Let’s travel together.

۵ اشتباه رایج در مسابقه دو ۵ کیلومتر

0 466

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

بسیاری از دونده هایی که برای بار اول می خواهند ۵ کیلومتر را بدوند، در مورد آماده سازی برای مسابقه کمی عصبی هستند. برای اینکه بتوانید بر این ترس ها غلبه کنید و یک مسابقه لذت بخش داشته باشید، در ادامه به ۵ اشتباه رایج در مسابقه دو ۵ کیلومتر و پرهیز از آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

۱.قبل از شروع مسابقه، صبحانه سنگینی نخورید

شما نمی خواهید که قبل از مسابقه خیلی غذا بخورید و یا با شکم خالی مسابقه دهید. اصلا فکر خوبی نیست که قبل از دویدن، غذا بخورید، چون احتمال اینکه با دل درد و یا درد پهلو دچار شوید، وجود خواهد داشت(ضمن اینکه دویدن با شکمی پر، حس خوبی نخواهد داشت). اینکه هیچ چیزی هم نخورید، قطعا فکر خوبی نیست، چون برای دویدن انرژی نیاز دارید. بهترین فکر این است که ۲ ساعت قبل از شروع مسابقه تان یک میان وعده یا خوراکی سبک میل کنید.

شما باید چیزی بخورید که کربوهیدرات بالا، چربی کم داشته باشد و همچنین حاوی وپروتئین و فیبر نیز باشد. برای مثال می توان به: نان شیرینی حلقوی با کره بادام زمینی، بوقلمون و پنیر با نان کامل سبوس دار، یک موز با خوراکی انرژی زا و یا کاسه غلات سرد با شیر اشاره کرد. از خوردن غذاهای خیلی چرب، پر فیبر بپرهیزید، چون امکان اینکه باعث ایجاد درد های گوارشی شوند، وجود خواهد داشت.

5 اشتباه رایج در مسابقه دو 5 کیلومتر

۲.لباس زیادی نپوشید

حتی اگر هوا سرد هم باشد، نباید در لباس پوشیدن زیاده روی کنید. چون به زودی با شروع مسابقه ۵ کیلومتر، شروع به تعریق خواهید کرد، و لباس های زیادی، باعث می شوند که حس خوبی هنگام دویدن نداشته باشید. بعضی از دونده هایی که در هوای سرد، در مسابقه ۵ کیلومتر شرکت می کنند، چون لباس زیادی می پوشند، لباس شان را دور کمرشان گره می زنند. خب این کار می تواند بر روی عملکردشان تاثیر داشته باشد. بنابراین باید به نحوه پوشش تان برای مسابقه دقت کافی داشته باشید.

5 اشتباه رایج در مسابقه دو 5 کیلومتر

۳.از جلو مسابقه را شروع نکنید

اگر زمان دویدن ۵ کیلومتر شما زیر ۲۰ دقیقه می باشد، شما نباید برای شروع در خط اول مسابقه بایستید. بعضی از مسابقه ها نشانه هایی برای حداقل سرعت دونده ها دارند. اگر این نشانه ها نیز نبودند، می توانید از سایر دونده ها در این مورد سوال بپرسید. قاعده کلی این است که اگر دونده سریعی هستید، در خط جلو بایستید، اگر نه پشت دیگر دونده ها، مسابقه را شروع کنید.

5 اشتباه رایج در مسابقه دو 5 کیلومتر

۴.خیلی سریع ندوید

بسیاری از دونده های ۵ کیلومتر به اشتباه در شروع مسابقه شان با سرعت خیلی زیادی می دوند. آنها در اوایل مسابقه حس عالی دارند، ولی هرچه به پایان مسابقه نزدیک می شوند، انرژی آنها کمتر شده و یک فینیش(پایان رساندن مسابقه را گویند) ضعیف را ثبت می کنند.

برای پرهیز از این مورد، شما می توانید که مایل اول را آهسته تر از سرعت عادی تان بدوید. نگران نباشید که بقیه دونده ها از شما جلو می زنند، شما با یک برنامه ریزی صحیح می توانید در ۱ کیلومتر انتهایی مسابقه، از آنها جلو بزنید. همیشه دونده هایی که سریعتر استارت می زنند، اول از همه به خط پایان نمی رسند! کسانیکه مدیریت بهتری در نحوه دویدن و زمان بندی دویدن شان داشته باشند، می توانند یک فینیش خوب را به ثبت برسانند.

5 اشتباه رایج در مسابقه دو 5 کیلومتر

۵.نقاط آب را که برای دونده ها در نظر گرفته شده است، به خاطر زمان رد نکنید

بسیاری از مسابقات ۵ کیلومتر، یک نقطه یا مکان را برای آب تعیین کرده اند، که در این مکان ها، افراد داوطلب، لیوان های پر از آب را به دونده ها می دهند. نوشیدن مقداری آب طی مسابقه می تواند به شما کمک کند از کم آبی جلوگیری کرده که باعث بهبود عملکردتان خواهد شد. نگران نباشید، با خوردن مقداری آب، به درد پهلو دچار نخواهید شد! حتی اگر هوا خیلی گرم هم نباشد، باید یک جرعه آب بنوشید. اگر هوا خیلی گرم بود، می توانید یک لیوان آب بنوشید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.