Let’s travel together.

آیا باید اول سرعتم را بهبود بخشم یا مسافتم را ؟

10 کاری که دونده ها نباید انجام دهند
2 488

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

” من یک دونده مبتدی هستم و دوست دارم سریعتر بدوم. آیا باید اول بر روی بهبود سرعتم کار کنم یا باید مسافتم را بهبود بخشم؟”

برایتان بهتر خواهد بود اگر سعی کنید مسافت تان دوهایتان را ( یا زمان) افزایش دهید. همانطور که تحمل تان افزایش خواهد یافت، سرعت تان نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

 

نکاتی برای دویدن مسافت بیشتر

 • از استراتژی پیاده روی – دویدن استفاده کنید. برای اتمام همه مسافتی که در نظر گرفته اید، فشار زیادی به خودتان وارد نکنید. با ترکیب پیاده روی با دویدن، قادر خواهید بود تا مسافت بیشتری را پوشش بدهید و یک فعالیت عالی را انجام دهید. نگران نباشید به آرامی پیشرفت خواهید کرد و اعتماد بنفس تان نیز بهبود پیدا کرده، تا جایی که می توانید کل مسیر را بدون پیاده روی طی کنید.
 • با سرعت مکالمه بدوید. یکی از رایج ترین دلایل اینکه چرا بیشتر دونده های مبتدی دویدن را قبل از رسیدن به مسافتی که در نظر دارند، متوقف می کنند این است که خیلی سریع می دوند. وقتی که به تازگی دویدن را شروع می کنید، شما واقعا باید با سرعت مکالمه بدوید، که به این معنی است شما بتوانید به آسانی تمامی جملات را در حین دویدن بگویید. اگر نفس نفس می زنید، قطعا با سرعت خیلی زیاد می دوید.
 • بعضی از دونده های مبتدی از نظر جسمی به اندازه کافی برای دویدن در مسافت های مشخصی توانایی دارند، اما آنها اعتماد به نفس و توانایی ذهنی کافی برای به جلو بردن خودشان را ندارند. در بسیاری از موارد، خیلی ساده است، “ذهن فراتر از هر چیزی است”. می توانید در حین دویدن به انجام بازی های ذهنی بپردازید، یا مسیرهای تازه را برای دویدن انتخاب کرده و یا با دوستان تان بدوید.

صبور باشید

خیلی سریع به سمت تمرینات سرعتی مانند تمرینات اینتروال هجوم نبرید. دویدن خیلی زیاد با شدت بالا می تواند منجر به مصدومیت دونده های مبتدی شود.

- حمایت از ما-

وقتیکه به مدت ۲ ماه دویدن را تجربه کردید و یک پایه خوب نیز برای خودتان ایجاد کردید، سپس می توانید بعضی تمرینات مخصوص افزایش سرعت را به تمرینات هفتگی تان اضافه کنید. شما همچنین می توانید این تمرینات را در انتهای دوهایتان نیز انجام دهید. بعد از ۳ تا ۴ ماه دویدن، می توانید شروع به اضافه کردن تمپو ران، دو فارتلک و یا تمرینات اینتروال کنید.

 

توصیه می کنیم مطالب زیر را نیز بخوانید

تنفس هنگام دویدن

کارهایی که دونده ها نباید انجام دهند

آموزش دویدن

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

- حمایت از ما-

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

2 نظرات
 1. مرتضی می گوید

  سلام
  سایتتون بینظییییییییییییره آفرین به سلیقتون

  همیشه منتظر فرصت بودم
  که شروع به دویدن بکنم
  خدا روشکر یه هفته ای
  میشهکه شروع به تمرین
  کردم
  سایتتون هم خیلی میتونه بهم کمک کنه

  تشکر 🌹

  1. سیروان آلی می گوید

   خوشحالیم مرتضی جان شما هم به جمع دنبال کنندگان وب سایت ما اضافه شدین. لطفا حتما به کانال تلگرامی مون هم ملحق بشین و اینکه در اینستاگرام ما رو فالوو کنین تا اونجا هم مطالب رو از دست ندین عزیز.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.