به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
تغذیه

پروتئین وی | بهترین نوع پروتئین برای ورزشکارها و همه افراد

ارزش غذایی همه پروتئین ها مانند هم نیست. بعضی از پروتئین ها مانند پروتئین وی، از پروتئین های دیگر بهتر هستند. پروتئین وی حاوی آمینو اسید های موردنیاز ضروری بدن بوده که به سرعت جذب بدن می شوند. تعداد زیادی از مطالعات و تحقیقات نشان می دهند که پروتئین وی میتواند به افزایش قدرت و حجم ماهیچه و همچنین کاهش چربی بدن کمک کند.

با اینحال، پروتئین وی چیزی بیش از یک پروتئین است، که حاوی بسیاری از موادمغذی هایی بوده که اثرات بیولوژیکی قوی دارند.

در ادامه قصد داریم به این سوال جواب دهیم که پروتئین وی چطور میتواند به شما کمک کند تا به اهداف سلامتی و ورزشی تان دست یابید. با ادامه مطلب همراه مان باشید.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی که در آب پنیر موجود می باشد، به عنوان مایع در شیر موجود بوده، که طی تولید پنیر، از آن جدا می شود.

در واقع شیر حاوی ۲ نوع پروتئین است. پروتئین کازئین که ۸۰ درصد آن را تشکیل می دهد و پروتئین وی که ۲۰ درصد آن را تشکیل می دهد.

طی فرآیند تولید پنیر، بخش های چرب شیر، به هم ملحق می شوند و وی به عنوان محصول جانبی از آن جدا می شود.

اگر یک ظرف ماست را باز کنید، مایعی شناور را بر روی آن می بینید، که همان وی می باشد. تولیدکنندگان پنیر، در گذشته و قبل از اینکه ارزش غذایی این ماده جانبی با ارزش کشف شود، این قسمت را دور می ریختند.

اکنون پروتئین وی، به صورت پودر در دسترس بوده و از آن به عنوان مکمل های غذایی استفاده می شود.

وی به خودی خود طعم دلچسبی ندارد، به همین دلیل در فرآیند تولید پودر پروتئین وی از طعم دهنده هایی مانند وانیل، شکلات، و یا توت فرنگی استفاده می شود.

البته هنگام خرید پودر وی، باید به دقت به افزودنی های آن دقت کرد، چون بعضی محصولات، افزودنی هایی به آن اضافه می کنند که باعث می شود، محصول شان به یک محصول ناسالم تبدیل شود.

پروتئین وی برای بدنسازها و یا ورزشکاران و افرادی که نیاز به کاهش وزن داشته و یا افرادی که رژیم غذایی شان حاوی پروتئین نیست، مناسب است.

معمولا افراد کمی به وی حساسیت دارند، اما افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، باید از خوردن وی خود داری کنند.

پروتئین وی

پروتئین وی در تولیدات محلی هم یافت می شود

در بعضی از مناطق ایران، تولیداتی از آب پنیر تهیه می شوند که حاوی پروتئین وی بوده و برای ورزشکاران و افرادی غیر ورزشکار هم بسیار مفید هستند. برای مثال در کردستان، از آب پنیر، فرآورده ای به اسم “لورک” تهیه می شود که حاوی پروتئین وی می باشد. بنابراین به احتمال زیاد در محصولات محلی، شاید بتوانید محصولاتی را که از آب پنیر تهیه می شوند، تهیه کرده و استفاده کنید.

البته بعضی از تولید کنندگان نیز شروع به استفاده از آب پنیر و پودر آب پنیر نیز در محصولات شان کرده اند. شما می توانید در صورتی که برچسب مواد غذایی این محصولات نشان از محصول سالم را می داد و حاوی آب پنیر نیز بود، این محصولات را بخرید، البته اگر افزودنی های سالمی داشته باشند.

مکمل های پروتئین وی میتواند به افزایش پروتئین دریافتی و BCAA کمک کند

پروتئین ها، بلوک های سازنده اصلی بدن انسان هستند. آنها در بخش های مهمی از بدن مورد استفاده قرار می گیرند. مانند: تاندون ها، اندام های بدن و پوست و همچنین هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی و مولکول ها.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

پروتئین ها همچنین بلوک های ساختمای عناصر انقباضی عضلات تان نیز هستند.

پروتئین از آمینواسید هایی تشکیل شده است که با هم مانند یک زنجیر با رشته ای بلند به هم وصل هستند.

بعضی از آمینو اسیدها به وسیله بدنتان تولید می شوند، اما آمینواسیدهای دیگر باید از رژیم غذایی تان تامین شوند. به آمینواسیدهایی که از رژیم غذایی دریافت می کنید، آمینواسید های ضروری گویند.

پروتئین هایی که همه پروتئین های ضروری را دارند، بهترین نوع پروتئین هستند، به همین دلیل پروتئین وی یکی از بهترین پروتئین ها می باشد.

وی همچنین حاوی مقدار بالایی از آمینو اسید های زنجیره ای بوده (BCAA) مانند لوسین  و مقدار زیادی سیستئین.

مطالعات نشان می دهد که لوسین آمینو اسیدی است که باعث افزایش رشد شده و سیستئین نیز به افزایش سطح آنتی اکسیدانی گلوتاتیون کمک شایانی می کند.

به نظر می رسد پروتئین وی به طور موثری باعث تحریک رشد در انسان ها شود. در حقیقت، شیر موجود در پستان های مادر، حاوی ۶۰ درصد پروتئین وی بوده که در مقایسه با ۲۰درصد پروتئین وی شیر گاو، یک عدد بزرگ می باشد.

انواع پروتئین وی

انواع مختلفی از پروتئین وی، وجود دارند. تفاوت اصلی آنها در نحوه تولید شان است.

متمرکز(Concentrate): حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین، حاوی مقداری لاکتوز (قند شیر) و چربی و بهترین طعم است.

ایزوله(Isolate): ۹۰ درصد پروتئین یا بیشتر. حاوی لاکتوز و چربی کمتر و فاقد مواد مغذی مفیدی که در پروتئین وی متمرکز یافت می شود.

هیدرولیزات(Hydrolysate): به عنوان پروتئین وی هیدرولیز نیز شناخته می شود. این نوع، از نوع پیش هضم شده می باشد که به همین دلیل به سرعت جذب می شود. همین امر موجب افزایش ۲۸ تا ۴۳ درصدی سطح انسولین در مقایسه با نوع ایزوله آن می شود.

به طور کلی، پروتئین وی که از نوع متمرکز تولید می شود، بهترین گزینه برای انتخاب است.

نوع متمرکز آن به نسبت دیگر گزینه ها ارزان بوده و اینکه حاوی بیشتر مواد مغذی مفیدی است که به طور طبیعی در وی یافت می شود. بسیاری از افراد طعم و مزه نیز برایشان اهمیت دارد، از این رو به دلیل وجود لاکتوز و چربی موجود در نوع متمرکز، معمولا این گزینه بهترین انتخاب است.

اگر به لاکتوز حساسیت دارید و یا دوست دارید محصولات با چربی کم مصرف کنید، گزینه های دیگر مانند ایزوله و یا هیدرولیزات برایتان بهتر خواهد بود.

در نظر داشته باشید، با اینکه نوع متمرکز پروتئین وی، محبوب ترین نوع آن است، اما بیشتر مطالعات بر روی نوع ایزوله آن صورت گرفته است.

پروتئین وی

اثرات مکمل وی بر روی حجم ماهیچه ها و قدرت آنها

بهترین استفاده از مکمل پروتئین وی به منظور افزایش حجم و قدرت عضلات است.

پروتئین وی در بین ورزشکارها، بدنسازها، مدل های ورزشی، و همچنین افرادی که میخواهند عملکرد ورزشی را بهبود بخشند، محبوب و مشهور است.

پروتئین وی چطور میتواند باعث افزایش حجم و قدرت عضلات شود؟ به دلایل زیر:

ساختن بلوک ها: آمینو اسیدها و پروتئین هایی را فراهم می اورد که برای ساختن بلوک های عضلات می باشند و منجر به افزایش رشد ماهیچه ای می شوند.

هورمون ها: باعث افزایش ترشح هورمون های آنابولیک شده که می تواند به تحریک رشد ماهیچه ها کمک کند. مانند هورمون انسولین.

لوسین: پروتئین وی حاوی مقدر بالایی از آمینو اسید لوسین می باشد که برای تحریک سنتز پروتئین عضلانی در سطح مولکولی و ژنتیکی شناخته می شود.

جذب سریع: پروتئین وی در مقایسه با دیگر پروتئین ها، بسیار سریع جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

نشان داده شده است که اگر پروتئین وی درست قبل از فعالیت ورزشی، بعد و یا طی فعالیت خورده شود، به طور خاصی باعث افزایش رشد عضلانی می شود. همچنین سنتز پروتئین عضلات نیز در دوره زمانی پس از تمرین نیز به حداکثر خود می رسد.

با این حال، بررسی شواهد اخیر نشان می دهد که مصرف کل روزانه، مهم ترین عامل در رشد عضله است. به نظر می رسد که خوردن پروتئین طی ورزش و یا نزدیک به ورزش، تاثیر آنچنانی ندارد.

وقتی پروتئین وی را با انواع دیگر پروتئین ها مقایسه می کنیم، مانند پروتئین سویا، پروتئین وی معمولا کمی بهتر عمل می کند.

وقتی با کازئین مقایسه می شود، شواهد باید در کنار هم باشند تا بتوان بهتر نتیجه گیری کرد. وی در دوره زمانی کوتاه باعث رشد ماهیچه ای شده، در مقایسه با کازئین در دوره زمانی طولانی تری به رشد عضلات کمک می کند.

همچنین در نظر داشته باشید که اگر رژیم غذایی تان پروتئین کمی داشته باشد، مکمل پروتئین وی تاثیر قابل توجهی بر روی نتایج تان نخواهد داشت.

یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی افراد مسن با مصرف پروتئین کافی نشان داد که افرادی که تمرینات مقاومتی داشتند، هیچ تفاوتی در رشد عضلات شان بین افرادی که از مکمل پروتئین وی استفاده کرده بودند و یا از کربوهیدرات استفاده کرده بودند، مشاهده نشد.

بنابراین، شواهد پروتئین وی، ترکیبی از رشد و قدرت عضلات می باشد که شاید باعث شود نتایج در بین افراد نسبت به هم متفاوت باشد.

اگر به اندازه کافی مواد غذایی حاوی پروتئین با کیفیت مانند: تخم مرغ، گوشت قرمز، ماهی و لبنیات مصرف می کنید، احتمالا افزودن پروتئین وی به رژیم غذایی تان، فواید اندکی را نصیب تان کند.

پروتئین وی تناسب اندام را بهبود بخشیده و ممکن است به کاهش وزن کمک کند

پروتئین می تواند به افراد کمک کند تا کالری کمتری به ازای هر روز میل کنند.

در یگ مطالعه، نتایج نشان می داد که مصرف ۲۵ درصدی روزانه که شامل پروتئین باشد، می تواند به کاهش ۶۰ درصدی خوراکی های دیروقت کمک کند.

خوردن پروتئین وی یک روش عالی برای افزایش پروتئین دریافتی تان بوده که فواید بی نظیری برای کاهش وزن دارد.

مطالعات نشان داد که جایگزین کردن دیگر مواد غذایی با پروتئین وی که با وزنه برداری نیز ترکیب شود، میتواند علاوه بر کاهش وزن ۳.۵ کیلویی به افزایش حجم ماهیچه ها نیز کمک کند.

اگر قصد کاهش وزن دارید، مکمل پروتئین وی میتواند به شما کمک کند تا هم وزنتان را کاهش دهید و هم حجم ماهیچه هایتان را افزایش دهید.

دیگر فواید سلامتی پروتئین وی

پروتئین وی صرفا یک پروتئین با کیفیت نبوده، بلکه حاوی دیگر مواد مغذی مفید نیز است.

مواد مغذی مانند: لاکتوفرین، بتا-لاکتوگلبولین، آلفا-لاکتلبومین و ایمونوگلوبین ها.

جدای از افزایش حجم و قدرت عضلات، پروتئین وی میتواند باعث کاهش فشار خون، قند خون و کاهش علایم استرس و افسردگی نیز شود.

همچنین به پیشگیری از سرطان کمک کرده و به کاهش علایم هپاتیت، و افزایش چگالی استخوانی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به ایدز و افزایش طول عمر نیز کمک می کند.

به این دلیل که پروتئین وی حاوی سیستئین به مقدار بالایی بوده که فواید زیاد سلامتی دارد. سیستئین این کار را با افزایش سطح گلوتاتیون، که ماده اصلی انتی اکسیدان در سلول های بدن تان است، انجام می دهد.

مقدار مصرف و عوارض جانبی

مقدار توصیه شده، به اندازه ۱ تا ۲ قاشق (۲۵ تا ۵۰ گرمی) در هر روز بعد از فعالیت ورزشی است.

بهتر است به نحوه سرو آن که بر روی قوطی پودر درج می شود، دقت کنید.

به یاد داشته باشید اگر پروتئین دریافتی روزانه تان بالا است، اضافه کردن پروتئین وی، شاید واقعا ضروری نباشد.

هنوز هم نگرانی هایی در مورد خطرات پروتئین برای کلیه و پوکی استخوان وجود دارد.

با این حال، شواهد نشان می دهند که پروتئین به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کرده، در حالی که هیچ گونه خطری برای سلامتی کلیه هایتان نیز ندارد.

با اینحال، بهتر است افرادی که سابقه و یا بیماری کلیوی و یا مشکلات کبدی دارند، بهتر است از خوردن پروتئین وی اجتناب کرده و یا حداقل با پزشک شان در این زمینه مشورت کنند.

افراط در خوردن هیچ ماده غذایی خوب نیست و خوردن زیاد از حد پروتئین وی میتواند مشکلات گوارشی مانند: تهوع، استفراغ، اسهال، درد و گرفتگی عضلات را برایتان ایجاد کند. بعضی افراد هم هستند که به وی آلرژی دارند.

اگر به وی متمرکز حساسیت دارید، دیگر وی ها را امتحان کنید. یا کلا از خوردن پروتئین وی اجتناب کرده و خوراکی هایی که حاوی پروتئین بالایی هستند را مصرف کنید.

حرف آخر

پروتئین وی یک روش سالم برای افزودن پروتئین به رژیم غذایی تان می باشد. یک پروتئین که سریعا جذب شده و توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

به نظر می رسد، پروتئین وی در مقایسه با دیگر نوع پروتئین ها، بهتر باشد. پروتئین به افزایش حجم و قدرت ماهیچه ها کمک کرده و حاوی مواد مغذی مفیدی نیز است. بنابراین اگر رژیم غذایی با پروتئین ناکافی دارید، میتوانید از مکمل پروتئین وی استفاده کرده و از فواید سلامتی آن بهره مند شوید، اما از یاد نبرید که در خوردن آن افراط نکنید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

‫۴ دیدگاه ها

  1. با سلام. یه پیشنهاد داشتم اینکه اگه امکان داشته باشه در برنامه های پیشنهادی برای دوندگی و تمریناتی که روزانه پیشنهاد میکنید رژیم غذایی نیز آورده شود. چون من دو پاهی است که دوندگی رو شروع کردم و کاهش وزن هم داشتم و ۱۰۵ کیلو بودم الان ۹۶ کیلو هستم اما به دلیل تحلیل بدنم یک هفته شدید سرماخوردگی همراه با ضعف برآیم بوجود آمد. و این مرا سردرگم گرده که شاید دوندگی همراه با رژیم غذایی برای کاهش وزن باعث ضعیف شدن بدنم شده است.
    با تشکر فهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا