به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

۶ نکته برای دونده های مشغول

” خیلی سرم شلوغه” یکی از رایج ترین دلایلی هستش که بیشتر دونده ها برای اینکه نمی توانند یک برنامه منظم دویدن را اجرا کنند، عنوان می کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنید سرتان خیلی شلوغ است و وقت برای دویدن ندارید، می توانید نکاتی که در ادامه آورده می شود را بخوانید تا بتوانید دویدن را در برنامه هفتگی تان گنجانده و از فواید آن بهره مند شوید.

 

۱.دویدن را به اولویت تان تبدیل کنید.

سعی کنید تمامی کارهایی را که در طول روز و هفته انجام می دهید بنویسید تا برایتان مشخص شود که واقعا چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید. شاید بعضی از مواردی که شما انجام می دهید، وجود دارد که شما تمایل دارید آن را انجام ندهید تا زمان بیشتری برای دویدن داشته باشید. هرکسی اولویت های متفاوتی دارد، بنابراین تصمیم اینکه چه کاری بکنید و چه کاری نکنید و یا اولویت هایتان چه باشند، با شماست. برای مثال: یک زن را در نظر بگیرید که از تمیز کردن منزل خوشش می آید، اما قطعا از دویدن، بیشتر از تمیز کردن خانه لذت می برد. بنابراین او می تواند بعد از دویدن به تمیز کردن منزل بپردازد. خانه را می توانید بعدا هم تمیز کنید، اما شما به دویدن نیاز دارید.

 

۲.برنامه دوهایتان را در اول هفته بگنجانید.

وقتی که یک برنامه گیج کننده داشته باشید، اگر برای دوهایتان یک برنامه منظم نداشته باشید، شاید هرگز نتوانید بدوید. در شروع هر هفته مانند روز شنبه می توانید با توجه به تقویم، برنامه دویدن هفتگی تان را بچینید. با داشتن یک برنامه منظم می توانید دیگر امور زندگی تان را بهتر مدیریت کنید. اما اگر برنامه بی منظمی داشته باشید، بیشتر امورتان در هم گره خورده، و از دویدن نیز محروم خواهید شد.

 

۳.دنبال وقت های تلف شده باشید.

سعی کنید به مدت یک هفته، کارهایی که در روز را انجام می دهید ثبت و ضبط کنید تا ببینید که وقت تلف شده تان چقدر خواهد بود. بعد از یک هفته خواهید داد که چقدر زمان تلف شده دارید و خبر نداشتید. برای مثال، شاید روزانه ۳ ساعت را فقط صرف شبکه های اجتماعی مانند: اینستاگرام کرده باشید!! یا ساعت ها را به تماشای تلویزیون بپردازید. شما می توانید این زمان های تلف شده را به دویدن اختصاص دهید. یا می توانید در حین تماشای سریال مورد علاقه تان، بر روی تردمیل بدوید. اگر بچه هایی دارید و به دلیل رفت و آمد آنها نمی توانید به دویدن تان بپردازید، می توانید زمان های بین مدرسه شان را به دویدن اختصاص دهید.

 

۴.ناراحتی همسرتان از دویدن تان

شاید یکی از موانع شما برای دویدن، همسرتان و غر زدنهای او باشد. با وی حرف بزنید و به او بگویید که دویدن چقدر برای سلامتی جسمی و ذهنی تان با اهمیت است. در مورد اینکه چه طور می توانید یک تعادل بین برنامه ورزشی تان و با هم بودنتان بگذارید، با هم حرف بزنید. ارتباطات خوب از درگیری های آینده جلوگیری خواهد کرد. بنابراین همیشه در وهله اول سعی کنید با حرف زدن، سوء تفاهم ها را رفع کنید. اگر زندگی خانوادگی آرامو عاشقانه ای داشته باشید، قطعا بهتر و با بازده بیشتری می توانید بدوید.

 

بنر پکیج صفر تا صد دونده

۵.نگویید: ” همه یا هیچی”

اگر امروز نمی توانید مطابق برنامه تان بدوید(برای مثال ۱۰ کیلومتر)، بهانه دست خودتان ندهید. دویدن ۲ کیلومتری، بهتر از ندویدن است. با این حال شما هنوز هم می توانید از فواید دویدن بهره مند شوید و از نظر ذهنی نیز از اینکه از دویدن صرف نظر نکرده اید، احساس خوبی داشته باشید.

 

۶.عادت های خوب را تمرین کنید.

وقتی که تغذیه خوب و خواب کافی نداشته باشید، داشتن انگیزه برای دویدن کمی مشکل تر خواهد شد. سعی کنید از خوراکی های سالم استفاده کرده و خواب کافی داشته باشید. به عنوان مثال، کمبود آهن می تواند منجر به یک تمرین ضعیف شود یا انرژی کافی برای دویدن نداشته باشید. باید به اندازه کافی و حدودا ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. اگر از دویدن در صبح لذت می برید، شب ها زودتر به رختخواب بروید.

حرف آخر

وقت داشتن برای دویدن، بیشتر از اینکه به نداشتن وقت شما ربط داشته باشد، به اولویت های شما بستگی دارد که دویدن به عنوان یکی از اولویت های زندگی تان نمی باشد. اگر می خواهید بدوید، باید از وقت تلف شده تان کم کرده و بهتر از زمان تان استفاده کنید. یا اینکه مثل همیشه زمان بیشتری را به تماشای اخبار با انرژی منفی و سریال اختصاص دهید و یا در اینستاگرام سر کنید. بهتر نیست به بیرون بروید و بدوید!! تا از فواید بی نظیر این رشته عالی نیز بهره مند شوید؟ بهانه ها را کنار گذاشته و هر چه زودتر دویدن را شروع کنید. انتخاب با شماست، آیا دویدن را انتخاب کرده و از فواید بی نظیر جسمی و ذهنی آن بهره مند می شوید، یا وقت تان را به تماشای سریال و اینستاگرام اختصاص داده که ضررهای آنها بیشتر از فواید آنها می باشد؟ کدام یک را انتخاب می کنید!!!

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا