Let’s travel together.

انگیزه برای دویدن | ۹ راه برای اینکه برای دویدن با انگیزه باشیم

عذر و بهانه برای دویدن و راه های مقابله با آن
0 818

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

شاید یکی از مهم ترین دلایل برای شروع دویدن را انگیزه شروع این ورزش بسیار مفید دانست. بسیاری از مردم انگیزه برای دویدن ندارند، و دنبال علتی این مسئله نیز نیستند. اما داشتن انگیزه برای دویدن و یا هر ورزش دیگری، مهم ترین قدم برای شروع و تداوم هر رشته ورزشی می باشد.

دویدن هر سال نسبت به سالهای قبل با استقبال بیشتر مردم روبرو شده و بنا به دلایلی بیشتر مورد پسند مردم است، دلایلی مانند اینکه: شما میتوانید به راحتی و با یک جفت کفش مناسب و تی شرت و شورت ورزشی، این ورزش مفرح و بسیار مقرون به صرفه  را شروع کنید، دلایل زیادی برای اینکه دویدن را شروع کنیم، وجود دارند: شما میتوانید بر روی پیاده رو ها بدوید، با توجه به محل زندگی تان مسیری خارج شهر را برای دویدن انتخاب کنید و یا بر روی پیست دوومیدانی بدوید. دویدن یکی از بهترین چیزهایی است که میتوانید با انجام دادنش به روح و جسم تان، انرژی تازه ای ببخشید.

اگر قبل از این تجربه دویدن را نداشته باشید، خاموش کردن تلویزیون و شروع این فعالیت با یک مربی کاربلد میتواند چالش برانگیز باشد.  نکات زیر میتواند انگیزه شما را برای ادامه و یا شروع دویدن به عنوان سبکی و عادتی از زندگی روزانه تان افزایش دهد.

 هدف و مقصودتان از دویدن چیست ؟ انگیزه برای دویدن

اگر شما هدف و منظوری بخاطر دویدن ندارید، شاید انگیزه ای هم برای ادامه و یا بیدارشدن زود از رختخواب روزانه تان نداشته باشید. شما شاید برای کاهش وزن، کاهش قندخون، سلامتی بیشتر، گذراندن وقت بیشتر در طبیعت، مبارزه با بی حالی ، و یا انجام دادن فعالیت در کنار دوست صمیمی تان میخواهید بدوید. مهم نیست که به چه دلیلی میدوید، فقط مطمئن باشید که چرا میدوید.

تعیین هدف

داشتن انگیزه برای دویدن در صورتیکی هدفی قابل دسترس داشته باشید، شما را برای ادامه مسیر مصمم تر خواهد کرد. اگر میخواهید  دویدن را تازه شروع کنید، حتی المکان برای یک مسابقه محلی ثبت نام کنید. ثبت نام برای یک مسابقه میتواند به شما انگیزه بدهد – البته که یک مبتدی نباید انتظار معجزه داشته باشد! – اما انگیزه رقابت با دیگران میتواند باعث افزایش انگیزه شما برای شروع یکی از بهترین رشته های ورزشی جهان شود. هدف شرکت در مسابقه صرفا برنده شدن نیست، شما با شرکت در مسابقه ، با جامعه دوومیدانی شهرتان و یا منطقه تان آشنا خواهید شد. لذتی که در گذشتن از خط پایان وجود دارد، به شما انگیزه تمرین بیشتر را میدهد، البته همیشه همه دونده ها نمیتوانند از خط پایان بگذرند، و شما نباید فقط این را مد نظر داشته باشید.

یافتن دوست همراه

دویدن خیلی آسان تر میشود اگر در کنار یک دوست باشد. دویدن یکی از بهترین روش ها برای پیداکردن دوست هایی با سلایق مشترک(دویدن)  و وقت گذرانی با آنها است. برنامه ای برای دویدن در کنار خانواده تان، دوستانتان و یا همسر و بچه هایتان بریزید، به همین دلیل شما برای دویدن تان همیشه همراه و دوستی خواهید داشت که دویدن را برایتان لذت بخش تر  و آسان تر خواهد کرد. در یک باشگاه محلی ثبت نام کنید. حتما دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد و حمایت های زیادی را دریافت خواهید کرد.

یک برنامه تمرینی را دنبال کنید

بیشتر مبتدی ها یک اشتباه رایج را تکرار میکنند. آنها کفش شان را میپوشند و میدوند تا جایی که بدنشان توانایی داشته باشد. در عرض ۵ دقیقه، نفس شان به شماره می افتد، که به همین دلیل پیاده روی را شروع میکنند و قسم میخورند که دیگر اینکار را تکرار نکنند. دنبال کردن یک برنامه تمرینی مناسب  شرایط جسمی تان، میتواند دویدن را برایتان با برنامه تر و آسان تر کند، نسبت به وقتیکه بدون هیچ برنامه ای تا زمان خستگی بدوید. قطعا هر دونده ای از بدو شروع دویدنش نمیتواند ۲۵ کیلومتر و یا حتی ۵ کیلومتر بدود و تعیین هدفی با این شکل، اصلا درست نیست.

شما باید از هفته اول شروع دویدن تان به مرور زمان مسافت دویدن تان را با توجه به سطح  و پستی بلندی دویدنتان افزایش دهید. خواهید دید که بعد از چند ماه به راحتی میتوانید این مقدار را بدوید. با این روش انگیزه بیشتری هم برای ادامه دویدن خواهید داشت، چون به مرور زمان پیشرفت خواهید کرد و قدرت جسمی و روحی بدنتان نیز افزایش خواهد یافت. به یاد داشته باشید هیچ وقت خودتان را با یکی دونده حرفه ای یا یک دونده ای که سالها میدود، نباید مقایسه کنید. برای کسیکه دویدن را تازه شروع میکند، دویدن میتواند یک شوک برای بدن وی باشد، با تمرین بیشتر، بدن سازگاری بیشتری با این تغییر بزرگ پیدا میکند.

- حمایت از ما-

پیشرفت هایتان را ثبت کنید

هر موقع مسیری را دویدید، مسافت دویدن تان را ثبت کنید: اولین مسافت دویدن، اولین مسافت دویدن بدون پیاده روی. همه چیز را بنویسید – فقط زمان  و مسافت را ثبت نکنید، بلکه احساس تان را نیز هنگام دویدن در دفتری ثبت کنید. یک دفتری واقعی و یا یک بلاگ برای ثبت نوشته هایتان داشته باشید، کسی چه میداند شاید یک بلاگر معروف شوید!  برای ثبت مسیرها و جزئیات دویدن تان میتوانید از برنامه های مشهور گوشی های هوشمند استفاده کنید.

خودتان را تعلیم دهید

سعی کنید بیشتر و بیشتر در مور دویدن بدانید. مشترک مجله های دویدن شوید، بلاگ ها و یا وبسایت های مرتبط را بخوانید، در فروم های آنلاین شرکت کنید، با دوستان دونده تان بحث های مرتبط پیرامون دویدن بگذارید. با اینکار ها علاقه تان به این رشته مهیج بیشتر خواهد شد، چون وقتی در مورد آن بیشتر میفهمید، برای ادامه دویدن بیشتر انگیزه خواهید داشت. میتوانید کتاب ها و فیلم های مرتبط با دویدن را نیز ببینید تا انگیزه تان را برای دویدن بیشتر کند.

به خودتان جایزه دهید

شما میدوید، چون خودتان را دوست دارید!، نه به این خاطر که میخواهید خودتان را عذاب دهید. آیا زمان و یا مسافت دویدن تان را بهبود بخشیده اید؟ خب این موفقیت را جشن بگیرید. این به این معنی نیست که یک جشن بگیرید و یا خودتان را به صرف یک غذای چرب و چیلی و یا خوردن شیرینی و پیتزا مهمان کنید! چیزی برای خودتان بخرید که میتواند یک سرگرمی برایتان باشد: خرید یک تی شرت مخصوص دویدن، یک جفت کفش دویدن، یک ساعت مخصوص دویدن و یا یک بطری آب.

از دویدن لذت ببرید

همه ما ترجیح میدهیم کارهایی را انجام دهیم که  از آن لذت میبریم. اگر از چیزی خوشتان بیاید، آن را انجام خواهید داد. در این باره فکر کنید که دویدن فقط یک فعالیت برای شما نیست، بلکه روشی است برای ارتقای سلامتی جسمانی ور روحانی خودتان!. هر وقت میدوید، چیزهای جدید را درباره خودتان یادخواهید گرفت، و این واقعا با ارزش است.

بخندید

شاید احمقانه به نظر برسد، ولی واقعا تاثیر دارد. وقتی که میخندید در حالیکه میدوید – به مغزتان میگویید که خوشحال هستید، و خوشحال هم خواهید شد!. با خندیدن و شاد بودن در عین دویدن به بقیه مردم این پیام را میفرستید که از انجام این ورزش لذت میبرید. بدنتان قوی تر خواهد شد، سالم تر از قبل خواهید بود، زندگیتان نیز از قبل بهتر خواهد شد. وقتیکه در عین انجام هر فعالیتی، شاد هستید، بدن و جسم تان برای ادامه آن فعالیت انرژی بیشتری در اختیار خواهند داشت و از انجام آن فعالیت لذت خواهید برد.هنوز هم دلیلی برای خندیدن ندارید؟

داشتن انگیزه برای دویدن مانند هر ورزش دیگری ضروری است. شما نباید صرفا به این دلیل که می خواهید لاغر شوید، بدوید. اگر هر چه بیشتر در مورد دویدن مطالعه داشته باشید و ویدئوهای آموزشی در مورد این ورزش عالی ببینید، انگیزه برای دویدن نیز در شما افزایش خواهد یافت و از نظر روانی و ذهنی نیز بهتر می توانید این ورزش را انجام دهید، و از آن لذت ببرید.

چقدر این مطلب برایتان مفید بود ؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره ها کلیک کنید

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

- حمایت از ما-

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.