کفش

چه زمانی باید کفش دویدن مان را عوض کنیم؟

چه زمانی باید کفش دویدن مان را عوض کنیم؟

دویدن با کفش های قدیمی و یا کفش هایی فرسوده و کهنه میتواند عامل ایجاد مصدومیت باشد.در گذر زمان، کفش های دویدن تان، قابلیت جذب شوک و ضربه وارده به پا را از دست می دهند، و همچنین انعطاف پذیری و پایداری شان نیز کمتر میشود.وقتی که با کفش های فرسوده میدوید، فشار و ضربه بر روی پایتان و مفاصل تان افزایش می یابد، که خود میتواند عامل مصدومیت باشد.یکی از بهترین چیزهایی که برای جلوگیری از مصدومیت میتوانید انجام دهید، این میباشد که در زمان درستی، کفش هایتان را عوض کنید.در ادامه به این سوال جواب خواهیم داد که ، چه زمانی باید کفش دویدن مان را عوض کنیم؟

View this post on Instagram

کفش ها یکی از مهم ترین وسایلی هستند که تاثیر مستقیمی روی عملکرد ورزشی دونده ها دارند. توجه نکردن به زمان تعویض کفش ها علاوه بر اینکه باعث افزایش احتمال مصدومیت دونده خواهد شد، عملکرد وی را نیز در حین دویدن، تحت تاثیر قرار خواهد دااد. در پست امروز نخست به ۸ نشانه زمان تعویض کفش دویدن اشاره کرده ایم، سپس نکاتی را جهت بالابردن عمر مفید کفش ها آورده ایم. مثل همیشه با اشتراک گذاری پست در استوری و منشن کردن ما، لایک، کامنت و دیگر روش های حمایتی از ما حمایت کنید. ممنون که بی تفاوت نیستین . . . ✅ پیج دویدن عشق است را فالوو کنید 👇🏼 🆔 @RunningIsLove_Com ✅ پیج دویدن عشق است را فالوو کنید 👇🏼 🆔 @RunningIsLove_Com . . #running #runningboy #runningiran #iranrun #runningmantra #runningmotivation #دویدن #دویدن_عشق_است #دونده #تریل_رانینگ #persiantrailrunners #persianrunners #کفش_دویدن #کتونی_اورجینال #کفش_ورزشی #کفش_ورزشی_مردانه #کفش_اسپرت #آدیداس #نایک #پوما_اورجینال #سالامون_اورجینال #ماراتن #رانینگ #رانینگ_اورجینال #بدو #دوومیدانی #دوسرعت #دونده_شو

A post shared by runningislove_official (@runningislove_com) on

۱.اگر مسافت زیادی را با آنها دویده باشید

معمولا هر ۳۰۰ تا ۴۰۰ مایل(۴۸۰  تا ۶۴۰ کیومتر) زمان مناسبی برای تعویض کفش هایتان میباشد، البته این مسافت به وزن شما، نحوه دویدن تان، و سطحی که بر روی آن میدوید، نیز بستگی دارد.دونده های کوچکتر و یا سبک وزن تر میتوانند مسافت بیشتری را نیز به نسبت عدد بالا بدوند، اما دونده ها سنگین وزن باید بعد از ۴۸۰ کیلومتر دویدن با کفش هایشان به فکر تعویض آنها باشند.

مطالب مرتبط   تشخیص کفش اصل از فیک با 10 روش

البته تعویض کفش هایتان به مکانی که در آن میدوید نیز بستگی زیادی دارد. اگر بر روی جاده های سخت و یا مسیرهای روستایی و جنگل و کوه میدوید، قطعا شما باید کفش هایتان را به نسبت کسی که بر روی تردمیل میدود، زودتر تعویض کنید.اگر علاوه بر موارد بالا، از کفش هایتان به نحو درستی، مراقبت کنید، شما میتوانید بیشتر از بازه عددی بالا، از آنها استفاده کنید.

اگر در ثبت مسافت تان مشکل دارید، میتوانید از برنامه های ثبت و ضبط مسیر استفاده کنید.روزی که کفش تان را میخرید، را بر روی کاغذی یادداشت کرده و بعد از اتمام دویدن تان، مقدار مسافت دویدن تان را بر روی کاغذ همراه تاریخ آن روز بنویسید.

۲.احساس درد میکنید

اگر احساس گرفتگی ماهیچه، ساق پا، و یا بعضی دردها در مفاصل تان مخصوصا زانویتان دارید-شاید کفشی که میپوشید، قابلیت انعطاف پذیری خودش را از دست داده باشد.وقتی که در هر دو طرف بدنتان احساس درد دارید، برای مثال در هر دو زانویتان—اغلب میتواند نشانه ای از این باشد که به یک جفت کفش جدید نیاز دارید.

۳.اگر کفش تان انعطاف پذیری خود را از دست داده است

اگر کفش هایتان را در دست بگیرید و سر و ته آن به راحتی به هم نزدیک شوند، هنوز زمان تعویض آنها فرا نرسیده است، چون انعطاف پذیری شان را از دست نداده اند.کفش های قدیمی به راحتی نمیتوانید سر و ته آنها را به هم نزدیک کنید، چون به مرور زمان انعطاف پذیری آنها کاهش می یابد.

۴.نشانه هایی از فرسودگی مشاهده شود

یکی از نشانه های مهمی که برای تعویض کفش ها وجود دارد، خصوصا کف کفش میباشد.کف کفش نقش مهمی در انعطاف پذیر کردن و جذب شوک های وارده به پا ایفا میکند، بنابراین اگر کف کفش فرسوده شده باشد و یا از بین رفته باشد، نشانه ای برای تعویض کفش میباشد.شما هیچوقت نباید با کفش هایی که کف کفش شان فرسوده باشد، بدوید.میتوانید از آنها برای پیاده روی در سطوح نرم مثل باغ و یا چمن استفاده کنید.

مطالب مرتبط   راهنمای کامل دراپ پاشنه در کفش‌های دویدن | فواید و مضرات آنها براساس مطالعات انجام شده

۵.کفش های تازه احساس بهتری دارند

بعضی کارشناسان توصیه میکنند تا دونده ها به صورت چرخشی از دو جفت کفش استفاده کنند.بهترین زمان برای خرید یک کفش تازه، وقتی هستش که کفش های قدیمی تان به نصف زمان تعویض رسیده اند. بنابراین وقتیکه انعطاف پذیری کفش هایتان کاهش پیدا کرد، میتوانید ا کفش های تازه تان را استفاده کنید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *