Let’s travel together.

درد پهلو هنگام دویدن و درمان آن

عذر و بهانه برای دویدن و راه های مقابله با آن
0 1,308

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

درد پهلو هنگام دویدن، اغلب در قسمت چپ بدن و زیر قفسه سینه احساس میشود. معمولا بیشتر دونده های مبتدی این درد را تجربه کرده اند.دردهای شکمی گذرای وابسته شکمی که در طی ورزش ایجاد میشود را درد پهلو هنگام دویدن میگویند. در این مقاله به علت ایجاد این درد، و اینکه چطور با آن مقابله کنیم، آشنا خواهیم شد.

 

علت درد پهلو هنگام دویدن

علت واقعی درد پهلو هنگام دویدن یکی از موضوعاتی میباشد که هنوز هم در حال بررسی است، و تا اکنون جواب قطعی برای آن پیدا نشده است.

بعضی از دونده ها که زمان نزدیکی قبل از دویدن، چیزی خورده اند و یا زودتر از موعد و بدون گرم کردن بدن، شروع به دویدن کرده اند، این درد را احساس میکنند. بعضی از تحقیقات نشان داده است که نوشیدن نوشیدنی های با شکر بالا قبل از ورزش میتواند احتمال ایجاد درد پهلو را افزایش دهد. یک تحقیق نیز ارتباطی را بین دردپهلو و ستون فقرات خمیده پیدا کرده است. برخلاف اعتقادات رایج، نوشیدن طی دویدن، نمیتواند علت ایجاد درد پهلو باشد.

 

- حمایت از ما-

جلوگیری از درد پهلو هنگام دویدن

  • بدون در نظر گرفتن اینکه درد پهلو چه علت هایی دارد، میتوانید از راه کارهای زیر برای جلوگیری از آن استفاده کنید.

  • سعی کنید تا یک ساعت قبل از دویدن، هیچ چیزی مخصوصا مایعات مصرف نکنید. از نوشیدنی های شیرین، با آب کم مخصوصا نوشیدنی های گازدار پرهیز کنید. بهترین نوشیدنی برای قبل از دویدن، آب میباشد. معمولا دونده های مبتدی، قبل از دویدن، وعده های غذایی پرحجم میخورند، که میتواند دلیل برای درد پهلو باشد.
  • همیشه قبل از شروع دویدن تان، باید بدنتان را گرم کنید. با حرکات کششی پویا میتوانید شروع کنید و یا ۵ دقیقه پیاده روی کنید. باید وقتی دویدن تان را شروع کنید که احساس کنید بدنتان گرم شده است و برای دویدن آماده هستید.
  • بهترین روش برای جلوگیری از درد پهلو پرهیز از تنفس کم عمق میباشد. مطمئن شوید که با بینی تان هوا را به داخل ریه هایتان برده و به دهانتان بیرون میدهید.با شکم تان نفس عمیق بکشید، نه با استفاده از قفسه سینه تان. نفس عمیق شکمی به شما اجازه میدهد تا هوای بیشتری به ریه هاتیان وارد کنید. همچنین تمرینات یوگا نیز به شما برای انجام تنفس عمیق شکمی کمک خواهد کرد.
  • دویدن در هوای بیش از حد سرد نیز میتواند دلیلی برای درد پهلو باشد، چون تنفس در هوای سرد در حالیکه بدنتان گرم نشده است، میتواند سخت باشد. اگر در هوای سرد میدوید، میتواند شالی را روی گردنتان بیندازید یا از لباس های مخصوص هوای سرد استفاده کنید، تا بهتر نفس بکشید.
  • در آخر مطمئن شوید که نحوه و فرم دویدن تان درست باشد. بنا براین نباید در عین دویدن بدنتان قوز کند. اگر قوز کنید، نفس کشیدن برایتان سخت خواهد شد.

درمان درد پهلو هنگام دویدن

از تکنیک های زیر برای از بین بردن درپهلو استفاده کنید:

  • اولا، به آرامی انگشتانتان را روی محلی که احساس درد پهلو دارید، بگذارید و فشار دهید. سپس برای خلاص شدن از درد، سعی کنید الگوی تنفس تان را تغییر دهید.
  • تا جایی که میتوانید به سرعت ، نفس های عمیق بکشید تا دیافراگم تان به پایین کشیده شود. برای چند ثانیه نفس تان را نگهداشته و هوا را بیرون بدهید.
  • اگر در اوسط دویدن تان، گرفتگی احساس کردید، شاید نیاز باشد تا الگوی قدم زدن یا تنفس تان را تغییر دهید. برای مثال اگر همیشه پای راست را اول بر روی زمین قرار میدادید، میتوانید پای چپ را بر روی زمین قرار دهید.
  • اگر با تکنیک های بالا نتوانستید دردتان را ساکت کنید، باید فعالیت تان را متوقف کرده و به آرامی پیاده راه بروید در حالیکه عمیق نفس میکشید. وقتیکه دردتان ناپدید شد، میتوانید دوباره دویدن را شروع کنید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

- حمایت از ما-

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.