روانشناسی

نکات ذهنی برای دو نیمه ماراتن

فواید دویدن

دویدن نیمه ماراتن، قدرت ذهن شما را به اندازه قدرت جسمی‌تان تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر بخش نیمه ماراتن دارای اختلافات روانی متفاوت است. در ادامه به بیان برخی نکات ذهنی برای دو نیمه ماراتن خواهیم پرداخت که به شما کمک خواهد کرد یک دو موفق داشته باشید.

۸ کیلومتر اول

به آرامی شروع کنید. وقتی که نیمه ماراتن را شروع می‌کنید، احساس قدرت و اعتمادبنفس عجیبی خواهید داشت، اما باید به خودتان بگویید کمی آهسته‌تر شروع کن. کیلومترهای اولیه دویدن‌تان باید به آسانی باشد، و قبلا تمرینات مخصوص نیمه ماراتن را پشت سر گذاشته باشید. اینکه بتوانید نیمه اول نیمه ماراتن را آهسته‌تر از نیمه دوم آن بدوید، کلید اصلی شما برای لذت بردن از ماراتن و پایان آن خواهد بود. به آرامی شروع کنید. بدن شما طی کیلومترهای آینده از شما بابت این امر تشکر خواهد کرد.

با سرعت خودتان بدوید. در مورد سایر افرادی که از شما جلو میزنند، نگران نباشید. آیا داستان لاک پشت و خرگوش را به یاد دارید؟ شاید آنها خیلی سریع شروع کرده باشند، و شما در کیلومترهای آینده خواهید توانست از آنها جلو بزنید – اما باید با سرعت خودتان بدوید. دویدن خیلی سریع یکی از اشتباهات رایج اغلب دونده‌ها است.

خیلی احساساتی نباشید. سعی کنید ۸ کیلومتر اول را تا حد امکان آرام باشید. با دیدن افرادی که شما را تشویق می‌کنند، احساساتی نشوید و سرعت‌تان را افزایش ندهید. چون باید انرژی‌تان را برای بقیه نیمه ماراتن حفظ کنید.

کیلومترهای ۹ تا ۱۶ مسابقه

نیمه ماراتن را تقسیم کنید. مسابقه را به بخش‌های کوتاه تقسیم کنید. با اینکار احساس خواهید کرد که مسافت را می‌توانید بهتر مدیریت کنید.

مطالب مرتبط   5 فعالیت ذهنی که دونده های قوی انجام می دهند

قوی نگهداشتن ذهن‌تان. در این کیلومترها، تمام تفکرات ذهنی و روانی‌تان در طی مسابقه به ذهنتان وارد می‌شوند. اجازه ندهید تا آنها مانع ادامه مسابقه‌تان شوند. به یاد داشته باشید که شما تا اینجای مسابقه، کیلومترهای زیادی را پشت سر گذاشته‌اید و به خودتان ایمان داشته باشید. به این فکر کنید که چقدر سخت تمرین کرده‌اید و بعد از پایان مسابقه به خودتان جایزه خواهید داد. نکات مهمی که دونده‌های قوی از نظر روانی انجام می‌دهند را انجام دهید.

با خستگی مبارزه کنید. از روش‌هایی استفاده کنید تا ذه‌نتان را از خستگی منحرف کند. آهنگ بخوانید، بازی‌های ذهنی انجام دهید، مردم را بشمارید، با دیگر دونده‌ها حرف بزنید و یا هر کاری که ذهنتان را از خستگی منحرف می‌کند.

کیلومترهای ۱۷ تا ۲۱ مسابقه

فراتر از جسم‌تان فکر کنید. شاید در این قسمت که کیلومترهای انتهایی مسابقه است، به حدی خسته شده باشید که احساس خستگی شدیدی داشته باشید. به ذهنتان اجازه دهید تا فراتر از جسم‌تان برود و بر روی فضای بیرون تمرکز کند – مردمی که شما را تشویق می‌کنند، و به دیگر دوند‌ه‌ها و مناظر اطراف دقت کنید.

با خودتان حرف بزنید. در این مرحله باید از مانتراهای ذهنی خودتان که در طول تمرینات‌تان استفاده می‌کنید، بهره ببرید. به خاطر بیاورید که برای رسیدن به این مرحله چقدر زحمت کشیده‌اید و با عبور از خط پایان می‌خواهید به خودتان اثبات کنید که شگفت‌انگیز هستید. به یاد بیاورید که در طول تمرینات‌تان چقدر به سختی آنها را تمام کرده‌اید و دوباره می‌توانید این کار را انجام دهید.

مطالب مرتبط   تکنیک های تجسم و تصویرسازی برای بهبود عملکرد ورزشکاران

از یاد نبرید، شما که تا اینجای مسابقه ادامه داده‌اید، به راحتی می‌توانید از خط پایان مسابقه بگذرید، اما نباید خودتان را دست کم بگیرید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “نکات ذهنی برای دو نیمه ماراتن

 1. یوسف گفت:

  با سلام

  مقاله های بسیار خوبی دارید و بنده تعدادی را خواندم
  خواندن دیگر مقاله های شما را هم در برنامه مطالعاتی خودم دارم

  بسیار مفید بود

  سپاس از شما که تجربه و دانش خود را در اختیار عموم قرار دادید

  همواره پیروز و سلامت باشید

  ارادتمندم

  1. سلام یوسف عزیز. ممنون از شما به خاطر این همه مهر و محبت تون. ما رو در اینستاگرام هم همراهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *