به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
وسایل دویدن

بهترین ساعت های ورزشی مخصوص الترارانرها و تریل رانرها

الترارانرها ( دونده‌هایی که مسافت‌های طولانی بیشتر از ماراتن را می‌دوند) و حتی تریل‌رانرها، الزامات خیلی خاصی دارند. یکی از ملزومات بسیار واجب برای همه دونده‌های الترا و تریل، ساعت هوشمند جی‌پی‌اس دار است. همیشه انتخاب ساعت هوشمند برای دونده‌ها یکی از رایج‌ترین دغدغه‌ها است. به خاطر همین ملزومات، ما سعی کردیم در این مقاله به بهترین ساعت‌های هوشمند موردنیاز الترارانرها و تریل‌رانرها اشاره کنیم.

چرا ساعت‌های هوشمندی که در ادامه معرفی می‌شوند، برای الترارانر‌ها و تریلرانرها انتخاب مناسبی هستند؟ بنا به دلایل زیر:

 • ۱.نگهداری باتری طولانی‌مدت: دویدن در مسافت‌ها و ساعت‌های طولانی، نیازمند ساعتی هوشمند است که توانایی نگهداری باتری را به صورت طولانی داشته باشد. هیچ چیزی بدتر از این نیست که حین دویدن‌هایتان، ساعت‌تان خاموش شده و ادامه مسیرتان ضبط نشود.
 • ۲.امکانات کاربری که برای هر دونده‌ای ضروری هستند. امکاناتی مانند: مانیتور ضربان قلب، مقدار مسافت طی‌شده، مقدار ارتفاعی که دونده بالا رفته و امکانات کاربردی دیگر.
 • ۳.امکانات ناوبری که قطعا برای هر دونده‌ای که در جنگل و یا کوهستان می‌دود، ضروری است.
 • ۴.ماندگاری بالا با ساعت‌های طولانی در شرایط سخت آب‌و‌هوایی از باران‌های سخت گرفته تا آب‌وهوای خیلی سرد و یا گذرکردن از رودهای خروشان و …
 • ۵.راحتی زیاد برای استفاده طولانی مدت، خصوصا اگر مچ دست‌تان کوچک است و دوست ندارید که ساعتی با وزن سنگین حمل کنید.
 • ۶.بارومتر که به دونده کمک می‌کند تا ارتفاع‌‌اش را بداند و در صورت وقوع طوفان نیز به دونده کمک کند.
 • ۷.پلتفرم: رابط کاربری نصب‌شده روی ساعت که مناسب برای تحلیل اطلاعات فعالیت‌مان و ثبت و ضبط‌کردن علمکردمان طی تمرین باشد.
 • ۸.قابلیت اجرای موسیقی که در بعضی مواقع می‌تواند باعث افزایش انگیزه دونده برای ادامه مسیر شود.

نکته: اینکه عنوان مقاله به الترارانرها و تریل‌رانرها، اختصاص دارد، به این معنی نیست که این ساعت ها برای دونده‌هایی که در پیست می‌دوند و یا دونده‌هایی که در پارک‌ها و اماکن دیگر می‌دوند، کاربرد ندارد. بلکه از این جهت این ساعت‌ها مناسب دونده‌های الترا و تریل هستند، چون امکاناتی که این ساعت‌ها دارند، برای آنها کاربردی‌تر است.

۱.گارمین فوررانر ۹۴۵

امکانات ساعت گارمین فوررانر ۹۴۵

عمر باتری: در حالت اسمارت واچ، تا ۲ هفته، در حالت استفاده از جی پی اس ۱۰ ساعت، با موسیقی یا ۶۰ ساعت در حالت التراترک (استفاده همزمان از جی پی اس به صورت متناوب).

ایمنی و امکانات ثبت و ضبط‌کردن

یکی از امکانات جالب این ساعت، ارسال موقعیت مکانی فرد به صورت لحظه‌ای به مخاطبین اضطراری و توانایی تشخیص حادثه و درخواست کمک برای دونده است. به این صورت که، اگر طی فعالیت ورزشی‌تان، برای مثال دویدن در کوه، حادثه‌ای برایتان پیش آمد، ساعت به طور اتوماتیک، موقعیت مکانی دونده را به مخاطبین اضطراری که قبلا به ساعت اضافه شده است، ارسال می‌کند.

دیگر عملکردهای مانیتور

دیگر امکانات مانیتور ساعت هوشمند ۹۴۵ گارمین شامل VO۲max و وضعیت تمرینی با قابلیت تنظیمات برای حرارت بدن، ارتفاع، زمان ریکاوری و اثرات بی‌هوازی و هوازی است.

ناوبری

بخش ناوبری این ساعت در یک کلام، عالی است. کیفیت بالای مانیتور، نقشه‌های رنگی که به دونده‌ها کمک می‌کند تا بهترین مسیر را انتخاب کنند. وقتی بحث ناوبری به میان می‌آید، گارمین یکی از بهترین‌ها در این زمینه است. می‌توانید از قبل، مسیر دویدن‌تان را پیدا کرده و آن را به ساعت‌تان بفرستید، تا طی دویدن‌تان از آن استفاده کنید.

بارومتر

به دونده کمک می‌کند تا اطلاع دقیقی از ارتفاع و هوا داشته باشد.

شنا، دوچرخه سواری، امکانات سه گانه

از این ساعت می‌توان در رشته‌های ورزشی دوچرخه‌سواری(فضای سرپوشیده و بیرون از پیست)، دویدن(فضای سرپوشیده و فضای بیرون)، شنا(استخر، شنای آزاد)، اسکی، ورزش‌های قایقی، تریل‌رانینگ، الترارانینگ، اسکای رانینگ و ….  استفاده کرد. ساعت گارمین فوررانر ۹۴۵ همچنین امکان استفاده اتوماتیک برای چند ورزش را به صورت همزمان دارد. به این صورت که فقط با فشردن یک دکمه می توانید به دیگر فعالیت‌های ورزشی‌تان دسترسی داشته باشید و آنها را پیگیری کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=hr73fHOeRbs

موسیقی

با این ساعت، می‌توانید موسیقی‌های موردعلاقه‌تان را از سرویس‌های پریمویم(اسپاتیفای و … ) گوش داده و یا ۱۰۰۰ آهنگ را بر روی آن ذخیره کرده و با هدفون بتوانید به آهنگ‌ها گوش دهید. البته می‌توانید با امکان بلوتوث، موسیقی را بر روی موبایل‌تان نیز پخش کنید.

برنامه

برنامه گارمین کانکت یک پلتفرم سرگرم‌کننده برای ذخیره دوهایتان است. تعداد زیادی از اطلاعات توسط برنامه ذخیره می‌شوند، بنابراین می‌توانید با ثبت و ضبط تمرینات‌تان، با دوستان‌تان رقابت کنید. همچنین می‌توانید به صورت اتوماتیک، دوهایتان را به استراوا ارسال کنید.

خرید ساعت گارمین فوررانر ۹۴۵ از دیجی کالا

۲.گارمین فنیکس سری ۵ پلاس (۵ اس، ۵ و ۵ ایکس)

عمر باتری

سه نوع مختلف ساعت گارمین، عمر باتری متفاوتی دارند. پس اگر عمر باتری برایتان اهمیت دارد، به موارد زیر دقت کنید.

بنر پکیج صفر تا صد دونده
 • گارمین فنیکس ۵ اس پلاس (نوع کوچک در بین این سه ساعت): در حالت اسمارت واچ تا ۷ روز باتری را نگه می‌دارد. در صورتی که بخواهید جی پی اس را روش کنید، این ساعت می‌تواند تا ۱۱ ساعت، باتری را نگهدارد. اگر همزمان از جی پی اس و موسیقی استفاده کنید، تا ۴.۵ ساعت، باتری را نگه خواهد داشت. اگر در حالت التراترک باشد، ساعت می تواند تا ۲۵ ساعت نیز، باتری را نگه دارد. به دلیل اندازه کوچکی که دارد، مناسب خانم‌ها و آقایانی است که مچ دست‌های کوچکی دارند. البته باید دقت کنید برای استفاده از این ساعت، نباید فعالیت‌تان بیشتر از ۱۱ ساعت طول بکشد، در غیر اینصورت، باتری ساعت تمام می‌شود.

 • گارمین فنیکس ۵ پلاس(نسخه اندازه متوسط با محبوبیت بیشتر): در حالت اسمارت واچ تا ۱۲ روز باتری را نگه می‌دارد. با جی پی اس روشن تا ۱۸ ساعت، باتری دوام می‌آورد. اگر موسیقی نیز همزمان با جی پی اس استفاده کنید، تا ۸ ساعت، باتری می تواند دوام بیاورد. در حالت التراترک تا ۴۲ ساعت، باتری دوام می‌آورد.
 • گارمین فنیکس ۵ایکس پلاس(بزرگترین ساعت در بین این سه ساعت و البته با بهترین نگهداری باتری و سنسور تعبیه شده در بند آن که می‌تواند سطح اکسیژن خون را نشان دهد تا به ورزشکار برای خواب و سازگاری در ارتفاعات کمک کند ): در حالت اسمارت واچ  تا ۲۰ روز باتری دوام می‌آورد، با چی پی اس روشن تا ۳۲ ساعت، جی پی اس با موسیقی تا ۱۳ ساعت و در حالت التراترک نیز تا ۷۰ ساعت، باتری دوام خواهد آورد. این ساعت در واقعا یکی از بهترین ساعت‌ها برای ورزشکاران حرفه‌ای است که می‌خواهند آمار تمرینات‌شان را ضبط کنند.

ناوبری

امکانات ناوبری این ساعت‌ها، در یک کلام عالی است. مانیتور با رزولوشن بالا، نقشه‌های رنگی که به دونده کمک خواهد کرد تا مسیرها را برای دویدن دنبال کند. در یک کلام می‌توان گفت، ساعت‌های گارمین، از نظر ناوبری، واقعا ساعت‌های عالی با امکانات خوبی هستند.

دوام

مواد استفاده شده از جنس عالی با شیشه یاقوت کبود، باعث می‌شود تا این سری ساعت‌ها در برابر دیگر مواد، غیرقابل خراش باشد.

بارومتر + امکانات جذاب دیگر

برای ضبط دقیق ارتفاع و آب‌و‌هوا مناسب است. وقتی که می‌خواهید یک برنامه تمرینی را انجام دهید، می‌توانید یک رقیب “روح” تعریف کنید، که به صورت مارکر بر روی ساعت نمایش داده می‌شود تا به شما برای ادامه تمرین‌تان انگیزه بدهد. این امکان، واقعا شگفت‌انگیز است.

ضدآب

تا ۱۰۰ متر زیر آب

موسیقی

شما می‌توانید تا ۵۰۰ آهنگ را در ساعت‌تان ذخیره کرده و با بلوتوث به هدفون‌تان متصل شوید.

برنامه

گارمین کانکت همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، یک پلتفرم سرگرم‌کننده با امکانات بی‌نظیر است.

۳.ساعت سونتو ۹ بارو

عمر باتری

توانایی نگهداری باتری تا ۲۵ ساعت را در حالت پرفورمنس، ۴۰ ساعت در حالت استقامت و ۱۲۰ ساعت در حالت الترا را دارد. ساعت سونتو یکی از بهترین ساعت‌ها از نظر نگهداری باتری است. بنابراین اگر دونده‌ای هستید که مسافت‌های الترا بیشتر از ۱۶۰ کیلومتر یا بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر را می‌دوید، این ساعت یکی از ایده‌آل‌ترین انتخاب‌ها برای شما خواهد بود.

نوع کاربری

خب همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، این ساعت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ورزشکارانی است که فعالیت‌های طولانی‌مدت ورزشی مانند دویدن مسافت بالا دارند. البته ساعت سونتو بارو ۹ برای فعالیت‌های روزمره نیز بسیار مناسب است، چون امکانات شگفت‌انگیزی دارد که آن را خاص کرده است.

امکانات

جنس شیشه از یاقوت بوده و جنس بدنه نیز از پلی‌کربنات است. می‌توانید هم از دکمه‌ها برای کار با ساعت استفاده کنید و هم از صفحه لمسی آن. نور پس‌زمینه قابل تنظیم داشته که برای هر کسی خوشایند است.

حسگرهای مهمی مانند: شتاب‌سنج، ژیروسکوپ، سنجش نور محیط، قطب‌نما، گام‌شمار، شمارش ضربان قلب، فشارسنج و ارتفاع سنج را دارد که از این نظر این ساعت را به یک ساعت همه چی تمام تبدیل می‌کند.

داشتن قابلیت هشدار طوفان، هشدار تماس و پیام و هشدار شبکه‌های اجتماعی، باعث شده است تا این ساعت، چیزی بیشتر از یک ساعت باشد. اگر بخواهیم به همه امکانات این ساعت بی‌نظیر اشاره کنیم، قطعا باید یک مقاله طولانی درباره آن منتشر کنیم. به همین دلیل در ادامه می‌خواهیم به موارد مهم اشاره کنیم.

ناوبری

سیستم ناوبری ساعت سونتو، به اندازه ناوبری سری گارمین فینیکس ۵ پلاس که در بالا اشاره کردیم، قوی نیست. یکی از نقاط ضعف این ساعت، نقشه‌های ناقص آن است.

دوام

استفاده از یاقوت کبود برای صفحه ساعت، و ضدآب بودن تا ۱۰۰ متر زیر آب، باعث شده است تا این ساعت از این نظر نیز برای دونده‌ها دوست‌داشتنی باشد.

موسیقی

قابلیت گوش‌دادن به موسیقی در این ساعت در دسترس نیست. البته می‌توانید از ساعت‌تان یا موزیک پلیرها برای گوش‌دادن به موسیقی در حین دویدن استفاده کنید. اما نباید باتری گوشی‌تان را که قطعا یک وسیله ضروری برای تماس است، به خاطر موسیقی تمام کنید.

برنامه

برنامه استفاده شده این ساعت یا رابط کاربری آن بسیار قوی بوده و گزینه‌های زیادی برای نمایش تصویری داده‌ها دارد، اما با این حال، باز هم به اندازه برنامه گارمین کانکت، همه جانبه نیست.

حرف پایانی

کدام را انتخاب کنم؟

اگر به دنبال ساعتی با نگهداری باتری خیلی عالی هستید، ساعت  سونتو ۹ بارو، بهترین انتخاب خواهند بود. اگر از طرفی دیگر، ساعتی می‌خواهید که از نظر ناوبری قوی بوده و بتواند باتری را با استفاده همزمان از جی پی اس تا ۳۲ ساعت نیز نگهدارد و همچنین یک برنامه عالی آنلاین برای آنالیز و تحلیل فعالیت‌هایتان نیز داشته باشد، ساعت‌های گارمین سری فنیکس ۵ پلاس و گارمین فوررانر ۹۴۵ انتخاب‌های بهتری برایتان خواهند بود.

اگر نظر ما را برای انتخاب این ساعت بخواهید، ما ساعت گارمین فوررانر ۹۴۵ را انتخاب می‌کنیم. چون در حین دویدن، چیزی که برای دونده بسیار اهمیت دارد، ناوبری و تجربه کاربری است. این ساعت از این نظر، بهترین است.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

‫۲ دیدگاه ها

 1. سیروان جان طبق معمول مطالبت خوب و مفید بود ولی اگه امکان داره درباره مچبندهای هوشمند یا ساعت های هوشمند در حد ی تومن قیمت هم ی مقاله در نظر بگیر(خلاصه به فکر ما قشر ضعیف جامعه هم باش برادر) هر چند تدارک مقاله ببینی یا نه، بازم جز سایتای خوبی هستی که من بهش سر میزنم…. با همین فرمون برو جلو که دست مریزاد داری واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا