به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
مبتدیانمسابقه

بهترین زمان فینیش مسابقه ۵ کیلومتر

مسابقه ۵ کیلومتر برای دونده ها می تواند بسیار از نظر ذهنی مهم باشد. اغلب دونده ها می گویند که بهترین زمان فینیش مسابقه ۵ کیلومتر چند دقیقه می باشد؟! شاید یک زمانی که برای یک شخص عالی است، برای شخص دیگری، نا امید کننده باشد. شما می توانید زمان دونده هایی که مسابقه را به پایان رسانده اند در بعضی وب سایت ها ببینید. بعضی از افراد زودتر از بقیه می رسند و بعضی از افراد آخرتر از همه به خط پایان می رسند.

زمان رسیدن به خط انتهای مسابقه ۵ کیلومتر می تواند شامل زمان های مختلفی شود، چون دونده های باتجربه، سریع و مبتدی در مسابقات شرکت می کنند. مردان برنده مسابقه معمولا مسابقه را بین ۱۳ تا ۱۵ دقیقه به اتمام می رسانند و زنان برنده نیز بین ۱۶ تا ۱۹ دقیقه، مسابقه ۵ کیلومتر را به پایان می رسانند.

همچنین افرادی که در مسابقه نمی دوند و فقط پیاده روی(والکرها: کسانی که پیاده روی می کنند) می کنند را نیز نباید از یاد ببریم، معمولا آنها زیر ۱ ساعت مسابقه را به پایان می رسانند. اما بیشتر افراد، از به پایان رساندن مسابقه ۵ کیلومتر در ۲۰ تا ۲۵ دقیقه راضی هستند، که به معنی دویدن با سرعت ۶:۲۶ مایل تا ۸:۲۱ مایلی بر ساعت می باشد.

زمان فینیش مسابقه ۵ کیلومتر

مکان های اول مسابقه مردان: ۱۳ تا ۱۵ دقیقه

مکان های اول مسابقه زنان: ۱۶ تا ۱۹ دقیقه

زمان متوسط سایر دونده ها: ۲۰ تا ۲۵ دقیقه

والکرها: ۴۵ تا ۶۰ دقیقه

زمان مسابقه ۵ کیلومترتان را باید چطور مقایسه کنید؟

همه موارد برای مقایسه زمان مسابقه ۵ کیلومتر مهم است، عواملی مانند جنسیت، سن، تمرینات، تغذیه و باقی موارد. عموما مردان سریعتر از زنان و جوان ها نیز سریعتر از افراد کهنسال تر، می دوند و به خط پایان مسابقه می رسند. تجربه شرکت در مسابقه نیز، قطعا می تواند تفاوت بزرگی را منجر شود. برای مثال دونده های با تجربه، ممکن است از دونده های مبتدی سبقت بگیرند.

بهترین روش مقایسه زمان دویدن تان این است که شما باید تمامی عوامل را در نظر بگیرید. برای مثال دو شخصی که جنسیت یکسانی دارند و هم سن بوده و تمرینات مشابه هم داشته و حتی تغذیه مشابه هم نیز دارند، مقایسه زمان مسابقه آنها می تواند نتیجه واقع بینانه تری بدهد. اگر دو شخصی که با هم مقیسه می شوند، در فاکتورهای اساسی مانند مبتدی بودن یا با تجربه بودن و یا هم سن نبودن و باقی موارد با هم شباهت نداشته باشند، مقایسه درستی و واقع بینانه ای نخواهد بود.

با خودتان رقابت کنید

اگر دونده مبتدی هستید، نباید در اولین مسابقه ۵ کیلومتر تان، به زمان فینیش تان بیش از حد توجه کنید، و روی آن وسواس باشید. به جای تمرکز روی زمان مسابقه، بر روی این تمرکز کنید که در طول مسابقه چه احساسی داشته اید، خصوصا بر روی حس و حالتان و هیجان باور نکردنی تان هنگام عبور از خط پایان، تمرکز کنید.

وقتی که به مرور زمان تجربه تان بیشتر شد، کاملا روی عملکردتان تمرکز کنید، اما سعی کنید که خودتان را با دیگر دونده ها مقایسه نکنید. بهترین چیزی درباره دویدن این است که شما می توانید با خودتان رقابت کنید. نکته مهم این است که سعی کنید رکورد شخصی تان را ارتقا بخشید. این یک روش مفید برای رقابت با خودتان است تا پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و نگران نباشید که شرکت کنندگان دیگر در مسابقه چکار می کنند.

تمرینات ۵ کیلومتر

تمرینات ۵ کیلومتر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین زمان ممکن را به ثبت برسانید. اگر در آینده ای نزدیک قصد شرکت در مسابقه ۵ کیلومتر را دارید، می توانید از برنامه های زیر برای آماده شدن برای مسابقه استفاده کنید.

تمرینات مبتدیان برای مسابقه ۵ کیلومتر: این برنامه ۸ هفته ای مخصوص مبتدیان طراحی شده است، کسانی که حداقل می توانند ۱ مایل را بدوند و قصد دویدن ۵ کیلومتر و به پایان رساندن آن را دارند.

برنامه تمرینی پیاده روی / دویدن ۵ کیلومتر: این برنامه ۸ هفته ای مخصوص کسانی طراحی شده است، که حداقل می توانند ۵ دقیقه را بدون توقف بدوند و قصد دویدن ۵ کیلومتر و به پایان رساندن آن را دارند.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

با سازگار شدن بدنتان از نظر روحی و جسمی با مسابقه و تمرینات، به مرور زمان پیشرفت خواهید کرد. با شرکت در مسابقات بیشتر، تجربه تان بیشتر شده و قطعا زمان تان نیز بهبود پیدا خواهد کرد. بنابراین نکته مهم برای رسیدن به زمان دلخواه تان در مسابقه ۵ کیلومتر این است، که تمرینات منظم، تغذیه خوب و سالم داشته باشید و صبور باشید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا