بنر پکیج صفر تا صد دونده
متفرقه

اهمیت خواب | فواید خواب برای سلامتی

 اهمیت خواب انکار ناپذیر است. همه ما میدانیم که بعد از خواب کافی، احساس آرامش بیشتری داریم. خوابیدن به اندازه کافی فقط برای سلامتی ذهنتان مفید نیست،  بلکه فواید زیادی نیز برای سلامتی مان دارد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی اهمیت خواب نزد مردم کمتر شده است. در ادامه به فواید خواب برای سلامتی اشاره خواهیم کرد.

 

۱.باعث تقویت سیستم ایمنی می شود

آیا فکر می کنید که وقتی می خوابید، بدن تان به حالت آماده به کار(stand by) می رود؟ خیر. زمانی که می خوابید دقیقا زمانی است که سیستم بدنی ما فعال تر می شود و موادی را ترشح می کند که باعث تقویت سیستم ایمنی مان می شود. به همین دلیل است که مردم می گویند که خواب برای سلامتی مان حیاتی است. مطالعاتی نشان داده است، افرادی که از کمبود خواب کافی رنج می برند، خطر بیماری در آنها افزایش می یابد.

وقتی که ما می خوابیم، بدن مان مقدار بالایی هورمون سماتروپین یا هورمون رشد ترشح می کند. این باعث رشد سلول های پوست شده و سلول های بافت را تحریک می مکند، پارگی های کوچک را در ماهیچه ها ترمیم کرده( برای مثال دویدن)، به التیام زخم ها کمک می کند و استخوان ها را نیز تقویت می کند.

 

بنر پکیج صفر تا صد دونده

اهمیت خواب

۲.یک استراخت خوب در شب، باعث افزایش کارایی و تمرکز مان می شود

خواب باعث می شود ما احساس شادابی و تعادل کنیم. اگر به اندازه کافی نخوابید، زود رنج تر و پریشان تر(عصبی تر) خواهید شد. در حقیقت، شورای امنیت ملی آمریکا اشاره می کند که خستگی ناشی از کمبود خواب علت اصلی تصادفات می باشد. تقریبا ۱۰۰ هزار تصادف که هر ساله در آمریکا به وقوع می پیوندد، نتیجه خواب آلودگی راننده ها می باشد.

 

/video]

۳.خواب شما را باهوش تر می کند

چه در موردش آگاهی داشته باشیم و چه نداشته باشیم، ما هنگام خواب رویاهای زیادی می بینیم. خواب هایی که از صحنه هایی که در طول روز می بینم، و یا برایمان اتفاق می افتد تشکیل شده است. مغز می تواند با ترکیب این صحنه ها با خاطرات گذشته و یا مکان های ناملوم، خواب تان را بسازد.

اگر به اندازه کافی بخوابید، تاثیر مثبتی بر روی حافظه تان نیز می گذارد. در طول روز، مغزتان تمامی چیزهایی که یاد گرفته اید را در حافظه کوتاه مدت نگهداری می کند. در شب اطلاعات در حافظه بلند مدت تان تثبیت می شود. برای مثال اگر بخواهید که قبل از رفتن به رختخواب لغات جدید یک زبان را یاد بگیرید، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

بنر پکیج صفر تا صد دونده

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا