به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

۷ نکته روانی برای کیلومتر آخر مسابقه

خواه یک مسابقه ۵https://runningislove.com/product/%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%d8%b5%d9%81%d8%b1-%d8%aa%d8%a7-100-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%af%d9%88%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%af%d9%88%db%8c%d8%af%d9%86/ را بدوید و یا ماراتن، کیلومترهای انتهایی مسابقه می‌تواند از نظر جسمانی و ذهنی خسته‌کننده باشد. گاهی اوقات همین تفاوت‌های ذهنی-روانی است که شما را نسبت به دیگر دونده‌ها جلو می‌اندازد و یا مانع از پایان خوبی برایتان خواهد شد.

در ادامه ۷ نکته روانی برای کیلومتر آخر مسابقه  آورده شده است تا به دونده‌ها کمک کند تا در کیلومترهای آخر مسابقه، بتوانند از لحاظ ذهنی و روانی خودشان را مدیریت کرده و مسابقه را با قدرت به اتمام برسانند.

فکرهای منفی را دور بیاندازید

اگر به فکر‌های منفی برای مثال ” من خسته هستم” یا ” من نمیتوانم مسابقه را تمام کنم” اجازه دهید تا بر شما مسلط شوند، واقعا شما اسیر آنها خواهید شد. صدای درون شما، می‌تواند بر بدنتان مسلط شود. سعی کنید افکار مثبت را با افکار مخرب و منفی جایگزین کنید، افکاری مانند ” من می‌توانم مسابقه را تمام کنم”، ” من احساس می‌کنم خیلی سرحال هستم”، در نهایت جسم و ذهن شما این افکار را خواهند پذیرفت. کلمات مثبتی مانند ” قوی”، ” اعتقاد”، “آسان” است را تکرار کنید، تا کلمات و افکار مخرب از ذهنتان بیرون بروند.

ماهیگیری !

یک دونده را در نظر بگیرید و روی آن تمرکز کنید تا به اوبرسید. اگر آن دونده لباس روشنی پوشیده باشد چه بهتر. وقتی که به آن دونده رسیدید و او را پشت سر گذاشتید، دنبال دونده(طعمه ) دیگر بگردید تا به او برسید.

این فقط یک بازی ذهنی است که می‌توانید طی مسابقه و یا دویدن انجام دهید.

اهداف کوچک را تعیین کنید

نقاطی را در نظر بگیرید، مانند تابلو، مغازه یا هر چیزی و بر روی رسیدن به آن تمرکز کنید. وقتی که به آن هدف رسیدید، یک هدف دیگر را انتخاب کنید. اگر بر روی رسیدن به اهداف‌تان تمرکز کنید، خواهید دید، به سرعت بیشتر مسافت را پیموده‌اید. همچنین استرس کمتری خواهید داشت، چون به زمان حال توجه می‌کنید، نه اینکه در کیلومترهای آینده چه احساسی خواهید داشت.

بخندید

قطعا وقتی که شاد هستید، احساس انرژی بیشتری خواهید کرد. حتی اگر خنده‌تان نمی‌آید، خنده مصنوعی روی صورت‌تان بیاورید. تماشاگران وقتی دونده‌های شاد را می‌بینند، آنها را بیشتر تشویق می‌کنند، که همین امر می‌تواند انرژی شما را برای مسابقه بیشتر و بیشتر کند. با خندیدن، عکاس‌ها نیز از شما عکس‌های زیباتری خواهند گرفت.

فرم دویدن خود را بررسی کنید

تمرین اینکه در لحظه حال باشید، می‌تواند به شما کمک کند تا ذهنتان را متمرکز کرده و از ناراحتی و تنش‌های جسمانی بکاهید. باید روی فرم و نحوه دویدن‌تان تمرکز کنید. با کل بدنتان شروع کنید. مطمئن شوید که سرتان مستقیم و رو به بالا و نه رو به پایین است. شانه‌هایتان با بازوهایتان باید در حالت ریلکس و آرامی باشند. فشاری روی مچ دست، بازو و دستانتان نباشد. نحوه درست دویدن همچنین می‌تواند باعث بهتر دویدن و دویدن مسافت بیشتری نیز شود. بنابراین نحوه درست دویدن را تمرین کنید.

بر روی تنفس‌تان تمرکز کنید.

همچنین می‌توانید با تمرکز روی تنفس‌تان، توجه‌تان را به زمان حال معطوف کنید. اطمینان حاصل کنید که تنفس های عمیق شکمی دارید. با بینی و دهانتان هوا را به داخل برده و با دهانتان هوا را بیرون بدهید.

در مورد مسافتی که طی کرده‌اید، فکر کنید

به این فکر نکنید که چه مقدار از مسیر باقی مانده است. در مورد کیلومترهایی فکر کنید که پشت سر گذاشته اید. به این فکر کنید که چه مقدار از مسیر، الان پشت سر شماست، پس خواهید توانست که کیلومترهای انتهایی مسابقه را نیز تمام کنید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

بنر پکیج صفر تا صد دونده

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا