به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
کاهش وزن

سرعت کاهش وزنتان چقدر باید باشد؟

شاید تا حالا شنیده باشید که فقط باید نیم تا ۱ کیلو در هفته کاهش وزن داشته باشید. اما در مورد افرادی که ادعا میکنند سریعتر، وزنشان را کم کرده اند، چه؟ آیا کاهش سریع وزن در بازه زمانی کوتاه، برای سلامتی مان خطر دارد؟ سرعت کاهش وزنتان چقدر باید باشد؟

اول از کدام قسمت بدنم باید کاهش وزن را شروع کنم؟

اگر به تازگی یک برنامه کاهش وزن را شروع کرده اید، شاید اولین نگرانی تان درباره کاهش وزن این باشد که تاثیر کاهش وزن، اول از همه، در کجای بدنتان اتفاق خواهد افتاد. آیا اول باید شکم تان را کوچک تر کنید یا میخواهید کاهش وزن در ران ها و سینه تان پدیدار شود؟

البته جواب به سوال بالا، با توجه به هر شخصی می تواند متفاوت باشد. در شروع برنامه کاهش وزنتان، بسیاری از افراد، وزنشان را با کاهش آب بدنشان کمتر میکنند. احتمالا اگر به شکم تان توجه کنید، خواهید دید که تغییراتی در آن رخ داده است. اما کاهش وزن با از دست دادن آب با کاهش چربی تفاوت دارد.

کاهش چربی به تدریج در تمامی بدنتان اتفاق می افتد. بعضی از افراد، اول از همه، کاهش چربی را در سینه، و یا دیگر نقاط بدنشان مانند ران ها و باسن مشاهده میکنند. البته که می توانید با ورزش های خاصی، قسمت های مختلف بدنتان را سفت تر و حجیم تر کنید، اما نمیتوانید کاری کنید که به صورت دلبخواهی، جای خاصی از بدنتان، کاهش چربی در آن رخ دهد. بهترین کاری که میتوانید انجام دهید، این است که چربی بدنتان را کاهش داده و با ورزش هایی مخصوص، شروع به قوی کردن عضلات تان کنید، تا بدنی سالم تر و خوش هیکل تر داشته باشید.

سرعت کاهش وزن من باید چقدر باشد؟

بگذارید با این سوال شروع کنیم که، آیا کاهش وزن ۲ و نیم کیلویی در هفته، ناسالم است و یا خیر؟ جواب این است که سرعت کاهش وزن میتواند از فردی به فردی دیگر تفاوت داشته باشد. همچنین به این بستگی دارد که شما در چه مرحله ای از کاهش وزنتان قرار دارید. اما اگر کاهش وزن سریع را در برنامه های تلویزیونی و تبلیغات آنلاین مشاهده کردید، باید بدانید که معمولا این شعارها، غیرواقعی و ناسالم هستند.

در بعضی شرایط افراطی، افرادی که در این برنامه ها و تبلیغات شرکت می کنند، می توانند ۴ و یا حتی ۸ کیلو نیز در هفته، وزنشان را کاهش دهند. اما در اینجا، کلید اصلی فراط است. افرادی که در این تبلیغات و برنامه های تلویزیونی کار می کنند، در ازای دریافت مبلغی زیاد، در مدت زمان کوتاه، تحت تاثیر شرایط افراطی، وزنشان را به صورت نامعقول کاهش می دهند. شرایطی که در برنامه های تلویزیونی و تبلیغاتی مشاهده می کنید، مشابه شرایط زندگی واقعی شما نیست.

علاوه بر این، افراد شرکت کننده در این برنامه های تلویزیونی، زیر نظر پزشکان هستند. آنها همچنین تحت نظر مربیان تمرین دهنده ( گاها تا ۸ ساعت در روز تمرین میکنند !!!) و از یک رژیم غذایی بسیار سخت با کنترل کالری، پیروی می کنند. طی این مدت، آنها به صورت مداوم، تحت نظارت دوربین هایی هستند، تا درصورت وقوع هر گونه رخدادی، به سرعت درمان شوند.

اما همانطور که شاید در این برنامه ها نیز شنیده باشید، این کاهش وزن با تمرینات و سبک زندگی افراطی، برای مدت زمان طولانی پایدار نخواهد بود. بسیاری از افراد شرکت کننده در این برنامه ها، بعد از برگشتن به زندگی عادی شان، دوباره وزنشان افزایش می یابد.

سرعت کاهش وزن

رژیم های کاهش وزنی که تاثیر دارند

البته که هر چه در تلویزیون می بینید، اشتباه نیست. بسیاری از برنامه های کاهش وزن تبلغیاتی، برنامه های رژیم غذایی جدیدی را تدارک دیده اند که باعث کاهش سریع وزن در مراحل اولیه می شود. برخی از رژیم های غذایی مانند رژیم اتکینز و رژیم غذایی سواحل جنوبی که کاهش سریع وزن را در مراحل اولیه برنامه های تغذیه ای برنامه ریزی کرده اند، در این برنامه های تلویزیونی وجود دارند. بعضی از افرادی که از برنامه ها پیروی کرده اند، کاهش وزن ۶ کیلویی را گزارش کرده اند.

خب، پس رژیم های کاهش وزن سریع، تاثیر دارد؟ در بسیاری از اوقات، بله، تاثیر دارند. اما کاهش وزن سریع اگر با یک برنامه طولانی مدت کاهش وزن همراه شود، قطعا نتیجه بهتری خواهد داشت. بنابراین می بایست بعد از کاهش وزن سریع تان، سعی کنید که به کاهش وزن ۱ کیلویی در هفته برسید.

یک نوع برنامه دیگر کاهش وزن، رژیم خیلی کم کالری یا VLCD می باشد که باید تحت نظر پزشک انجام شود. پزشکان گاهی اوقات، به دلایلی پزشکی و یا عمل جراحی، از بیمار می خواهند که از رژیم کم کالری مایع ۸۰۰ کالری در روز پیروی کند. اما این برنامه کاهش وزن، برای همه افراد مناسب نبوده و فقط باید در شرایط خاص و زیر نظر پزشک انجام شود.

در نهایت، کسانی که جراحی به منظور کاهش وزن داشته اند، مانند جراحی بای پس معده و یا حلقه معده، اغلب کاهش وزن بیشتر از نیم کیلویی تا ۱ کیلویی در هفته را تجربه می کنند، اما در نهایت، سرعت کاهش وزن آنها، کاهش می یابد.

اشتیاق برای کاهش وزن سریع

خب اکنون باید این سوال را مطرح کنیم که کدام یک از برنامه های رژیم کاهش وزن تاثیری ندارند؟ جواب این است که برنامه هایی که نتایج عالی را به فرد تضمین میکنند. بعضی از برنامه ها، همانطور که در بالا نیز گفتیم، تحت شرایط سخت و افراطی، ادعا می کنند که باعث کاهش وزن ۸ کیلویی در هفته و یا ۴ کیلویی در ۳ روز می شوند.

وقتی که از دوستانتان در مورد کاهش وزن سریعشان می پرسید، بیشتر آنها رژیم هایی را پیشنهاد می دهند که باعث از دست دادن آب بدن می شود. همانطور که می دانید آب، تقریبا بیشتر از ۵۵ درصد وزن بدن هر شخص را تشکیل می دهد و کاهش آن می تواند، تاثیر بسیار بزرگی بر روی وزنتان بگذارد. اما ! کاهش وزنی که در نتیجه از دست رفتن آب بدن باشد، بسیار خطرناک است. علاوه بر خطرناک بودن این روش، چربی بدن به اندازه کمتری در این رژیم ها تحت تاثیر قرار میگیرد. همچنین این رژیم ها، باعث از دست رفتن حجم ماهیچه هایتان نیز می شوند، در حالیکه شما برای وزن سالم و سبک زندگی سالم به آنها نیاز دارید.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

علاوه بر این، کاهش وزن و برگشت وزن های سریع می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماریی هایی نظیر سنگ کیسه صفرا شود. در کل، کاهش وزن های سریعی که تحت تاثیر برنامه های افراطی ورزشی و رژیم های نامتعارف اتفاق می افتد، معمولا بعد از مدتی، دوباره با افزایش وزن همراه است.

چطور در یک بازه سالم، وزنمان را کاهش دهیم؟

کارشناسان تغذیه، کاهش وزن نیم تا ۱ کیلویی را در هفته توصیه می کنند. چرا ؟ چون علاوه بر اینکه این میزان کاهش وزن باعث در خطر انداختن سلامتی فرد نمی شود، بلکه هدفی واقعی تر و همچنین قابل اجرا برای بیشتر افراد می باشد.

تغییراتی که در نتیجه کاهش وزن سریع اتفاق می افتد، معمولا پایدار نبوده و سالم نیز نیستند. خب پس سرعت کاهش وزنتان چقدر باید باشد؟ تا جایی که بدنتان از یک رژیم غذایی سالم و یک برنامه ورزشی پیروی کند. اگر قصد کاهش وزن با قرص ها و محصولات تبلیغ شده در تلویزیون را دارید، پیشنهاد ما این است که حتما با یک متخصص تغذیه در این زمینه مشورت کنید. پزشک شما بهترین منبع شما برای دانستن این است که چه چیزی برای سلامتی تان خوب است. اما سعی کنید به جای استفاده از روش های میانبر، از سبک زندگی سالم همراه با تغذیه سالم و برنامه ورزشی منظم پیروی کرده و از عادت های ناسالم خوردن تان نیز دور شوید، تا با کاهش چربی تان، به وزن ایداه آل تان برسید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا