به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

۱۰ نکته برای انگیزه داشتن برای دویدن

انگیزه داشتن برای انجام کاری، خود به خود اتفاق نمی افتد. همانطور که برای دویدن برنامه دارید، باید برای با انگیزه نگهداشتن تان نیز برنامه داشته باشید. در ادامه به بیان ۱۰ نکته جهت انگیزه داشتن برای دویدن خواهیم پرداخت.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

دویدن همراه دوستان

جنبه اجتماعی دویدن، یکی از دلایل اکثر افرادی است، که می خواهند دویدن را شروع کنند. به همین منظور می توانید در یک باشگاه محلی دویدن ثبت نام کرده و یا همراه دوستانتان از این رشته فوق العاده لذت ببرید.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

ثبت کنید – تمرینات دویدن تان را ثبت کنید

داشتن یک گزارشی از برنامه تمرینی تان، یک روش بسیار خوب برای ثبت پیشرفت تان و با انگیزه ماندن است. شما می توانید از یک دفترچه و یا یک تقویم برای نوشتن گزارش تان بعد از هر تمرین استفاده کنید. در این گزارش باید مواردی مانند: تاریخ، مسافت تقریبی، زمان و بعضی چیزهای دیگر مثل احساس تان هنگام تمرین ( برای مثال: “یک پایان عالی”، “یک شروع کسل کننده” ) را نیز بنویسید.

شما همچنین می توانید از برنامه های ورزشی و یا دیگر ابزارها مانند ساعت و جی پی اس برای ثبت و ضبط فعالیت تان استفاده کنید. بیشتر این ابزارها به شما اجازه اضافه کردن نوشته نیز می دهند. پس، بعد از هر دویدن تان، درباره احساسی که در آن روز داشتید، حتما چند کلمه ای بنویسید. آمارتان را بررسی کرده و اهداف تازه را تنظیم کنید.

بعضی از دونده ها، بلاگ هایی برای نوشتن جزئیات دوهایشان دارند. چه یک بلاگ داشته باشید یا یک دفترچه، بررسی دوهای قبلی تان، انگیزه تان را برای دوهای آینده بیشتر خواهد کرد. چون همواره دنبال این هستید که رو به جلو حرکت کنید.

 

 

انگیزه داشتن برای دویدن

یک مانترا داشته باشید

بیشتر دونده ها یک مانترای ذهنی دارند و هنگامی که می دوند، بارها این مانترا را در ذهن شان تکرار می کنند. شما هم یک جمله کوتاه مخصوص خودتان را داشته باشید، و در دوهایتان از آن استفاده کنید تا تمرکز تان بیشتر شده و برای ادامه، انگیزه بیشتری داشته باشید. این می تواند یک انگیزه درونی باشد. پیدا کردن مانترا خیلی هم سخت نیست. می توانید از دونده های دیگر نیز کمک بگیرید. مانتراهایی مانند: ” تو میتونی” یا ” ادامه بده، تو خیلی قوی هستی” یا ” هرگز تسلیم نشو”، نمونه هایی از مانتراهای ذهنی هستند.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

بنر پکیج صفر تا صد دونده

با دونده های دیگر حرف بزنید

اگر در مورد شروع دویدن، عصبی هستید و یا انگیزه ندارید، با دوستان دونده تان صحبت کرده و از ایده های آنها برای حمایت بیشتر و انگیزه داشتن برای دویدن، استفاده کنید. در شبکه های اجتماعی، دونده های دیگر را دنبال کنید. شاید تعجب کنید، که همه دونده ها، در بعضی از دوهایشان، احساس تنبلی داشته اند.

 

 

انگیزه داشتن برای دویدن

به خودتان جایزه دهید

شما می توانید وسایل مخصوص دویدن و یا یک ماساژ عالی را به خودتان جایزه دهید. جایزه دادن به خودتان، انرژی تان را بیشتر کرده و تعهدتان را برای تمرین نیز بیشتر می کند.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

فکر “همه یا هیچی” را کنار بگذارید

اگر وقت کافی برای انجام یک تمرین کامل ندارید، از روش “همه یا هیچی” پیروی نکنید. اگر واقعا وقت کمی دارید، می توانید یک تمرین کوتاه قدرتی یا دویدن مسافت کم مانند ۲ مایل را امتحان کنید. با این کار، شما هنوز هم از فواید ورزش تان بهره مند خواهید شد، و احساس ذهنی بهتری نیز خواهید داشت، چون تمرین تان را انجام داده اید.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

فواید سلامتی را از یاد نبرید

یکی از اهداف شما برای تمرین نیمه ماراتن و ماراتن کامل، شاید بهبود داشتن حس خوب باشد. بنابراین مطمئن شوید که به صورت دوره ای، باید فواید ورزش تان را به خودتان یادآوری کنید. فشار خونتان را چک کنید، وزنتان را اندازه بگیرید. به این فکر کنید که چقدر انرژی دارید، و اینکه چطور می توانید به روش های سالمی، از استرس رهایی یابید.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

کمی به خودتان توجه کنید

گاهی اوقات درگیر کار می شوید، یا واقعا خسته هستید، و یا نیاز دارید که به مسائل زندگی تان بپردازید و وقت برای دویدن ندارید.  مشکلی نیست، اما نباید خودتان را به این خاطر سرزنش کنید، چون از برنامه تمرینی تان پیروی نمی کنید. مطمئن باشید، نداشتن تمرین حتی تا چند روز، شما را از شرایط ایداه آل تان دور نمی کند. در حقیقت، گاهی اوقات یک روز استراحت می تواند، فوایدی بیشتر از تمرین داشته باشید. باید بپذیرید که روز بد نیز خواهید داشت و حتی روزهایی که نتوانید تمرین کنید، اما مهم این است که هر چه زودتر به تمرینات تان برگشته و نگذارید که این بازه زمانی، طولانی شود.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

اهداف در دسترس انتخاب کنید

یک هدف مانند: دو ۵ کیلومتر یا نیمه ماراتن انتخاب کنید و در مورد آن با مردم حرف بزنید. برنامه تمرینی تان را در خانه و محل کارتان جلو چشم تان داشته باشید، تا اهداف تان را از یاد نبرید. همچنین، دستاوردهایتان را جشن بگیرید. مدال ها و عکس هایتان در مسابقه را به نمایش گذاشته تا انگیزه تان برای تمرینات تان بیشتر شود. البته که نباید خودتان را به مدال هایتان وابسته کنید، ولی استفاده از دستاوردهایتان می تواند انگیزه شما را بیشتر کند. حتی اگر مدالی نیز ندارید، شکستن رکورد قبلی تان و یا ثبت یک مسافت جدید نیز میتواند جزو دستاوردهایتان باشد.

 

انگیزه داشتن برای دویدن

لذت ببرید

تمام چیزی که باید به یاد داشته باشید، همین است. لذت ببرید!!. نباید دویدن به چیزی تبدیل شود که باعث استرس تان شود. تمرین و دویدن تان باید به فرصتی برای رهایی از استرس روزانه و داشتن لحظات خوب تبدیل شود.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا