به کانال تلگرامی ما ملحق شوید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

۵ فعالیت ذهنی که دونده های قوی انجام می دهند

احتمالا دونده‌هایی را دیده‌اید که قبل از مسابقه، هرگز عصبی نیستند و یا شکایتی ندارند یا در مورد دویدن، منفی حرف نمی‌زنند. شاید هم، شما هم یکی از این افراد باشید. اما، تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که اینگونه افراد، چگونه می‌توانند این کار را انجام دهند.  راز آنها چیست؟ دونده‌های قوی چه کارهای ذهنی انجام می‌دهند که به آنها کمک می‌کنند تا از استرس قبل از مسابقه و فشار بعد از آن بکاهند؟

در ادامه برخی از عادات این دونده‌ها را آورده‌ایم

۱.آنها از مسابقه‌های بدشان یاد می‌گیرند و سپس به حرکت ادامه می‌دهند.

هرکسی مسابقه‌ای دارد که در آن احساس می‌کند که بهترین کارها را انجام نمی‌دهد، اما دونده‌های قوی از لحاظ ذهنی، بر روی این قضیه متمرکز نمی‌شوند. آنها به چیزهایی که می‌توانند تغیر دهند، فکر می‌کنند و اینکه برای دفعه بعد چه چیزی را می‌توانند تغییر دهند. بعضی از دونده‌ها متوجه می‌شوند که نوشتن در مورد مسابقه‌شان در یک وبلاگ و یا یک مجله آموزشی و صحبت با دیگران و عاشقان رشته دویدن، میتواند به آنها حس بهتری بدهد. اما بعد از آنالیز‌ مسابقه‌شان، آنها همچنان به حرکت‌شان ادامه داده و اجازه نمی‌دهند تا عملکرد ضعیف‌شان در مسابقه، مانع از تمرین و شرکت در مسابقات آینده شود. آنها با بررسی مسابقات‌شان به نقاط ضعف و قوت خود پی می‌برند و نقاط قوت‌ خود را تقویت و بر روی نقاط ضعف‌شان نیز کار می‌کنند تا برای مسابقه بعد، هرچه بهتر آماده شوند.

۲.آنها روی عملکرد خودشان تمرکز می‌کنند، نه روی دیگران.

دونده‌های با ذهنیت قوی، خیلی وقت‌شان را در مورد اینکه دیگر دونده‌ها چکار می‌کنند، تلف نمی‌کنند.‌آنها روی بهترین دونده‌ای که می‌توانند بشوند، تمرکز می‌کنند، و اینکه توانایی آموزش و ظرفیت‌شان برای تمرین و و شرایط فردی‌شان را بهبود بخشند.

آنها می‌دانند باید اهدافی واقع‌بینانه و با توجه به آمادگی جسمانی و ذهنی‌شان را تعیین کرده و در صورت رسیدن به این اهداف، این موفقیت را جشن بگیرند.

۳.از افراد منفی، خود را دور می‌کنند.

اینگونه افراد همیشه می‌گویند که شما نمی‌توانید بدوید و یا نمی‌توانید به اهداف شخصی‌تان که برای دویدن تعیین کرده بودید، برسید.

دونده‌های با ذهنیت قوی، مکالمه‌شان را با اینگونه افراد که با جملات منفی، شروع کرده‌اند، تغییر می‌دهند. آنها در مورد چیزهایی غیر دویدن حرف می‌زنند و یا در مورد جنبه‌های مثبت ورزش گفتگو می‌کنند. البته بهترین راه در برخورد با اینگونه افراد، ادامه ندادن بحث با آنها است، تا ذهن‌تان نیز خیلی درگیر حرف‌های آنها نشود. باید تا حد امکان از برخورد و یا بحث با اینگونه افراد پرهیز کنید.

۴.آنها در مورد چیزهایی که می‌توانند کنترل کنند، فکر می‌کنند.

فکرکردن در مورد چیزهای استرس‌زایی مانند اینکه هوای روز مسابقه چطور خواهد بود و یا روز مسابقه چه حسی خواهند داشت، می‌تواند به استرس قبل از مسابقه منجر شود.‌ دونده‌های با ذهنیت قوی، روی چیزهایی که می‌توانند کنترل کنند، تمرکز میکنند، مانند استراحت قبل از روز مسابقه بزرگ، خوردن مواد خوراکی مناسب،هیدارته‌بودن، و اینکه روز مسابقه چه چیزی نیاز دارند تا بپوشند. تمرکزکردن بر روی این موارد می‌تواند، آنها را از فکرکردن به عوامل استرس‌زا و چیزهایی که در کنترل آنها نیست، باز دارد.

۵.آنها در مورد اینکه برای آماده‌سازی چکار می‌توانند بکنند، فکر می‌کنند.

دونده‌های با ذهنیت قوی به دوره‌های تمرین خودشان شک و تردیدی نمی‌کنند. آنها به خودشان یادآوری می‌کنند که برای آماده‌شدن جهت شرکات در مسابقه، سخت کار کرده‌اند. آنها تمرینات خودشان را مرور می‌کنند و یا به تمریناتی فکر می‌کنند که در طی انجام آنها از لحاظ روانی و جسمی قوی بوده‌اند.

آنها با مربی‌ها و عاشقان دو حرف می‌زنند تا به آنها یادآوری کنند که برای چالش بعدی‌شان آماده هستند. گفتگو پیرامون مسابقه با سایر دونده‌ها، نیز می‌تواند حس خوب و قوی روانی را در دونده‌ها ایجاد کند.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

بنر پکیج صفر تا صد دونده

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا