  داخل کفش، که احساس راحتی بیشتری هنگام دویدن، برای دونده ایجاد میکنند.
 • دقت کنید، باید متناسب با سطحی که میخواهید روی آن بدوید، کفش تان را انتخاب کنید.

۱۱.ذهن خود را باز نگهدارید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
برای خرید کفش عجله نکنید

حتی اگر یک کفش وجود دارد که به نظر برای شما مناسب است، و رنگ مورد علاقه تان را نیز دارد، اجازه ندهید باعث خرید کفشی شوید که به هنگام پوشیدن و راه رفتن، پایتان احساس ناراحتی میکند. شما باید وقت زیادی برای خرید کفش صرف کنید. کفش های زیادی را تست کنید و تا وقتیکه همه معیارهای مورد نظرتان را نداشته باشند، آن را نخرید. در وهله اول، راحتی  و احساس خوشایند هنگام راه رفتن با کفش ها میباشد، چون تنها یک دونده میداند که یک کفش مناسب چقدر روی دویدن میتواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

۱۲.کفش هایتان را با پیاده روی های کوتاه، امتحان کنید تا جا باز کنند.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
پیاده روی با کفش های تازه

کفش هایتان را برای پیاده روی های کوتاه بپوشید تا کم کم جا باز کرده و برای دویدن مناسب باشند. جا باز کردن در اینجا به معنی نمیباشد که کفش تنگی بخرید، بلکه به این معنی میباشد که کفش های تازه و نو، معمولا در روز های اول پوشیدن، کمی سفت هستند، که بعداز مدتی جا باز کرده و راحت تر میشوند. پیاده روی های کوتاه، میتواند از ایجاد تاول در پاهیتان جلوگیری کند.

 

بنر پکیج صفر تا صد دونده

۱۳.در مورد برگشت دادن کفش در صورت نارضایتی از آنها با فروشنده صحبت کنید.

راهنمای انتخاب کفش مناسب دویدن
تعویض کفش ها در صورت نارضایتی از آنها

بعضی از مغازه های کفش فروشی، کفش فروخته شده را بعد از مدتی در صورت نارضایتی خریدار، از آنها پس میگیرند. اگر بعد از کمی دویدن با کفش، احساس خوشایندی با آنها نداشتید، میتوانید کفش هایتان را با کفش مناسب تری که مناسب تان میباشد، تعویض کنید.

نکات

 •  اجازه ندهید قیمت یک کفش شما را فریب دهد. شاید بخواهید یک کفش که ارزن تر میباشد را انتخاب کنید، ولی در عوض باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما شود. شاید هنگام خرید، احساس خوبی از این خرید ارزان تر داشته باشید، اما بعد از دویدن پشیمان خواهید شد، که احساس راحتی را فدای قیمت کرده اید.
 •  بعد از خرید کفش هایتان، بلافاصله با آنها ندوید. سعی کنید ، اول کمی با آنها پیاده روی کنید، تا جا باز کرده بعدا بهتر بتوانید با آنها بدوید.
 •  همیشه قبل از خرید کفش تان، در مورد مدل کفشی که میخواهید در اینترنت جستجو کرده، تا انتخاب هوشمندانه تری را داشته باشد.
 • ذکر این نکته ضروری میباشد، که به هیچ وجه نباید از خرید کفش مخصوص دویدن، سهل انگارانه عبور کنید. وقتی که شروع به دویدن میکنید، خواهید دید که یک کفش مناسب، چقدر بر روی کیفیت دویدن تان و احساس تان هنگام دویدند، تاثیر فوق العاده ای دارد.

 

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. خیلی ممنون, با کمک این مطلب, یک کفش عالی خریدم. سایتتون رو به بوکمارک مرورگرم اضافه گردم تا بیشتر مطالب رو بخونم.

  1. توی ایران ؟ منظورتون چی هستش. کفش های مخصوص دویدن تا دلتون بخواد زیاد هستش. از نایک و آدیداس و ریباک گرفته تا آسیکس و بقیه. که متاسفانه با این اوضاع دلار، الان قیمتشون سر به فلک زده. اونایی هم که الان زیر یک میلیون هستن، بیشترشون فیک هستن. البته میتونین از تاناکورا، کفش های خوب دویدن رو پیدا کنید. منتهی اونجا هم فیک زیاد دارن. باید چک کنید ببینید کفش اصل هستش یا تقلبی.

 2. سیروان جان مثل همیشه مطالب مفید خوبی بود،این کانالی ک درباره کفش زدی هم ایده خوبیه
  دست مریزاد

 3. سلام سیروان جان خسته نباشی
  کفش های دو ماراتون باید زیری کفش صاف باشد یا گودی در وسط آن باشد !!!؟

  1. درود امیر عزیز. واقعیتش در این باره که حتما باید زیرش گود باشه یا نه اطلاعی ندارم. اما کلا دیزان و طراحی کفش های امروزی از این نظر با کفش های مثلا ۱۰ سال پیش تفاوت کرده و بیشترشون اون گودی رو ندارن. حالا اینکه از نظر بیومکانیکی چقدر برای دویدن مفید هستش، اطلاعی ندارم.

 4. امیدوارم خسته نباشید و تشکر می کنم از تلاشتون بابت این همه مطالب خوب و مفید؛ به امید موفقیت های روز افزون ابتدا برای شما و بعد برای همه مردم دنیا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا