به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
تمرین

فواید تمرینات قدرتی برای دونده ها

چه یک دونده مبتدی باشید، چه یک دونده با تجربه، شما می توانید از فواید تمرینات قدرتی برای دونده ها بهره مند شوید. بعضی از دونده ها در مورد تمرینات قدرتی تردید دارند و فکر می کنند که با تمرینات قدرتی، بدنشان بزرک شده که مانع دویدن آنها می شود و سرعتشان را پایین می آورد. اما واقعیت چیز دیگری است. تمرینات قدرتی، فواید فوق العاده ای برای دونده ها دارد. اگر می خواهید سرعت تان را افزایش دهید و یا وزنتان را کاهش دهید، شما می توانید از فواید تمرینات قدرتی برای دونده ها بهره مند شوید. در ادامه به ۶ فواید تمرینات قدرتی برای دونده ها اشاره خواهیم کرد.

 

فواید تمرینات قدرتی برای دونده ها

۱.یک دونده کارآمدتر خواهید شد

اگر تا حالا تجربه دویدن یک مسابقه و یا دو طولانی را داشته باشید، ممکن است طی دویدن بر اثر خستگی به جلو متمایل شوید، این امر می تواند دلایل متعددی داشته باشد. دلیل اصلی آن را می توان نداشتن تمرینات قدرتی، و قوی نبودن ماهچیه هایتان به اندازه کافی دانست. تمرینات قدرتی می تواند باعث قویتر شدن ماهیچه های بدنتان شده و به بهبود فرم دویدن تان نیز کمک کند که در نتیجه بر روی دویدن شما نیز تاثیر مثبتی می گذارد. این تمرینات خصوصا می تواند برای دونده های نیمه ماراتن و ماراتن تاثیر بسزایی داشته باشد، چون این دونده ها با تمرینات قدرتی می توانند به بهبود فرم دویدن شان کمک کرده و بهتر بتوانند مسابقه و تمرین شان را به پایان برسانند.

۲.افزایش متابولیسم بدن برای کاهش وزن

اضافه کردن تمرینات قدرتی، باعث افزایش متابولیسم تان می شود، که به این معنی است شما در هر دو حالت استراحت و فعالیت، کالری بیشتری مصرف خواهید کرد. بسیاری از دونده ها متوجه شده اند که تمرینات قدرتی باعث کاهش وزن آنها شده و کمک می کند تا از درجا زدن های زیاد وزنشان، جلوگیری کند.

۳.افزایش استقامت و کاهش خستگی تان

تمرینات قدرتی به شما کمک می کند تا با فشارهای ناشی از دویدن، بهتر برخورد کنید. ماهیچه های شما قبل از خستگی می توانند، بیشتر از قبل کار کنند که به شما کمک می کند تا فرم مناسب دویدن تان را برای زمان طولانی تری حفظ کنید. بهبود قدرت تان به شما کمک می کند تا از گرفتگی عضلات تان طی مسابقات و یا دوهای طولانی، جلوگیری کنید.

۴.می توانید سریعتر بدوید

تمرینات قدرتی همچنین باعث بهبود سرعت دویدن تان خواهد شد. دونده ها بعد از اینکه تمرینات قدرتی را به تمرینات روزانه شان اضافه کردند، بزودی تاثیرات آن را بر سرعت شان خواهند دید. نیازی نیست که ساعت ها را به تمرینات قدرتی اختصاص دهید، شما می توانید تمرینات ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قدرتی را ۳ بار یا ۲ بار در هفته انجام دهید.

۵.کاهش خطر ابتلا به مصدومیت

تمرینات قدرتی پایین تنه و تمرینات قدرتی ناحیه شکمی و کمر می تواند تاثیر مهمی برای جلوگیری از مصدومیت این نواحی داشته باشد. تمرینات قدرتی باعث قویتر شدن ماهیچه های بدنتان شده که در نتیجه به بهبود فرم دویدن تان کمک خواهد کرد، بعضی از مصدومیت ها و دردهای ناشی از فرم بد دویدن را نخواهید داشت.

بسیاری از مصدومیت های مخصوص دونده ها، مانند مصدومیت زانو و لگن، نتیجه داشتن ماهیچه های ضعیف است. اگر در این نواحی درد دارید و یا هنگام دویدن، دردهای خاصی دارید، حتما با فیزیوتراپیست تان در مورد ورزش تان مشورت کرده و با راهنمایی وی، ورزش های مخصوص تقویت ماهیچه های این نواحی را انجام دهید.

۶.دویدن آسان تر خواهد شد

دونده های مبتدی می پرسند که دویدن کی آسان تر خواهد شد؟ جواب می تواند با توجه به هر فردی متفاوت باشد، اما اضافه کردن تمرینات قدرتی به تمرینات معمولی هفتگی تان، قطعا می تواند باعث افزایش سرعت فرایند شود. قویتر کردن پاهایتان می تواند به افزایش استحکام تان کمک کند، که به این معنی است می توانید بدون خستگی مسافت بیشتری را بدوید.

انواع ورزشهایی که برای دونده ها مناسب است:

تمرینات پایین تنه: لانج، اسکات، اسکات دیوار، دانکی کیک

تمرینات شکم: پلانک ها، کرانچ، پل، گسترش کمر، حالت نشسته وی

تمرینات بالا تنه: شنا سوئدی، پرس شانه، تمرینات وزنه

شما می توانید مطالب تمرینات قدرتی مخصوص دونده ها را مطالعه نمایید.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا