Let’s travel together.

۶ اشتباه رایج دونده های مبتدی

چه وقتی دویدن آسان تر میشود ؟
0 459

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

دویدن یکی از بهترین راه ها برای رسیدن به بدنی زیبا و مناسب بوده که هر کسی میتواند در هر جایی آن را انجام دهد. شما نیاز ندارید به باشگاه بروید و یا از وسایل گران قیمت استفاده کنید و یا نیازی ندارید حتما افرادی همراه شما باشند ( هر چند دویدن با دوستان، لذت آن را بیشتر می کند). شما می توانید خیلی ساده بیرون رفته و دویدن را شروع کنید.

با اینکه شروع دویدن آسان است، اما بسیاری از دونده های مبتدی بدون دانستن اینکه چه چیزی برای یک دویدن لازم است، می دوند. بعضی از اشتباهات رایج که باعث می شود آنها بیشتر مصدوم شوند و در نهایت از دویدن زده شوند. اگر به تازگی دویدن را شروع کرده اید، با این اشتباهات آشنا شده و سعی کنید آنها را تکرار نکنید.

دویدن مسافت خیلی زیاد، خیلی زود

یکی از بزرگترین و رایج ترین اشتباهات بین دونده های مبتدی این است که خیلی زود میخواهند مسافت خیلی زیادی را بدوند. نباید از یاد ببرید که بدنتان باید برای تمامی عادت های زندگی تان، خودش را وفق دهد، و دویدن نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما وقتی به آرامی و به مرور زمان، شدت و مسافت تان را افزایش می دهید، به بدنتان فرصت می دهید تا خود را با شرایط تطبیق دهد. در غیر اینصورت، با افزایش غیر اصولی شدت ورزش تان و مسافت تان، قطعا احتمال اینکه مصدوم شوید افزایش می یابد. بیشتر کارشناسان پیشنهاد می کنند که هر هفته حدود ۱۰ درصد به مسافت دویدن تان بیافزاید.

نداشتن روزهای استراحت

دونده های مبتدی فکر میکنند که برای اینکه بدنشان روی فرم بیایید و از اهداف کاهش وزنشان به دور نشوند، باید هر روز بدوند. دویدن یکی از فعالیت های به شدت سنگین بوده که واقعا میتواند برای بدنتان چالش برانگیز باشد، خصوصا اگر یک دونده مبتدی نیز باشید. شما باید به بدنتان فرصت بدهید، در روزهای استراحت خود را بازسازی و ریکاوری کند تا عملکردتان طی روزهای دویدن نیز بهبود پیدا کند. معمولا برای دونده های مبتدی دویدن یک در میان روزها پیشنهاد می شود، تا از نظر جسمی و روحی بتوانید، در روزهای استراحت به ریکاوری مد نظرتان برسید. برنامه های دویدن مبتدی میتواند به شما بیشتر در این راه کمک کند.

استفاده نکردن از وسایل پوشیدنی مناسب

در حالیکه شما نیازی به وسایل گران قیمت ندارید تا دویدن را شروع کنید، اما خیلی مهم است که از وسایل مناسب برای دویدن استفاده کنید. یکی از مهم ترین وسایل مورد نیاز برای دویدن، کفش مخصوص دویدن می باشد. پیشنهاد ما این است حتما قبل از خرید کفش دویدن، مطلب راهنمای خرید کفش دویدن را بخوانید و یا از یک دوست دونده برای انتخابی بهتر کمک بگیرید. از یاد نبرید که داشتن یک کفش خوب دویدن، عملکرد و راندمان تان را طی دویدن، خیلی بهبود می بخشد. علاوه بر اینکه استفاده از کفش نامناسب، احتمال افزایش مصدومیت را در شما بسیار افزایش می دهد.

نداشتن ترمینات کراس تراینینگ

وقتی که دونده های مبتدی دویدن را شروع می کنند، تنها کاری که می کنند دویدن پشت دویدن است. دویدن منظم قطعا شما را دونده بهتری خواهد کرد، اما استفاده از تمرینات کراس نیز، علاوه بر اینکه باعث تنوع بخشیدن به تمرینات هفتگی تان خواهد شد، به شما کمک خواهد کرد عملکردتان طی دویدن بهبود پیدا کند. همچنین ترکیب دویدن با ورزش هایی که ماهیچه های مختلف را تمرین می دهد، به شما کمک خواهد کرد تا تمامی گروه های ماهیچه ای بدنتان را تقویت کرده و در نتیجه، خطر ابتلا به مصدومیت تان کاهش پیدا کند.

دویدن با درد

دویدن میتواند برای دونده های مبتدی، در بعضی اوقات ناراحت کننده باشد. البته که این احساس، به شما کمک می کند تا دونده بهتری شوید، اما گاهی اوقات نباید این درد را نادیده گرفت. اگر هنگام دویدن، چیزی باعث می شود که احساس درد کنید، باید دویدن تان را متوقف کرده و دردتان را درمان کنید. برای مثال اگر احساس گرفتگی پهلو کردید، باید دویدن را متوقف کرده و راه کارهایی برای درمان آن انجام دهید. اگر در حین دویدن، مچ پایتان پیچ خورد، نباید به دویدن ادامه دهید، بلکه باید شروع به درمان آن کنید. مهم ترین قسمت ورزش این است که یاد بگیرید به صدای بدنتان توجه کنید. با درد ندوید، دویدن تان را متوقف کرده و تا وقتی که درد از بین نرفته باشد، به دویدن ادامه ندهید.

البته بعضی دردها لزومی برای توقف دویدن ندارند. برای مثال دویدن با شدت بالا و یا دویدن در شیب و پله نوردی باعث افزایش اسید لاکتات در ماهیچه هایتان شده و باعث می شوند که احساس درد داشته باشید. این درد طبیعی بوده و با تمرینات بیشتر قدرتی و اینتروال، میتوانید آستانه اسید لاکتات تان را بالا برده تا دیرتر این درد را احساس کنید.

مقایسه کردن خودتان با دیگران

تقریبا کمتر دونده مبتدی است که خودش را با دونده های دیگر مقایسه نکند. به یاد داشته باشید که همه دونده های حرفه ای، روزی یک دونده مبتدی بوده اند که با اراده و تمرینات منظم توانسته اند به این سطح برسند. پس خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید. سعی کنید هر هفته بهتر از هفته گذشته بدوید. پیروی از این کار، قطعا باعث افزایش راندمان تان شده و انگیزه تان را نیز افزایش می دهد.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

- حمایت از ما-

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.