به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
روانشناسی

چرا استرس برایمان خوب است | تفاوت استرس خوب و استرس بد

استرس به ۳ نوع تقسیم بندی می شود. استرس خوب – استرس بد یا استرس مزمن – استرس حاد. بیشتر افراد  این ۳ نوع استرس را تجربه کرده اند. شاید تعجب کنید، اما استرس و عوامل استرس زا علاوه بر اینکه میتواند برای سلامتی مان مضر و حتی مفید نیز باشد، میتواند بر روی عملکرد ورزشکارها نیز تاثیر مثبت و منفی بگذارد.

دونده ای را تصور کنید، که قبل از شرکت در مسابقه اش، قلبش شروع به ضربان سریع کند، عرق زیادی کند و تنگی نفس داشته باشد، این عوامل قطعا باعث می شود دونده نتواند انتظارات خودش را برآورده کند، چون استرس بد بر روی تاثیر گذاشته است. اما دونده ای را تصور کنید که قبل از شروع مسابقه، هیجان زده و خوشحال است از اینکه فرصتی برای رقابت و محک زدن خود را پیدا کرده است. این نوع استرس، استرس خوب می باشد که برای سلامتی همه ما ضروری است و حتی برای عملکردمان مفید است.

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که همه استرس ها از نوع “استرس بد” می باشند، اما شاید شنیده باشید که ۲ نوع استرس داریم( در واقع ۳ نوع !). استرس بد و استرس خوب. خیلی به ندرت می شنویم که مردم بگویند: ” من واقع احساس میکنم استرس دارم – این خیلی عالیه !”. اما واقعیت این است که اگر ما بعضی از انواع استرس ها را در زندگی مان که از نوع استرس خوب می باشند، نداشته باشیم، احساس سرگردانی و ناراضی بودن خواهیم داشت.

استرس خوب برای یک زندگی سالم، حیاتی است. با این حال، استرس خوب میتواند تبدیل به استرس بد شود، و یا برعکس، استرس بد به استرس خوب تبدیل شود. در ادامه به این سوال جواب خواهیم داد که چرا استرس برایمان خوب است و چه تفاوتی بین استرس خوب و استرس بد وجود دارد. این مطلب برای هر شخصی اهم از ورزشکار و غیر ورزشکار، بسیار میتواند مفید باشد. پس با ادامه مطلب همراه مان باشید.

چرا استرس برایمان خوب است

استرس خوب و استرس بد

استرس خوب که روانشناس ها به آن “eustress” گویند(eu پیشوند یونانی به معنی خوب می باشد)، نوعی از استرس می باشد که ما موقعی احساس خواهیم کرد که هیجان زده می شویم. نبض مان سریعتر می زند، هورمون هایمان تغییر می کنند، اما لزومی ندارد تا بترسیم. این استرس ها را معمولا در شرایط خاصی تجربه می کنیم. برای مثال، میخواهیم در جلسه ای مهم برای اولین بار سخنرانی کنیم، و یا قصد داریم تا در ماراتن دو شرکت کنیم. موقعیت های زیادی در زندگی وجود دارند که ما در آنها احساس استرس داریم، اما استرسی که از نوع استرس خوب است و برای زندگی مان ضروری است.

نوعی دیگر از استرس، استرس حاد است. معمولا این استرس از سورپرایز های سریعی ناشی می شود که نیاز به پاسخ دارد.استرس حاد باعث می شود تا بدن به خوبی به استرس واکنش نشان دهد، اما همیشه این عوامل نمیتوانند باعث خوشحالی و هیجان زده شدنتان شوند. استرس حاد، اگر راهی برای آرام شدن سریع آن پیدا کنید، نمیتواند برایتان بد باشد. وقتی که فردی که با این استرس مواجه شد، باید بدنش را به شرایط قبل از استرس برگرداند، تا وضعیت پیش آمده منجر به ناراحتی وی نشود.

اما نوع دیگری از استرس که معمولا با نگرانی همراه است، استرس مزمن که به استرس بد نیز مشهور است. این نوع استرس، هنگامی که ما بارها و بارها با عوامل استرس زا مواجه هستیم که منجربه واکنش های سنگین و ناامنی می شوند، رخ می دهد. یک شغل استرس زا و یا زندگی خانوادگی استرس زا، می تواند باعث استرس مزمن شود. اینجاست که استرس، به بحثی جدی تبدیل می شود. چون بدن ما برای استرس مزمن طراحی نشده است، اثرات منفی سلامتی میتواند برای مان اتفاق بیافتد. این اثرات سلامتی میتواند شامل بیماری های جسمانی و حتی روانی نیز شود.

منابع استرس خوب

همانطور که در بالا گفتیم، استری خوب برای زندگی مان ضروری است. چون استرس خوب برای مان مفید است و به شاد بودن و هیجان زده شدنمان کمک زیادی می کند، باید فعالیت هایی را انتخاب کنیم که باعث شود این احساس در ما ایجاد شود. همچنین خیلی مهم است که از انجام فعالیت هایی که باعث می شوند استرس بد یا استرس مزمن داشته باشید، دوری کنید. بهترین روش برای اینکه بفهمیم که آن فعالیت در ما منجر به احساس استرس خوب یا بد می شود، توجه به احساسی هست که در حین انجام آن کار داریم. آیا در حین انجام آن کار، احساس هیجان زدگی می کنید؟ آیا این همان فعالیتی است که میخواهید انجام دهید و یا مجبور هستید که انجام دهید؟ معمولا افراد در حین انجام کارهایی که میخواهند انجام دهند، احساس خوب و استرس خوبی دارند. اما وقتی در موقعیت هایی قرار می گیرند که باید کاری را برخلاف میل شان انجام دهند، استرس بد یا مزمن سراسر وجود آنها را فرا میگیرد.

برای مثال یک فرد خجالتی را در نظر بگیرید که از حضور در جمع امتناع می ورزد. اگر این فرد را مجبور به شرکت در مهمانی های دسته جمعی کنید، احساس ناخوشایندی در درون وی ایجاد می شود که سراسر وجود وی را فرا میگیرد. این نوع احساس ناشی از استرس مزمن این فرد از جمع می باشد که برای سلامتی وی میتواند بسیار خطرناک باشد. در این مواقع معمولا، فرد ضربان قلبش بالا می رود، نفس تنگی می گیرد و شاید هم تعریق زیادی داشته باشد.

البته که باید چنین فردی بر روی خود کار کند و ترس از جمع را با روانکاوی و روش های دیگر درمان کند، اما به مرور زمان باید این کار انجام شود، تا بدن و ذهن وی خود را برای رهایی از این نوع استرس آماده کند. با ورزش، مدیتیشن و فعالیت هایی از این نظیر، و همچنین در مرحله اول مراجعه به روانشناس، قطعا این فرد میتواند بر این ترس خود فائق آید.

البته بعضی مواقع در بعضی شرایط ها هر کاری بکنیم، نمیتوانیم از دست این استرس بد خلاص شویم. تنها راه حل ترک آن موقعیت می باشد. برای مثال تصور کنید در محلی کار می کنید که رئیس تان بسیار فرد پرخاشگر و عصبانی بوده که به همه کارکنانش احساس ناامنی می دهد، قطعا کار با فردی این شکلی، استرس بد فرد را در صورت دیرکرد در بعضی کارها، بالا می برد و باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در کارمندانش می شود.

چطور استرس خوب به استرس بد تبدیل می شود

استرس خوب میتواند به استرس بد تبدیل شود، اگر به مقدار زیادی از آن را تجربه کنید. اگر تجربه عوامل استرس زای زیادی در زندگی تان داشته باشید، استرس خوبی که احساس می کنید به زودی به استرس مزمنی تبدیل می شود که میتواند عواقب بدی برای سلامتی تان به همراه داشته باشد. باید موقعیت هایی که باعث می شود بیش از حد استرس داشته باشید را شناسایی کنید. شاید نتوانید تمامی استرس ها را از بین ببرید، اما روش هایی برای پرهیز از استرس در زندگی مان وجود دارد که میتوانیم با استفاده از آنها، بهتر بتوانیم آنها را مدیریت کنیم. با این حال اگر بتوانید در شرایط استرس زا خودتان را مدیریت کرده و انعطاف پذیری بیشتری از خودتان نشان دهید، قطعا استرس مزمن نخواهید داشت.

چطور استرس بد به استرس خوب تبدیل می شود

همه انواع استرس بد به استرس خوب تبدیل نمی شوند، اما ممکن است با تغییرات تصورات تان درباره عوامل استرس زا، بتوانید زندگی تان را تغییر داده و احساس تان را نیز متعاقبا نسبت به آن عوامل استرس زا تغییر دهید که در نهایت استرس بد را خواهید توانست به استرس خوب و مفید برای سلامتی تان تبدیل کنید.

منابع استرس خوب

علاقه مندی ها، بهترین منابع استرس خوب هستند. برای مثال شاید شما فردی باشید که از دویدن در کوه و جنگل لذت می برید و همیشه قبل از شروع دو، احساس و استرس خوبی، سراسر وجود تان را فرا می گیرد. این استرس میتواند به شما در بهبود عملکردتان نیز کمک زیادی کند. معمولا زندگی بدون برنامه و شلوغ میتواند باعث ایجاد استرس بد در فرد شود. خصوصا اگر فردی باشد که از برخی بیماری های روانی نیز رنج ببرد.

بنابراین گام اول در این راه، شناخت خودتان و آشنایی با عواملی است که باعث می شود استرس خوب و یا بد داشته باشید. سپس تبدیل استرس بد در آن شرایط به استرس خوب.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

برخی علاقه مند ها هستند که برای رهایی از استرس عالی هستند. بعضی افراد با پیاده روی در کوه و دشت، برخی با دویدن، برخی افراد با نوشتن، برخی افراد دیگر با آشپزی، استرس شان را کنترل می کنند. معمولا انجام کارهایی که فرد به آن علاقه داشته و رغبت زیادی دارد، باعث از بین بردن استرس می شوند. بنابراین حتما، در روز زمانی را به فعالیت هایی که عاشق آنها هستید اختصاص دهید، این علاقه مندی ها میتواند شامل هر کاری باشد که میتواند باعث ایجاد حس خوب در شما شود. مانند آشپزی، نقاشی، رقص، ورزش، مطالعه و هر کار دیگری.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا