به کانال تلگرامی ما ملحق شوید تا با انواع مدل محتوای به‌روز آشنا شده و با ما در ارتباط باشید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
متفرقه

بهترین زمان برای ورزش

ورزش یک قسمت مهم از یک سبک زندگی سالم و فعال است. در حالیکه بعضی از دونده ها، ترجیح میدهند که در صبح بدوند، بعضی افراد دیگر، عصر دیر وقت را ترجیح میدهند. اما سوال مهم برای بیشتر ورزشکاران مبتدی این است که بهترین زمان برای ورزش چه زمانی است؟ بعضی از افراد نیز قبل از تاریک شدن، و یا رفتن به رختخواب، ورزش میکنند. آیا ورزش در زمان خاصی، فواید و مزایای ویژه ای دارد؟

این موضوعی است که بیشتر اوقات، بین کارشناسان ورزشی، ورزشکارها و دیگر محققین در حال بحث میباشد.
درحالیکه بعضی شواهد و مدارک نشان میدهند که، بعدازظهر ، زمان خوبی برای فعالیت ورزشی میباشد، اما ورزش در دیگر زمان ها نیز، مزایای خود را دارد. مهم نیست واقعا، اما یقینا بهترین زمان وزرش، وقتی میباشد که برای شما بهترین باشد!.

بهترین زمان برای ورزش

بیشتر اوقات، کارشناسان میگویند که اول شب و عصر بهترین زمان برای ورزش میباشد.بر طبق تحقیقات انجام گرفته، شما در صورت اینکه دمای بدنتان بالاتر باشد، نتایج بهتر و بهینه تری بدست می آورید. برای بیشتر افراد، این زمان بین ساعت ۴ عصر تا ۵ میباشد، اگر چه مطالعات این زمان را تا ۷ نیز گسترده میکند.
این ساعات، قدرت و استحکام بدن، در اوج خود قرار دارد. تمرین کنندگان تمایل دارند که در آزمونهای عملکرد فیزیکی، اندازه گیری ظرفیت هوازی و زمان واکنش را نیز بهتر کنند. همچین زمان مناسبی برای پیشگیری از آسیب دیدگی و مصدومیت است.در بعدازظهر ممکن است که هوشیاری و تمرکز بیشتری داشته باشید و ماهیچه هایتان نیز بر اثر فعالیت های روزانه، گرم میشوند.
در صبح، فقط بعد از اینکه بیدار شدید، دمای بدن شما ، در کمترین حد خود در طول روز میباشد.
این نشان میدهد که صبح، زمان مناسبی برای ورزش نیست. با اینحال، به بیان بعضی مزایای ورزش در صبح خواهیم پرداخت.

انگیزه صبح

دویدن در صبح، شاید به شما کمک کند که با انگیزه بمانید.تحقیقات نشان می دهد که تمرین کنندگان در صبح، بیشتر با رژیم های تمرینی خود در مقایسه با افرادی که بعدازظهر یا عصر مشغول به کار هستند، سازگار هستند.
این شاید به این دلیل باشد که شما برای هدفی مانند دویدن و یا ورزش در باشگاه، زود از خواب بلند میشوید.تمام انواع مانع ممکن است در طول روز ایجاد شوند تا شما را از ورزش در بعدازظهر منع کند.شما شاید تا دیر وقت سرکار هستید، و یا بچه هایتان را به کلاس میفرستید، و یا خرید دارید و دلایل دیگر.اما در صبح، که زود هم از خواب بیدار شده اید، هیچکدام از این موانع را پیش رو ندارید.
بعلاوه، صبح زود، بهترین زمان برای ورزش و دویدن در روزهای گرم تابستانی میباشد، چون هوا خنک است.

عادت های شخصی

با توجه به روانشناسی ورزش: “تمرین و تئوری یکپارچه سازی”، کاربردی ترین رویکرد این است که ریتم زندگی تان را با توجه به سبک زندگی تان سازگار کنید.
بعضی افراد بطور طبیعی افراد صبحگاهی(صبح زود از خواب بیدار میشوند) هستند، و دویدن به آنها کمک میکند تا برای روزشان آماده شوند.بعضی افراد نیز دوست دارند تا در بعدازظهر بدوند و یا ورزش کنند، چون ورزش به آنها کمک میکند تا از فشار روزانه کار رها شوند و ورزش در عصر به آنها حس بهتری برای اتمام یک روز پرتنش را بدهد.
پس، برنامه شما است که باید با توجه به آن تعیین کنید در صبح یا شب بدوید.اگر امکانش را داشته باشید میتوانید در فضای خانه و یا محل کارتان، زمانی را به ورزش و فعالیت های سبک اختصاص دهید.
افراد جغد شبی(کسیکه تا دیر وقت بیدار است) باید این واقعیت را بدانند که، مطالعات نشان داده است که ورزش قبل از رفتن به رختخواب، ممکن است بر کیفیت خواب تان اثر چندانی نداشته باشد.ممکن است که در طی ساعات اولیه خواب تان، ضربان قلب تان بالاتر برود، اما مطالعات نشان داده است که تفاوتی بین خواب در روزی که ورزش میکنید و ورزش نمیکنید، وجود ندارد.
بعضی تحقیقات نیز نشان داده است که، ورزش صبحگاهی برای خواب بهتر میباشد. البته شما همیشه باید به اندازه کافی بخوابید تا بدنتان ریکاوری شود.

زمان رویداد

اگر برای رویداد خاصی و یا ورزش مخصوصی، تمرین میکنید، شما باید بهترین زمان برای ورزش را با فعالیت تان هماهنگ کنید. برای مثال، اگر برای ماراتن میخواهید آماده شوید، دویدن در صبح میتواند شما را آماده کند، چون بیشتر ماراتن ها در صبح شروع میشوند.در طرف مقابل بیشتر بازی های گروهی مانند فوتبال، بسکتبال و … در عصر برگذار میشوند، پس باید بیشتر در عصر تمرین کنید.
مهم نیست که برای چه ورزشی آماده میشوید، تمرین در آن زمان ها میتواند باعث افزایش کارایی بدنتان در روز مسابقه شود.

خودتان را با تغییر تطبیق دهید

بسیاری از زمان های توصیه شده برای ورزش، با ریتم روزانه شما مرتبط است.این یک چرخه روزانه است که بسیاری از توابع فیزیولوژیکی، از جمله هشدارها، فشار خون، دمای بدن و سوخت و ساز بدن را تنظیم میکند.
هرکسی یک ریتم ۲۴ ساعته دارد و ممکن است آن را تنظیم کند یا به بدنشان بیاموزند که در زمان خاصی بهتر عمل کند. وقتیکه میخواهید، زود از خواب بلند شوید، هفته اول و دوم برایتان سخت خواهد بود، اما بعد از مدتی خواهید دید، که حتی قبل از به صدا در آمدن ساعت تان، شما از خواب بیدار شده اید.
این روش را میتوان برای ورزش تان نیز بکار برد. وقتیکه زمان مشخصی را که متناسب با کارتان و بقیه موارد باشد تعیین کرده اید، بدنتان به مرور زمان و تکرار ورزش در زمان خاصی، خودش را با این اتفاق تطبیق میدهد.
حرف آخر
مهم نیست که چه زمانی ورزش میکنید، مهم این است که یک برنامه منظم هفتگی ورزشی داشته باشید و در ساعت منظمی، ورزش تان را انجام دهید، تا بدنتان با این زمان مشخص سازگار شده و در این زمان بیشترین کارایی را داشته باشید و هم اینکه شما نیز از مزایای فوق العاده ورزش تان بهره مند شوید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

بنر پکیج صفر تا صد دونده

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا