به کانال تلگرامی ما ملحق شوید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
کفش

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۱.تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

 بیشتر دونده های تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی را متوجه نمی شوند، اما واقعیت این است که مشخصات کفش دویدن با کفش پیاده روی متفاوت می باشد. دونده ها نباید با کفش پیاده روی بدوند، چون اکثر کفش های پیاده روی خیلی سفت هستند و انعطاف پذیری کمی نیز دارند، اما دونده ها به کفش هایی با انعطاف پذیری بالا نیاز دارند. به دلایلی زیادی، بیشتر کفش های پیاده روی برای فعالیت هایی مانند دویدن و یا انواع خاص پیاده روی(پیاده روی سریع، پیاده روی در مسیر های جنگلی و …) مناسب نیستند.

بنابراین اگر جزو افرادی هستید که انواع پیاده روی ها را انجام می دهید، باید یک کفش مخصوص دویدن پیدا کنید که نیازهایتان را رفع کند.

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۲.ضربه گیری

دونده ها به ضربه گیری بیشتری احتیاج دارند: دونده ها در هر قدمی که بر روی زمین می گذارند، ۳ بار با وزن بدنشان روی زمین تاثیر می گذارند، در حالیکه این مقدار برای کسانی که پیاده روی می کنند، ۱.۵ بار می باشد.  به همین دلیل دونده ها به ضربه گیری بیشتری در پاشنه و قسمت میانی کفش به نسبت افرادی که پیاده روی می کنند، احتیاج دارند که به همین دلیل بعضی از کفش های دویدن از سیستم ضربه گیری هوا که باعث افزایش ضربه گیری کفش ها می شود در کفش هایشان بهره می برند.

والکر ها(کسانی که پیاده روی می کنند) به ضربه گیری کمتری نیاز دارند: والکر ها به ضربه گیری بیشتری در قسمت میانی و پاشنه شان احتیاج ندارند. ضربه گیری بیشتر باعث افزایش وزن کفش شود، بنابراین هر چه کفش کم وزن تر باشد برای پیاده روی سریع و دویدن مناسب تر است. البته دونده ها باید به ضربه گیری کفشی که می خرند توجه کنند، چون در دویدن فشار زیادی به پا وارد می شود و باید به ضربه گیری کفش توجه خاصی کرد.

والکرها باید دنبال چه کفشی باشند: والکرها باید دنبال کفش سبکی باشند که هنوز هم به اندازه کافی قابلیت ضربه گیری داشته باشد، تا پا و پنجه شان بعد از پیاده روی طولانی احساس درد نکند. با این حال به احتمال زیاد کفش هایی با طراحی مینیمال و وزن خیلی سبک شاید برای پیاده روی های کوتاه مناسب باشند، اما برای استفاده منظم یا پیاده روی های طولانی به اندازه کافی قابلیت ضربه گیری را ندارند.

اگر قصد دارید که بیشتر از ۶ مایل را در هر بار پیاده روی کنید، شما باید دنبال کفش های دویدنی باشید که به اندازه کافی ضربه گیر هستند، اما آنهایی را باید انتخاب کنید که دیگر معیارهای مناسب کفش های پیاده روی را دارند. برای مثال کفش های گلیسیرینی بروکس کفش های کم وزنی هستند که برای کسانی که می خواهند مسافت های طولانی مانند نیمه ماراتن را پیاده روی کنند، مناسب هستند.

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۳.ارتفاع پاشنه

دونده ها با توجه به نحوه دویدن شان، نخست قسمت های مختلفی از پایشان را بر روی زمین می گذارند. دونده ها معمولا اول قسمت جلویی پای شان، وسط پای شان یا پاشنه شان را بر روی زمین می گذارند. اما والکرها، باید اول با پاشنه شان، پا را بر روی زمین بگذارند.

کفش های مخصوص دویدن با داشتن پاشنه، ثبات بیشتری را برای دونده ها فراهم می کنند. دونده هایی که وسط پای شان یا پاشنه شان را نخست بر روی زمین می گذارند، باید دنبال کفشی با ارتفاع پاشنه کم باشند، در حالیکه بقیه دونده ها باید دنبال کفشی با اندازه پاشنه بلند تر باشند.

والکرها احتیاجی به کفشی با ارتفاع پاشنه زیاد ندارند.

والکرها باید دنبال چه کفشی باشند: والکر ها باید دنبال کفشی با تفاوت کم پاشنه و نوک پنجه باشند. این تفاوت که heel drop نامیده می شود، معمولا با میلی متر مشخص می شود. باید دنبال کفش هایی با hee drop کمتر از ۸ میلی متر باشید، که با ۴ میلی متر یا کمتر شروع می شوند. بنابراین شما باید ارتفاع پاشنه را با ارتفاع در پنجه مقایسه کنید. بعضی از کفش ها پاشنه بلندی در ظاهر دارند، اما شما باید به داخل آن کفش نیز نگاه کنید تا مطمئن شوید که این تفاوت خیلی زیاد نیست.

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۴.فشردگی پاشنه

کفش های دویدن ممکن است که دارای پاشنه های فشرده باشند تا ثبات بیشتری را برای دونده هایی که اول وسط پا و پنجه شان را روی زمین می گذارند، فراهم بیاورد. کفشه های تریل رانینگ نیز اغلب با پاشنه فشرده می باشند.

والکرها باید دنبال چه کفشی باشند: والکرها نباید دنبال کفشی با پاشنه فشرده باشند. والکر ها اول پاشنه شان را بر روی زمین می گذارند، و پاشنه فشرده مانع از حرکت رو به جلوی صحیح پا در هنگام گام برداری می شود.

تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۵.انعطاف پذیری

هر دوی کفش های دویدن و پیاده روی به انعطاف پذیری نیاز دارند. مانند تصویر بالا پنجه تان را به طرف بالا بیاورید تا ببینید واکنش کفش شما چیست. بسیاری از کفش های دویدن در قوس و وسط کفش منعطف هستند. اما بعضی از آنها نیز در پنجه پا نیز منعطف می باشند. بنابراین اگر جزو دونده هایی هستید که با پنجه پا روی زمین فرود می آیید، باید دنبال کفشی با انعطاف پذیری در این ناحیه نیز باشید.

کفشی که انعطاف پذیر نباشد، قابل قبول نیست. متاسفانه، بیشتر فروشگاه های کفش فروشی، کفش پیاده روی که منعطف باشند را ندارند. این کفش ها مناسب پیاده روی نیستند. والکر هایی که انواع پیاده روی ها را امتحان می کنند می بایست کفشی با انعطاف پذیری در پنجه پا بپوشند در حالی که کسانی که پیاده روی عادی می کنند، می بایست کفشی بدون انعطاف پذیری در قسمت جلویی پایشان بپوشند.

کفش های با کنترل حرکتی و ثبات بیشتر، انعطاف پذیری کمتری خواهند داشت، چون در ساخت آنها از موادی استفاده شده است که از چرخش بیشتر پا هنگام گام برداری جلوگیری می کند. دونده ها و والکرها که به کنترل حرکتی بیشتری نیاز دارند باید از مقدار انعطاف پذیری در کفش هایشان صرف نظر کنند.

بنر پکیج صفر تا صد دونده
تفاوت بین کفش های دویدن و کفش های پیاده روی

۶.کجا می توانم کفش های خوب دویدن را برای پیاده روی پیدا کنم؟

شما اول باید با لیست کفش های انواع پیاده روی آشنا شده تا سپس برحسب نیازتان کفش دویدن برای پیاده روی را انتخاب کنید. سپس به بهترین مغازه کفش فروشی در شهرتان رفته و یک کفش مناسب را خریداری نمایید.

هر کفشی که برای شخصی خوب است، به این معنی نیست برای شما هم می تواند عالی باشد. پای شما شرایط مخصوص خودش را دارد و باید با توجه به پای خودتان، کفش مناسبی را انتخاب کنید. به هیچ وجه به برچسب روی کفش ها که نوشته شده است: مخصوص دونده ها یا والکر ها می باشد اکتفا نکرده و از یک کارشناس و یا موارد بالا برای انتخاب یک کفش مناسب دویدن و کفش پیاده روی استفاده کنید. یا بدترین انتخاب ممکن را داشته باشید، فقط به این دلیل که کفشی زیباست !!!.

حرف آخر

آنچه که اهمیت دارد در انتخاب کفش پیاده روی و کفش دویدن، این است که پای شما باید در کفش راحت باشد و با آن به راحتی بتوانید قدم بزنید و احساس درد نداشته باشید و از راه رفتن با آن حس خوبی داشته باشید.

به یاد داشته باشید در ورزش هایی مانند دویدن و یا پیاده روی، انتخاب کفش مناسب یکی از مهم ترین قسمت هایی شروع این ورزش ها می باشد. بنابراین به هیچ وجه از این مرحله ساده عبور نکنید، چون انتخاب یک کفش نامناسب می تواند باعث بروز مصدومیت شود، ولی انتخاب یک کفش مناسب، خیلی تاثیر مثبتی روی ورزش تان خواهد گذاشت.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

‫۴ دیدگاه ها

  1. خیلی خیلی به ندرت میشه در اینترنت مقاله یی به این مفیدی که کارا هم باشه پیدا کرد. بصورت علمی و در عین حال ساده مطالب بسیار مفیدی در مقاله نوشته شده. ممنون بابت این اطلاعات ارزشمند و کاربردی تان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا