به کانال تلگرامی ما ملحق شوید.

کلیک کنید
بنر پکیج صفر تا صد دونده
لباس

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد

هوای سرد برای بعضی از دونده ها به معنی ندویدن در فضای بیرون است. معمولا دونده هایی هستند که با پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد آشنا نیستند. بعضی از آنها نیز به باشگاه ها و فضاهای سربسته می روند تا اتمام روزهای سرد سال، دوباره در روزهای معتدل و گرم، دویدن در بیرون را شروع کنند.

به لطف تکنولوژی که در لباس های زمستانی دونده ها به کار رفته است، باید آن روزهایی را که دونده ها با لباس های زیاد و ناراحت کننده زیاد، در بیرون می دویدند، فراموش کرد. با کمک این لباس ها، دیگر نیازی نیست که نگران سرماخوردگی و تاثیر هوای سرد بر عملکرد دویدن تان باشید. با ادامه مطلب همراه مان باشید تا با نحوه صحیح پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد آشنا شویم.

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد

نکاتی که در ادامه آورده خواهند شد به شما کمک خواهند کرد تا در هوای سرد، راحت و ایمن بدوید.

سر و گردن

طبق گزارشات، در روزهای سرد، وقتی که می دوید، تقریبا ۱۰ درصد گرما از طریق سرتان از دست می دهید، بنابراین پوشیده نگهداشتن این ناحیه از بدن، بسیار مهم است. شما می خواهید که پوست خود را از سرما و باد محافظت کرده و همچنین مانع سرمازدگی و خشکی لب و پوست تان شوید. برای این اهداف می بایست به نکات زیر توجه کنید:

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد - کلاه حرارتی

کلاه حرارتی: کلاهی که از پشم تولید شده است، می تواند سر شما را در دوهای سردتان، گرم نگهدارد. اگر احساس گرمای بیش از حد کردید، می توانید کلاه تان را برداشته و به شلوار یا کوله دویدن تان بچسبانید. البته از یاد نبرید که در هوای سرد، یکباره برداشتن کلاه می تواند منجربه سرماخوردگی تان شود، بنابراین، بهترین راه کار این است که در مکانی که دمای هوا متعادل تر است، کلاه تان را برداشته تا دمای سرتان کم کم با دمای محیط یکسان شود.

پارچه ای برای گردن: معمولا اسکی بازان از گردن بندی های پارچه ای مخصوصی استفاده می کنند که برای محافظت گردن و حتی صورت در برابر باد و هوای بسیار سرد، یک گزینه بسیار عالی است. گردن بندی های مخصوصی هستند که به آنها سربند نیز می گویند. این سربندها را می توانید هم بر روی گردن تان استفاده کنید هم اینکه برای پوشیدن سر و دهانتان نیز از آنها می توانید استفاده کنید. بالاکشیدن این گردن بندها، و استفاده از آنها برای دهانتان، باعث می شود تا هوای ورودی از دهانتان گرم تر شود که خصوصا برای افرادی که بار اول دویدن در هوای سرد را تجربه می کنند، می تواند بسیار مفید باشد. بعضی از دونده ها از سربندهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم برای پوشیدن گردن، دهان و بینی شان استفاده می کنند. یکی دیگر از محصولاتی که به باف مشهور هستند، نوعی سربند بوده که از پارچه میکروفیبر ساخته شده و می تواند برای اهداف مختلفی مانند پوشیدن سر، گردن و دهان و بینی استفاده شود.

بالاکلوا

بالاکلوا: به عنوان ماسک اسکی نیز شناخته شده اند. یک بالاکلوا از نوع روسری بوده که می تواند کل سر به جز چشمانتان را بپوشاند. استفاده از این نوع کلاه ها که از پشم ساخته شده اند برای زمان هایی مناسب است که دمای هوای منفی باشد و بادهای سوزانی بیاید.

محافظ لب و پوست: هوای سرد و باد می توانند باعث خشکی و پوسته پوسته شدن لب و پوست تان شوند. استفاده از وازلین و لب ترکن برای لب هایتان می تواند یک راه کار مناسب برای پیشگیری از پوسته پوسته شدن و خشکی لب هایتان شود. نکته خیلی مهمی که در زمستان می تواند اهمیت پیدا کند، استفاده از ضدآفتاب در این فصل است. چون آفتاب زمستان و تابش آن می تواند باعث تاثیر بر روی پوست تان و آفتاب سوختگی تان شود، حتما از ضدآفتاب استفاده کنید. همچنین استفاده از وازلین برای بینی و گونه ها(هر جایی از صورت تان) برای محافظت در برابر باد و خشکی پوست می تواند راه کار مناسبی باشد.

نیم تنه بالایی بدن

نکته کلیدی پوشش برای دویدن در زمستان، خصوصا برای نیم تنه بالایی بدنتان، لایه لایه لباس پوشیدن است. این نوع پوشش نه تنها باعث به دام انداختن حرارت بدن می شود، بلکه باعث به جریان افتادن راحت رطوبت و تعریق بدن نیز خواهند شد. رطوبت از لایه اول به لایه های بیرونی لباس منتقل شده و سپس تبخیر می شود.

در ادمه به نحوه لایه لایه لباس پوشیدن برای نیم تنه بالایی بدن اشاره خواهیم کرد.

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد - لایه اول

اولین لایه: اولین لایه لباسی که می بایست بپوشید، باید از مواد مصنوعی ساخته شده باشد. موادی مانند DryFit،Thinsulate، Thermax، CoolMax ، پلی پروپیلین یا ابریشم. این لایه ها مانند حصیری، عرق را از بدنتان دور کرده و بدنتان را خشک و گرم نگه می دارند. از یاد نبرید که به هیچ وجه نباید لباس های از جنس کتان استفاده کنید، چون این لباس ها در صورتی که عرق کنید، نمی توانند عرق را از خود عبور دهند و باعث می شوند که خیس عرق شوید. وقتی که دمای هوا حدود ۴ درجه سلسیوس بود، می توانید از لباس های آستین بلند نیز استفاده کنید.

لایه ای برای عایق بندی بدن: لایه دوم یا وسطی تان که برای هوای خیلی سرد(زیر ۱۰ درجه سلسیوس) موردنیاز خواهد بود، باید از موادی که قابلیت عایق بندی داشته باشند مانند پشم تهیه شود. این لایه باید رطوبت را از سطح پوست دور کند. باید تعادل کاملی در به دام انداختن هوا برای حفظ گرمای بدنتان موجود باشد، در حین حال می بایست گرمای کافی آزاد شود تا دمای بدن دونده بیش از حد بالا نرود. بهترین پارچه هایی که برای لایه وسطی پیشنهاد می شوند، لباس هایی از جنسAkwatek, Dryline, Polartec, polyester  fleece, microfleece, Thermafleece, و  Thermaxهستند.

ضدآب

لایه بیرونی ضدآب و بادگیر: این لایه از لباس می بایست قابلیت محافظت تان را در برابر باد و نم(باران، برف) را داشته باشد، اما در حین حال به گرما و رطوبت اجازه می دهد تا برای جلوگیری از سرمازدگی و گرمای زیاد، آزاد شود. بهترین نوع لباس برای این لایه، پوشیدن ژاکت با زیپ است، تا بتوانید با بالا و پایین بردن زیپ ژاکت تان، بتوانید دمای بدنتان را تنظیم کنید. پیشنهاد می شود که لایه بیرونی از جنس موادی مانند  ClimaFit, Gore-Tex, Microsuplex, nylon, Supplex,  و  Windstopper باشد. اگر دمای هوا بین ۴ درجه تا منفی ۱۲ درجه سلسیوس و یا کمتر باشد، استفاده از لایه بیرونی ضد باد و ضد آب و با لایه داخلی توصیه می شود.

بنر پکیج صفر تا صد دونده

دستکش: تقریبا مقدار گرمایی که از طریق دستانتان می توانید از دست دهید، ۳۰% است و این به این معنی است که پوشاندن آنها می تواند بسیار مهم باشد. در روزهای سرد، دستکش های سرد می توانند باعث دفع نم و رطوبت شوند. وقتی که هوا به شدت سرد است، استفاده از دستکش ضروری خواهد بود، چون انگشتانتان اگر به خوبی گرم نشوند، می توانند بی حس شده و باعث از دست رفتن گرمای بدنتان شوند.

نیم تنه پایینی بدن

اگر در زمستان می دوید، باید برای نیم تنه پایینی بدنتان نیز فکر اساسی بکنید. راه کارهای زیر به شما در این زمینه کمک خواهند کرد:

پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد - شلوار دو.

شلوارهای مخصوص دو: چون پاهای شما در حین دویدن، دمای زیادی تولید می کنند، نیازی به استفاده از لایه های پوششی زیاد نیست. می توانید از شلوار مخصوص دویدن که از مواد مصنوعی مانند  Thermion, Thinsulate, Thermax, Coolmax ، پروپیلن و یا ابریشم ساخته شده اند، استفاده کنید. اگر دمای هوا زیر ۱۰ درجه سلسیوس بود(یا باد خشک می وزید) بهتر است که از دو لایه برای پوشش نیم تنه پایینی بدنتان استفاده کنید. یک لایه زیرین که چسبناک باشد و یک شلوار ضدآب و بادگیر برای لایه بیرونی.

کفش ها: وقتی که می دوید از دویدن در مسیرهای آبدار و چاله های پر از آب و …. پرهیز کنید. از کفش دویدنی استفاده کنید که حداقل سوراخ را داشته باشد، چون در غیر اینصورت آب به کفش نفوذ کرده و می تواند باعث احساس ناراحتی تان هنگام دویدن شود. بهتر است از کفش های ضدآب استفاده کنید.

اگر می خواهید که در برف نیز بدوید، می توانید کفش های مخصوص تریل رانینگ را بخرید که ضدآب بوده و مانع از لیزخوردن تان بر روی برف می شوند. البته راه کارهای دیگری نیز برای استفاده از دیگر کفش ها برای دویدن در برف است. یکی از این راه کارها، استفاده زیری مخصوص برای کفش ها است که باعث افزایش اصطکاک در هنگام دویدن با زمین شده و مانع از سرخوردن تان در هنگام دویدن بر روی برف می شوند.

جوراب ها: هرگز چه در هوای گرم و چه در هوای سرد از جوراب های از جنس کتان استفاده نکنید. چون این جوراب ها نمی توانند رطوبت را از خود عبور دهند، در نتیجه باعث افزایش احتمال تاول در پاها می شوند. به جای آن از جوراب هایی استفاده کنید که از مواد مصنوعی مانند پشم(برای زمستان) و یا CoolMax یا acrylic ساخته شده باشند. لباس های مدرنی که ترکیبی از پشم هستند مانند SmartWool باعث خارش پوست نمی شوند و قابلیت شست و شو با ماشین لباس شویی و خشک شویی را نیز دارند. اگر می خواهید از جوراب های ضخیم تری برای هوای سرد استفاده کنید، باید ببینید که این جوراب ها در کفش تان چقدر باعث راحتی شما می شوند. شاید نیاز باشد که جوراب با ضخامت کمتری تهیه کنید.

حرف آخر

به طور کلی می توان گفت که اگر پوشش مناسب برای دویدن در هوای سرد داشته باشید، احتمال سرماخوردگی تان و کاهش عملکرد دویدن تان بسیار پایین می آید. اگر موارد بالا را به درستی رعایت کنید، هم از دویدن بیشتر لذت خواهید برد، هم اینکه مجبور نخواهید بود که چند ماه را در فضای سربسته بدوید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

سیروان آلی

دویدن بخش بزرگی از زندگی من رو تشکیل میده. از وقتی که یادم میاد عاشق دویدن بودم و از همون اوایل بچگی که عاشق دوهای سرعت بودم تا همین امروز که بیشتر استقامتی مسافت کوتاه می‌دوم، دویدن همیشه جزو ثابتی از زندگیم بوده. این وبسایت رو راه‌اندازی کردم تا به بقیه کمک کنم با قدیمی‌ترین ورزش دنیا که تو ژنتیک ما انسان‌ها هستش آشنا بشن و با انجامش به سلامتی جسمی و ذهنی‌شون کمک کنن و صد البته نحوه شروع و ادامه اصولی و علمی اون رو یاد بگیرن. من به این حرف ایمان دارم که اگه صبور باشین و اجازه بدین اصولی پیش برین، دویدن براتون تبدیل به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های دنیا می‌شه. امیدوارم دویدن به یکی از عشق‌های ثابت زندگی‌تون تبدیل بشه ❤️🏃‍♀️🏃

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا