به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
دو سرعت

دلیل قهرمانی سیاه پوست ها در دو سرعت

دلیل قهرمانی سیاه پوست ها در دو سرعت

اگر نگاهی به لیست ۹ مرد سریع تاریخ دوومیدانی جهان بیاندازیم، خواهیم دید که هیچ اثری از دونده‌های سفیدپوست در این لیست نیست. تقریباً کمتر رقابتی را می‌توان یافت که در آن سفیدپوست‌ها توانسته باشند در حضور سیاه پوست‌ها، قهرمان دو سرعت شده باشند. به راستی دلیل قهرمانی سیاه پوست ها در دو سرعت چیست؟

 

۲۸ دونده از ۳۸ دونده رکورددار دو ۱۰۰ متر مردان، سیاه پوست هستند و محققان درصدد این هستند که به این سؤال جواب دهند که چرا کسی در دو سرعت جلودار آنها نیست و نمی‌تواند با آنها مقابله کند؟ در ادامه مطلب به بررسی تئوری‌ها و نظریه‌هایی در این زمینه خواهیم پرداخت. با ادامه مطلب همراه‌مان باشید.

دلیل برتری دونده‌های سیاه پوست در دو سرعت

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه هاروارد آمریکا بر روی مدرسه‌ای از سیاه پوست‌ها در واشتنگتن دی سی و دانشگاه دوک در کارولینای شمالی نشان می‌دهد که دلیل قهرمانی سیاه پوست ها در دو سرعت چیست.

محققان می گویند که تفاوت‌های جسمی در طول اندام‌ها و ساختار بدنی آنها به این معنی که مرکزثقل سیاه پوست‌ها بالاتر از دونده‌های دیگر است، به آنها این برتری را می‌دهد.

از سال ۱۹۶۸ تمامی رکوردداران دو سرعت ۱۰۰ متر مردان، سیاه پوست بوده‌اند. و از سال ۱۹۱۲، هنگامی که اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دوومیدانی شروع به ثبت رکوردهای دونده‌های رقابت‌ها کرد، تنها ۱۰ دونده غیر سیاه پوست توانسته‌اند که عنوان برترین دونده دو سرعت را به دست بیاورند.

منشا دونده‌های سرعت به آفریقای غربی باز می گردد

ادوارد جونز محقق دانشگاه هاروارد که در زمینه چاقی، تغذیه و ترکیب بدنی مطالعه می‌کند، در این باره می‌گوید” شواهد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند تفاوت‌های مشخصی بین نوع بدن سیاه پوست‌ها و سفید پوست‌ها وجود دارد”. او همچنین ادامه می‌دهد که” اینکه این دونده‌ها جامائیکایی، کانادایی یا آمریکایی و آفریقایی باشند مهم نیست، بلکه آنچه که اهمیت دارد این است که منشا بیشتر آنها به آفریقای غربی باز می‌گردد.

چرا مرکز ثقل مهم است؟

ادوارد جونز در این زمینه می‌گوید؛ سیاه پوست‌ها اعضای بدن بلندتر با محیط بدنی کوچکتری دارند، که این به این معنی است که آنها مرکز‌ثقل‌شان در مقایسه با دونده‌های سفیدپوست با قد برابر، بالاتر است”. همچنین این محققان، دلیل دیگر این برتری بدنی را، بلندی نیم‌تنه بالایی بدن دونده‌های آسیایی و سفیدپوست به نسبت دونده‌های سیاه می‌دانند که به سیاه‌ پوستها کمک می‌کند تا مرکز‌ثقل بالاتری داشته باشند.

این تفاوت‌ها می‌تواند کوچک باشند و حتی وقتی به کسی نگاه می‌کنیم، متوجه آن نشویم. معمولاً چیزی که در دونده‌ها توجه ما را به خود جلب می‌کند، طول پاهای آنهاست.

اما وقتی حرف از دو سرعت به میان می‌آید، این تفاوت‌های کوچک می‌تواند نقش مهمی در مسابقات دو سرعت برای دویدن زیر ۱۰ ثانیه ایفا کند.

محققان می گویند که طول مرکز‌ثقل یک شخص بر روی حرکات سریع پاهای وی بر روی زمین تأثیر می‌گذارد. هر قدمی که یک دونده بر می‌دارد، مانند یک سقوط و افتادن به زمین است به جز اینکه ورزشکار با پاهایش مانع افتادنش می‌شوند. بنابراین پاهای یک شخص با مرکز ثقل بالا در مقایسه با یک شخص با مرکز ثقل پایین‌تر، سریع‌تر به زمین برخورد می‌کند. سریعتر بودن برخورد پاها به زمین یعنی گام‌های سریعتر و در نتیجه سرعت بیشتر به نسبت دیگر دونده‌ها.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

سینه و پاها

در این مطالعه، دانشمندان داده‌هایی موجود را از نظامیان ۱۷ کشور جمع‌آوری کردند. از لباس‌های مخصوصی برای اندازه‌گیری‌ها و ثبت داده‌های نظامیان استفاده شد. برای طول تقریبی نیم‌تنه بالایی بدن، دانشمندان میانگین طول نیم‌تنه‌بالای بدن افراد نظامی مرد را در حالت نشسته تا بالای سر مقایسه کردند.

نتایج نشان داد که متوسط طول نیم‌تنه‌بالایی سیاه پوست‌هایی که نشسته بودند ۳ سانتی متر کوتاه‌تر از سفیدپوستانی بود که قد یکسانی با آن‌ها داشتند. این به این معنی است که در بین سیاه پوست‌ها و سفیدپوست‌های با قد یکسان، پاهای سیاه پوست‌ها بلندتر بوده و نیم‌تنه بالایی سفید پوست‌ها نیز بلندتر از سیاه پوست‌ها بود.

این تفاوت جسمانی می‌تواند به عنوان یک مزیت برای ورزشکاران سیاه پوست باشد، حتی اگر با یک دونده نژاد دیگر که قدبلند بوده و مرکز ثقل بالاتری دارد، رقابت کند. بژان محقق این تحقیقات می‌گوید که” پاها کار دویدن را انجام می‌دهند و نیم‌تنه‌بالایی بدن فقط وزن اضافی برای پاها است که باید آن را حمل کنند، بنابراین دونده‌هایی می‌توانند در مسابقه موفق شوند که نیم‌تنه‌بالایی کوتاه‌تر و پاهای بلندتری دارند.

از طرفی دیگر، سفیدپوست‌ها به دلیل داشتن نیم تنه بالایی بلندتر نسبت به سیاه پوست‌ها، در شنا می‌توانند موفق باشند. چون داشتن نیم تنه بالایی بلند در شنا برای سرعت یک مزیت محسوب می‌شود.

نتیجه‌گیری

در آخر این بحث به میان می‌آید که آیا واقعا رقابت سیاه‌ پوست ها با سفیدپوست ها در رشته‌های ورزشی مانند دو عادلانه است یا خیر. در جواب این سوال باید گفت که بله عادلانه است. چون ما نمی‌توانیم برای هر رشته ورزشی دسته‌بندی‌های متفاوت داشته باشیم و این کار هیجان رقابت‌ها را از بین می‌برد.

برای مثال تصور کنید که دونده‌های سیاه با هم رقابت کنند و تکواندوکارهای با پاهای بلند نیز با هم رقابت کنند. از طرفی کشتی‌گیرهایی که مرکز‌ثقل پایین‌تری دارند نیز با هم رقابت کنند. این دسته‌بندی‌ها را می توان در همه رشته‌های ورزشی انجام داد. اما دسته‌بندی‌کردن رقابت‌های ورزشی هیجان رقابت‌ها را می‌گیرد.

همانطور که برای یک والیبالیست قد‌بلند اهمیت دارد، برای یک کشتی‌گیر، قد بلند می‌تواند یک عامل منفی برای عملکردش باشد. بنابراین ورزشکارها باید متناسب با نوع بدن‌شان، رشته ورزشی‌شان را انتخاب کنند تا در آن به بالاترین و بهترین عملکردشان دست یابند.

 

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

‫۳ دیدگاه ها

  1. عالی بود، همیشه برام سوال بود فکر میکردم عضلات قویتری دارن پس به طول پاها و مرکز ثقل مربوطه?

  2. سلام
    بسیار بسیار ممنون مطالب خیلی کاربردی و عالی
    فقط خواهش میکنم حجم ویدئو بدای دانلود رو کم کنید یا امکان دانلود با چند حجم مختلف رو ارائه کنید لطفا

  3. من همیشه فکر میکردم چون سوراخ دماغ سیاه پوستا بزرگتره پس اکسیژن بیشتری وارد ریه هاشون میشه و علت برنده شدنشون هم همینه😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا