به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
مسابقه

بهترین موقعیت درافت دونده در مسابقه

درافت اصلی است که برای سالیان متمادی در دوچرخه‌سواری وجود داشته است. درافت یعنی، اجازه دهید بقیه از شما جلو بزنند و شما پشت آنها بدوید تا نیروی درگ را به حداقل برسانید و به تبع آن نیز، مقدار انرژی را که باید برای حفظ همان سرعت صرف کنید، نیز کاهش خواهید داد (ذخیره انرژی). در دوچرخه‌سواری، درافت‌کردن کمک زیادی به ذخیره انرژی دوچرخه‌سوارها می‌کند، اما در دویدن چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ بهترین موقعیت درافت دونده در کجای پشت سر دونده است؟

تا همین اواخر، تحقیقات درباره درگ‌و‌درافت در دویدن، قدمتی بیشتر از ۵۰ ساله داشت. اما یک مقاله در ژورنال بیومکانیک (The Journal of Biomechanics) منتشر شد که درباره تاثیر درافت بر روی عملکرد کنیسا بکله در ماراتن برلین ۲۰۱۹ بود که تا شکستن رکورد ماراتن برلین هم پیش رفت و فقط ۳ ثانیه کم آورد.

ایلیود کیپچوگه رکورددار ماراتن برلین با زمان ۲:۰۱:۳۹ است.

بهترین موقعیت درافت دونده

محققان در این ماراتن مشاهده کردند که کنیسا بکله در سه موقعیت مختلف در حین ماراتن برلین می‌دوید که توانست رکورد ۲:۰۱:۴۱ را ثبت کند. طی نصفی از مسابقه، کنیسا به طور میانگین ۱.۳ متر پشت دونده‌های پیسر (دونده‌های باتجربه‌ای که با سرعت مشخصی می‌دوند و به تعیین سرعت دونده کمک می‌کنند. معمولا در رقابت‌های سطح بالا دونده‌ها پیسر با سرعت‌های متفاوتی می‌دونده تا دونده‌ها با دویدن پشت سر آنها بتوانند با سرعت هدف خودشان بدوند) بود.

بهترین موقعیت درافت دونده

بکله در طول مسابقه، سه نوع موقعیت را تجربه کرد:

  • ۱.تا جایی که می‌توانست در قسمت چپ پیسر قرار می‌گرفت
  • ۲.بین مرکز پیسر و چپ‌ترین ناحیه پیسر قرار می‌گرفت
  • ۳.دقیقا پشت سر پیسر قرار می‌گرفت

محققین با بررسی این سه موقعیت بکله (پشت سر پیسر) متوجه شدند که دویدن پشت سر مرکز دونده پیسر (دقیقا پشت سر ) یا سمت چپ دونده پیسر، بهینه است اما جالب اینجاست، ناحیه بین دو دونده، خیلی به اندازه تنهایی دویدن بهتر نبود !!!.

بسیاری از دونده‌ها دوست دارند حین دویدن، جاده یا پیست جلو رویشان را ببینند اما اینکه فداکاری کنید و عملکرد بهتر را به دیدن منظره بهتر جلویی ترجیح بدهید، قطعا برای عملکردتان مناسب خواهد بود.

اگرچه دویدن پشت سر دونده‌ها هم نیاز به ذهنیت قوی دارد که باید در تمرینات بارها تکرار شود، تا دونده با این استراتژی آشنا و سازگار شود.

محاسبات نشان داد که بکله در این ماراتن به دلیل تکنیک درافتی که به کار برد، ۱/۹۱ تا ۲/۸۴ درصد انرژی‌اش را توانست ذخیره کند. این مقدار برای یک رقابت سنگینی مانند ماراتن، بسیار زیاد و مهم است.

در واقع این ذخیره انرژی به وی اجازه داد تا در نیمه دوم مسابقه، بتواند با انرژی کافی، سرعتش را بالا ببرد.

اما مزایا و مضرات این نوع تکنیک چه می‌تواند باشد؟

بهترین موقعیت درافت دونده

کنیسا بکله در ماراتن برلین ۲۰۱۹

مضرات درافت کردن

درافت‌کردن یا دویدن پشت سر دونده‌ها، یا در کنار (سمت چپ یا راست) آنها، اگر با دقت انجام نشود، می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

  • احتمال برخورد با دونده جلویی و افتادن (به دلیل رعایت نکردن فاصله مناسب با دونده جلویی)
  • تعیین سرعت با دونده جلویی که اگر در سطح توانایی شما نباشد، منجرب به کاهش عملکردتان (و ثبت نتیجه‌ای که دلخواه شما نخواهد بود) در ادامه مسابقه می‌شود.
  • اگر در تمرینات، این استراتژی انجام داده نشود، از نظر ذهنی، ندیدن منظره جلویی، شاید برایتان خیلی سخت باشد.

جدای از خطرات احتمالی درافت‌کردن، درافت قطعا به موارد زیر کمک می‌کند به خصوص اگر روز مسابقه یک روز بادی (در جهت مخالف دونده‌ها) باشد!!:

بنر پکیج صفر تا صد دونده

مزایای درافت کردن

  • ذخیره انرژی بیشتر در مقایسه با دویدن در جلو مسابقه
  • استفاده از این ذخیره انرژی برای عملکرد بهتر
  • در دورهای آخر یا کیلومترهای آخر، دونده مخصوصا در رقابت‌های مسافت بالا، می‌تواند با همین ذخیره انرژی برای جلوزدن از بقیه دونده‌ها استفاده کند. البته این استراتژی باید بارها در تمرینات انجام شود، تا دونده بداند که کی باید از بقیه جلو بزند.

جمع بندی

دونده‌های قهرمان معمولا در دوهای اول مسافت‌های نیمه‌استقامت تا استقامت، پشت سر دونده‌های دیگر می‌دوند با سرعتی که طی تمرینات تمرین کرده‌اند و در دورهای آخر، شروع به بالابردن سرعت می‌کنند. این شکلی دویدن، به آنها کمک می‌کند تا زمان زیادی در طول مسابقه، با صرف انرژی کمتری در مقایسه با دویدن در خط جلویی هم‌گام با بقیه بدوند.

در بعضی مسابقات، دونده‌هایی برای تعیین سرعت (پیسر – pacer) به عنوان صف‌شکن!! در جلو حرکت می‌کند که دونده‌ها می‌توانند با دویدن پشت سر آنها از مزایای درافت نیز بهره‌مند شوند. البته این پیسرها معمولا در دورهای نهایی، از مسابقه کنار می‌روند.

منبع: runningmagazine

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

یک دیدگاه

  1. سلام من میخوام مسیر ۱۰۰ کیلومتری را تو هشت ساعت طی کنم برای تغذیه چه چیزی را پیشنهاد می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا